Kamış Çayı’ndaki balık ölümlerinin sebebi belli oldu

 Kamış Çayı’ndaki balık ölümlerinin sebebi belli oldu

Haber Merkezi

Geçtiğimiz haftalarda bir vatandaşın balık tutmak için gittiği Kamış Çayın’nda yüzlerce balığı ölmüş halde görmesinin ardından durumu yetkililere bildirmesinin üzerine sudan ve balıklardan numune almıştı. Yatağan İlçe Jandarma Komutanlığı’na bağlı ekipler ise konuyla ilgili yasal işlem başlatmıştı.

Gıda Tarım ve Hayvancılık İlçe Müdürlüğü, sudan ve balıklardan alınan numuneleri incelenmesi için Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığı Gıda ve Kontrol Genel Müdürlüğü İzmir Bornova Veteriner Kontrol Enstitüsü Müdürlüğü’ne gönderdi.

Yapılan analiz sonucu, balıkta yapılan ağır metal analizinde, analize tabi tutulan metaller yönünden zehirlenmelere neden olabilecek bulaşan tespit edilmedi. Öte yandan sudan ve balıktan alınan numunelerin analiz sonucuna göre balıkların oksijen yetersizliğinden dolayı öldükleri ortaya çıktı.

Kamış Çayı’nın renginin siyaha dönmesinin nedeni henüz belirlenemezken, diğer kurumların analiz işlemlerinin devam ettiği, suyun renginin siyaha dönme nedeninin bu analizler sonucunda öğrenileceği bildirildi.

DİĞER HABERLER