‘Küdür Yarımadası yağmalanmasın, halka kalsın’

‘Küdür Yarımadası yağmalanmasın, halka kalsın’

Muğla’nın Bodrum ilçesindeki 1. derece doğal ve arkeolojik sit alanı olan Küdür Yarımadası’ndaki 470 hektarlık alanın 49 yıllığına turizm amaçlı olarak kiralanacak olmasına Bodrum halkı tarafından tepki gösterildi. ‘Meralar halka kalsın, tarih ve doğa yağmalanmasın’ diyerek protesto sloganları atan 500 kişilik gruba CHP’li Muğla Milletvekilleri de destek verdi.

Sevil Yılmaz

Bodrum’un Yalıkavak Mahallesi’ndeki 1. derece doğal ve arkeolojik sit alanı olan Küdür Yarımadası'nda gerçekleşen eyleme CHP Muğla Milletvekilleri Akın Üstündağ, Nurettin Demir ve Ömer Süha Aldan da katıldı. Çevre ve Şehircilik Bakanlığı Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü tarafından Küdür Yarımadası’ndaki 470 hektarlık alanın, turizme tahsis edilmesi amacıyla  49 yıllığına kiraya verilebilecek olmasına tepki olarak yapılan ‘Meralar halka kalsın, tarih ve doğa yağmalanmasın’ başlıklı eyleme CHP ilçe örgütü ve Bodrum halkı katıldı. Protestoya katılan vatandaşlar, “Küdür Yarımadası’na dokunma, plajlar ve koylar halkındır,’Doğal yaşamı koruyalım’, ‘Akdeniz foklarını koruyalım, ‘Yarın çok geç olabilir’, 'Beach değil kumsal kalmak istiyoruz', 'Meralar tahsis edilemez' yazılı dövizler açtılar. Kalabalık grup,  insan zinciri oluşturarak, "Sahiller bizimdir, bizim kalacak" sloganları attı.

“KÜDÜR YARIMADASI SATIŞA ÇIKARILMIŞ DURUMDA”

Küdür Yarımadası için protesto eylemine katılan CHP Muğla Milletvekili Akın Üstündağ yaptığı basın açıklamasında şöyle konuştu: “Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na bağlı Tabiat Varlıklarını Koruma Genel Müdürlüğü’nün istemi, buranın yapılaşmaya açılması. Bunu şunun için yapıyorlar; 28 Kasım 2017 tarihinde yasalaşan 502 sayılı torba yasanın 61. maddesi var. Bu maddeye göre Türkiye’nin bütün kıyıları, koyları, hazine arazileri, ormanları, meraları, milli parklar ve tabiat parkları 49 yıllığına kadar kiralanabilecek ya da satın alınabilecek. Bu son derece tehlikeli bir yasadır. Bu demektir ki, Küdür Yarımadası gibi, Bodrum’un bir çok kıyısı gibi, Türkiye’nin pek çok kıyıları, koyları, sahilleri şu anda satışa çıkarılmış durumda. Bizler bütün doğa severler, sivil toplum örgütleri, siyasi partililer, bütün kanaat önderleri kesinlikle bu satışlara karşı gelmeliyiz. Eğer buna engel olmazsak, vatandaşın denize girecek yeri kalmayacak. Özellikle önümüzdeki bir yıl içinde bu satış talepleri karşılanacak. Daha tehlikeli olan bir şey var. Tahsis amacının dışında yapılaşmaya ve diğer yapı oluşumlarına müsait hale getirilebilecek. Bu ne demektir, elimizdeki bütün doğal güzellikler alınmak isteniyor. Biz de Cumhuriyet Halk Partisi olarak buna karşı durmaya devam edeceğiz. Bütün Bodrum halkını ve ülkemizdeki bütün vatandaşlarımızı bu direnişe omuz vermeye çağırıyoruz.” 
“AKDENİZ FOKLARININ YAŞAM ALANI ELLERİNDEN ALINMASIN”
CHP Bodrum İlçe Yönetim Kurulu Üyesi Başar Bıyıklı, kıyıların imara açılmasıyla orada yaşayan Akdeniz foklarının yaşam alanının tahrp edileceğini belirterek şöyle dedi: "Sadece Bodrumlular’ın ve yerli turistlerimizin değil, dünya turistlerinin rahat nefes alabildiği Akdeniz foklarının üreyip, yaşama olanağı bulduğu bu koyların imara açılması buranın betona dönüştürülmesi demektir. Yerel balıkçı tekneleri ve tur teknelerinin turizm yaptığı ve sadece turizm amaçlı kullanılan bu koyların rant amaçlı imara açılacak olmasını kabul etmiyoruz, etmeyeceğiz. Bu katliama seyirci kalmayacağız. Küdür Yarımadası on binlerce yıl doğal kaldı, doğal kalmaya devam edecektir. Akdeniz foklarının yaşam alanları ellerinden alınmasın, meralar hayvanlarımıza kalsın."
“RANTA GÖZÜ DOYMAYANLAR ELLERİNİ ÇEKSİN”

CHP Bodrum İlçe Başkanı Recai Seymen, Küdür Yarımadası’ndaki meraların, koyların imara açılması kararının bir katliam olduğunu söyleyerek, "Burada yörenin köylüleri aynı zamanda hayvancılık yapmaktadır, o nedenle onlarca yıldır burası mera olarak kullanılmakta. Halk, buradaki koylardan ücretsiz yararlanmaktadır. Burası turizme açıldığında Yalıkavak ve Bodrum'un en bakir, en doğal görünüme sahip yarımadası yok olacağı gibi ileride telafisi mümkün olmayan sosyal sorunlara neden olacaktır. Bu nedenle bu kararın yeniden gözden geçirilmesini ve iptal edilmesini istiyoruz. Ranta gözü doymayanların Küdür Yarımadası'ndan ellerini, planlarını çekmelerini ve buranın mera olarak kalmasını istiyoruz. Katliama seyirci kalamayız; bırakın koylarımızı, toprağımız meramızı bize kalsın" diye konuştu.

 

DİĞER HABERLER