Bütün mücadele tek geçim kaynakları için

Muğla’nın Yatağan ilçesi Gökgedik mahallesinde yaşayan köylüler, tek geçim kaynakları olan fıstık çamlarının feldspat madeni açılması için kesilecek olması üzerine başlattıkları hukuk mücadelesini sürdürüyor.

Sevil Yılmaz

Yatağan'ın Gökgedik mahallesi yakınlarında 4 yıldır feldspat madeni işleten bir firma, mahalleye 500 metre mesafede yeni bir maden ocağı açmak için bir süre önce harekete geçti. Atalarından kendilerine miras kalan 288 fıstık çamı ağacının  yeni maden ocağı açılması için kesilecek olması üzerine Muğla Çevre Platformu’na (MUÇEP) destek çağrısında bulunan köylüler, MUÇEP’in destekleriyle başlattıkları hukuk mücadelesine kararlı bir şekilde devam ediyorlar.

Fıstık çamlarının kesilmesini iş makinelerinin önüne yatarak önlemeye çalışan ve Yatağan Sulh Hukuk Mahkemesi’ne açtıkları tespit davasını kazanan köylüler, bu sefer de maden ruhsatlarının iptali ve maden ocağı projesine Valilik tarafından verilen 'Çevresel etki değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir' kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali için Muğla İdare Mahkemesi'nde dava açtı.

MUÇEP’in 41 bileşeninden biri olan Akdeniz Yeşilleri Derneği üyelerinden Avukat Kadriye Tuncaelli, köylülerin hukuk mücadelesi verebilmek için MUÇEP’ten destek istediğini belirterek, “Köylüler feldspat madeninin durdurulması ve geçim kaynakları olan fıstık çamlarının kesilmesinin önlenmesi için bize çağrıda bulundular ve destek istediler. Köylülerin çağrısı üzerine Gökgedik Köyü’ne gittik. Kaymakamlığa dilekçe yazmaları konusunda köylülerle konuştuk. Dilekçeleri Kaymakamlığa ulaştıktan sonra Kaymakam köyde incelemelerde bulundu. Daha sonra Avukat Remzi Kazmaz köylüler tarafından kendisine vekalet verilemesi üzerine dava sürecini başlattı. Avukat Remzi Kazmaz, 13 Ekim'de Yatağan Sulh Hukuk Mahkemesi'ne başvurdu. Köylüler delil tespiti yapılmasını istedi. Talep üzerine Sulh Hukuk Mahkeme’si bölgede inceleme yaptı. Sonrasında ise tespit kararı açıklandı. Yatağan Sulh Hukuk Mahkemesi'nin verdiği kararda; maden ocağı açmak için kesilmesi planlanan fıstık çamı ağaçlarının köylülerin tek geçim kaynağı olduğu ve ağaçların başka bir yere naklinin mümkün olmadığı belirtildi” dedi.

Köylüler bu gelişmenin ardından Muğla Valiliği aleyhine Muğla İdare Mahkemesi'nde dava açtı. Dava dilekçesinde, verilen maden ruhsatlarının iptali ve maden (feldspat) ocağı projesine Muğla Valiliği Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü tarafından verilen 20 Aralık 2013 tarihli 'Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) gerekli değildir' kararının yürütmesinin durdurulması ve iptali istendi.

“TELAFİSİ OLMAYAN HATADAN VAZGEÇİLMESİ İÇİN DAVA AÇTIK”

Gökgedik köylüleri ile birlikte Muğla Adliyesi'ne gelerek dava ile dilekçesini veren avukat Remzi Kazmaz, yaptığı açıklamada, şunları söyledi:  "Gökgedik'in kesilmek üzere olan ağaçlarının kesimi durduruldu ama henüz daha hukuki anlamda mücadelemiz bitmedi. Gökgedik, cennet gibi bir köy. Milli gelire gerçekten hizmet eden bir köy. Buradaki köylüler, ormandan topladıkları doğal çam fıstıkları ile geçimini sağlamakta ve yaşamlarını bu yolla devam ettirmektedirler. Çam fıstığı toplayarak geçimlerini sağlamakla kalmayıp, ülkenin ekonomisine de katkı sağlayacak ekonomik ve ticari faaliyet yürütmektedirler. Kaldı ki davalılar bu bölgede doğup büyümüş ve bu bölgede ikamet edip, yıllarca fıstık çamı toplayıcılığını kendilerine iş ve meslek edinmişlerdir. Bu nedenle telafisi ve geri dönüşü mümkün olmayan hatalardan vazgeçilmesi için köylülerin yaşam alanlarına müdahale edilmemesi için bu davayı açtık."

 

 

 

DİĞER HABERLER