Bülbüloğlu; "Marmaris’in bir çantası bile yok”

 Bülbüloğlu; "Marmaris’in bir çantası bile yok” 

GETOB Başkanı Bülent Bülbüloğlu, “Fuarlara gidiyoruz, Marmaris’in bir çantası bile yok. Bir kurum da demiyor ki 10 bin çanta bastık, alın fuarlarda dağıtın” dedi. 
Muğla’nın Marmaris İlçesi Siteler Mahallesi’ndeki bir otelde Kaymakam Celalettin Yüksel Başkanlığı’nda Turizm İstişare Toplantısı düzenlendi. Toplantıya, Belediye Başkanı Ali Acar, Güney Ege Turistik Otelciler ve İşletmeciler Birliği (GETOB) Başkanı Bülent Bülbüloğlu, Türkiye Seyahat Acenteları Birliği (TÜRSAB) Marmaris Yürütme Kurulu Başkanı Ali Kırlı, İlçe Emniyet Müdürü Metin Ercan, İlçe Jandarma Komutanı Mustafa Çetinkaya, Orman İşletme Müdürü Akın Ünler, diğer kurum ve kuruluşların temsilcileri ve turizmciler katıldı. 
Toplantının açılış konuşmasını Kaymakam Yüksel yaptı. İlçe turizmi hakkında değerlendirmelerde bulunan Yüksel, şunları söyledi,” Sadece toplanmak için değil, sonuç alma anlamında önümüzdeki günlerde spesifik konularda da bir araya gelmeye çalışacağız. 2017 yılını da değerlendireceğiz. 2017 sezonu bir önceki yıla göre iyi ama çok da mükemmel bir sezon değildi. Güvenlik ve asayiş yönünden çok ciddi bir sıkıntımız olmadı. Yaşadığımız bir iki sıkıntı rezervasyon ile ilgiliydi. Çok da sıkıntılı bir dönem geçirmedik. İnşallah bu yıl geçen yıldan daha iyi olur. Hepimizin gayreti bu yönde.” 
Marmaris Ticaret Odası Başkanı Mehmet Baysal, Marmaris Esnaf ve Sanatkarlar Odası Başkanı Şükrü Ayyıldız ve Marmaris Şoförler, Otomobilciler Odası Başkanı İbrahim Tarım’ın toplantıya katılmayışını eleştiren Belediye Başkanı Ali Acar şöyle konuştu, “Turizmci arkadaşların çoğu Moskova Turizm Fuarı’nda. Başkanlar düzeyinde toplantının yapılması, yani oda başkanlarımızın da bizzat toplantıda olması, geleceğe yönelik böyle toplantı yapılabilir. Ama her toplantı faydalıdır. Gerekli istişareler yapılır ve gelecekle ilgili kararlar alınır.” Bu eleştiriden sonra oda temsilcileri, başkanların il dışında olduğunu kaydetti. 
Turizm sektörünün zor zamanlar geçirdiğini belirten Acar, “Son birkaç yıldır bölgesel ve ulusal nedenlerden dolayı sektörde sıkıntılar yaşanıyor. Bazen sorunlar fırsata dönüştürülebilir. Çünkü turizm sektörü hizmet sektörü. Hizmet sektöründe müşteri memnuniyeti oluşturmamız lazım. Bunu fırsat bilerek kendimize çeki düzen vermemiz lazım. Sektörün bütün katmanlarıyla beraber mevcut tabloyu iyiye çevirmek adına çalışmalar yapıp fırsata çevirmemiz gerek. Geçtiğimiz sezonlarla ilgili müşteri memnuniyetsizliği, BİMER, CİMER, valilik kanalı ile belediyemize ulaşan şikayetlere baktığımızda çok ciddi boyutlarda. Bunlarla ilgili 2018 sezonuna ilişkin önlemler alıp, bu konulardaki kararlılığımızı göstermemiz gerekiyor“ dedi. 
“2018 SEZONUNDA 2015 SEZONUNUN SAYILARINA ULAŞACAĞIZ” 
Oda başkanlarının toplantıya katılmayışına bir eleştiri de GETOB Başkanı Bülent Bülbüloğlu’ndan geldi. Bülbüloğlu şunları söyledi, “2016- 2017 sezonları biz otelciler için hayatımızın en karanlık günleriydi. Çok mücadele ettik, zarar ettik, çekimiz ödeyemedik, personelimize maaşlarını dağıtamadık, öyle böyle geçirdik. 2018’de görünen tablo ise 2017’den biraz daha iyi olacak. İsterdim ki bu toplantıda Esnaf Odası Başkanımız olsun, Şoförler Odası Başkanımız olsun, Ticaret Odası Başkanımız olsun. Onlar da canla başla çalışıyorlar, belki daha önce davet edilselerdi gelirlerdi, artık bu işin ciddiyetini anlamaları lazım. Şimdi diyorlar ki Turizm Bakanlığı görevini yapıyor. Berlin’de, Londra’da stant alıyor. Sanki biz destinasyon tanıtımı yapar gibi, küçücük bir masada oturup Marmaris’i tanıtıyoruz. Aslında bir şey tanıttığımız yok. Orada biz bize oturuyoruz. Kendimiz tanıtım yapacaksak, esnaf odasının, ticaret odasının, şoförler odasının, belediyenin, valiliğin, büyükşehir belediyesinin bir fon oluşturup, üst akılda da neler yapılacağı konuşulup profesyonelce tanıtım yapmalıyız. Ticaret odası ne yapar oraya vergi ödüyorum, belediyeye de ödüyorum. Her şey otelcinin üstüne kalıyor, herkes otelciden bir şey bekliyor. Yok öyle bir dünya. Fuarlara gidiyoruz Marmaris’in bir çantası bile yok. Bir kurum da demiyor ki 10 bin çanta bastık, alın fuarlarda dağıtın. Eğer bir koordinasyon toplantısı yapacaksak, herkes gelsin bütçesini ortaya koysun. ” dedi. 
Bülbüloğlu’ndan sonra söz alan TÜRSAB Marmaris Yürütme Kurulu Başkanı Ali Kırlı 2018 sezonuna ilişkin umutlu konuştu. Kırlı, “En çok mağdur olan kurum biziz. Ama ben umutla konuşmama başlamak istiyorum. 2018 turizm sezonu Marmaris’imize ve ülkemize hayırlı olmasını diliyorum. 2016’daki çöküş, 2017 yılı sezonunda biraz düzeldi. 2018 sezonunda 2015 sezonu sayılarına ulaşacağız. 1.5 milyon seviyelerini yakalayacağız gibi görünüyor. 16 Mart itibariyle bölgemize ilk uçak geliyor. Nevroz nedeniyle İranlı turistler geliyor” dedi. 

MUĞLA (İHA)

DİĞER HABERLER