Baba yüreği ‘durak’ yaptırdı

Muğla’nın Köyceğiz ilçesi kırsal Otmanlar mahallesinde, dağınık haldeki evlerde yaşayan ve 4 kilometre uzaklıktaki okula servisle giden öğrencilerin kış mevsiminde servis beklerken yağışlardan korunmaları için Bilal Eşmeli isimli bir öğrenci velisi işitme engelli ve işsiz olmasına rağmen kendi imkanlarıyla şeffaf naylondan durak yaptı.

Sevil Yılmaz

Bilal Eşmeli’nin 5 çocuğu ve köyde dağınık halde bulunan evlerde yaşayan çocuklar 4 kilometre uzaklıktaki okula taşımalı eğitimin sağladığı servisle gidiyor.  Otmanlar Serkis İlkokulu’nda okuyan çocuklarıyla birlikte komşusunun 4 çocuğunu da yağışlardan ve soğuktan bir nebze olsun korumak için  kendi imkanlarıyla ağaç  direklerden ve şeffaf naylondan durak yapan Bilal Eşmeli, baba yüreğinin neler yaptırabileceğini ortaya koyuyor.

“KIZININ BAKIM MAAŞIYLA GEÇİNİYORLAR”

Şu anda işsiz olan ve sedef hastası kızının bakım maaşıyla geçimini sağlayan veli Bilal Eşmeli, yaptığı durağın rüzgarda tahrip olduğunu ve devletten bu konuda yardım istediğini belirterek şunları söyledi: “Benim 5 çocuğumla birlikte komşunun 4 çocuğu da aynı yerde servis bekliyorlar. Çocuklarımız servis beklerken yağmur, çamur, soğuktan dolayı zor durumda kalıyorlardı. Ben en azından imkanım elverdiğince naylondan bir durak yaptım. Durağı metalden yapmak istiyordum ama maddi durumum elvermedi. Yaptığım durak rüzgardan dolayı bozulmak üzere. Ben kendim şu anda işsizim ve bir kulağımda yüzde 70, diğer kulağımda yüzde 100 işitme kaybı var. İşitme kaybım olduğundan sağlık kontrollerinden geçemediğim için iş bulamıyorum.  Kızımın birisi sedef hastası. Onun bakım maaşıyla geçimimizi sağlıyoruz. Devletimizden ve Büyükşehir Belediyemizden çocuklarımız için korunaklı bir durak yapılmasını istiyoruz.”

LİSE ÖĞRENCİLERİNDEN KARDEŞLİK ÖRNEĞİ

Kırsal Otmanlar mahallesindeki  Otmanlar Serkis İlkokulu’nda okuyan 85 öğrenciye liseli büyüklerinden de yardım geldi.
Köyceğiz Şehit Ömer Halisdemir Mesleki ve Teknik Anadolu Lisesi öğrencileri, “Kardeş Okul” projesi kapsamında Otmanlar Serkis İlkokulu’nu ziyaret ederek ihtiyaç sahibi öğrencilere yardımda bulundu. 
Lise öğrencilerinin, kardeş okul belirleyip ziyarette bulunma ve ihtiyaç sahibi öğrencilere yardım etme isteklerini değerlendiren okul idaresi “Kardeş Okul” projesi kapsamında ihtiyaç sahibi öğrencilere ulaştı. Kardeş okulu belirledikten sonra ziyaret edilecek okulla iletişime geçen öğrenciler ihtiyaç sahibi öğrencilerin, ihtiyaçlarının neler olduğunu belirledi. Daha sonra öğrenciler imkanları ölçüsünde gerekli malzemeleri temin ederek okuldaki 85 öğrenciye ulaştırdı.
Proje kapsamında Otmanlar Serkis İlkokulu’na kardeş okul ziyareti gerçekleştiren öğrenciler, burada minik öğrencilere aldıkları hediyeleri vererek, oyunlar oynayıp neşeli dakikalar yaşadı. Öğrencilere oyuncak, kırtasiye, eğitim, giyim ve spor malzemeleri yardımı yapıldı.

DİĞER HABERLER