Engelli öğrenciler şenlikte mandalina reçeli yaptı

 Engelli öğrenciler şenlikte mandalina reçeli yaptı

Haber Merkezi

Muğla'nın Bodrum ilçesinde düzenlenen "Bodrum Mandalina Şenliği" kapsamında, engelli öğrencilerin katılımıyla mandalina reçeli yapımı etkinliği gerçekleştirildi.

Tarım Reformu Genel Müdürlüğü, Kırsal Kalkınma Destekleri Çalışma Grubu sorumlusu Hamza Yıldız, Bodrum Belediyesi ve Bodrum Ziraat Odası tarafından Nurol Kültür Merkezi'nde şenlik öncesi düzenlenen çalıştayda, kalkınmanın ekonominin yanı sıra, insani değerlerin ve sosyal statünün de yükselmesi anlamına geldiğini söyledi.

Tarım ürünleri ve hayvancılık dışında, kırsal kalkınma konusunda çok yönlü destekler olduğunu aktaran Yıldız, yenilenebilir enerji kullanan seralar, yenilenebilir enerji kaynaklarından enerji üretimi, hayvansal orijinli gübre, kırsal turizm, el sanatları, bilişim sistemleri yatırımlarıyla ilgili de gerçek ve tüzel kişilere alt limit 30 bin, üst limit ise 2 milyon olmak üzere yüzde 50 hibe verildiğini kaydetti.

Mandalina şenliği kapsamında Slow Food (Yaveş Gari) Bodrum Birliği’nce Ortakent-Yahşi Mahallesi'ndeki mandalina bahçelerinde engelli bireylerle mandalina toplama ve reçel yapımı etkinliği düzenlendi. Etkinliğine katılan engelliler bahçelerden topladıkları mandalinaların çekirdeklerini ayıklayarak mandalina reçeli yaptı.

Şenlik, yarın kortej yürüyüşü ve çeşitli etkinliklerle devam edecek.

 

 

DİĞER HABERLER