CHP 96'ncı yaş gününü kutladı

Cumhuriyet Halk Partisi'nin 96'ncı yaş günü nedeniyle Muğla'da dayanışma yemeği düzenlendi. Gecede konuşan CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, "Genel başkanımız daha önce linç girişimine uğradı. Tutuklu yok. Bugün partimiz kendi raporunu açıkladı. O raporda kim olduklarını, yüzlerini ve yapmış oldukları eylemleri de açıklıkla göreceksiniz. Ama senin gördüğünü savcı görmüyor olacak. Genel Başkanımıza bir kaç gün önce Kuşadası'nda yumurtalı saldırı yapıldı. Onu yapan da serbest. Ama yedi sene önce atmış olduğu twitlerden dolayı Canan yoldaşıma 10 yıl verdiler. Canan Kaftancıoğlu yalnız değildir. Canan bizim yoldaşımız. Canan bizim kardeşimiz. Canan bizim il başkanımız. Canan'ı kimseye vermeye niyetimiz yok" dedi.

Haber Merkezi

Yemeğe CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu, milletvekilleri Süleyman Girgin, Mürsel Alban, Burak Erbay, Suat Özcan, Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, ilçe belediye başkanları ve partinin ilçe başkanları, STK temsilcileri ve partililer katıldı.

SALICI: "CANAN KAFTANCIOĞLU YANLIZ DEĞİLDİR"

CHP Genel Başkan Yardımcısı Oğuz Kaan Salıcı, partisinin 96'ncı kuruluş yıl dönümü dolayısıyla düzenlenen gecede konuştu.CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu'na yumurta atılması ve CHP İstanbul İl Başkanı Canan Kaftancıoğlu'nun aldığı hapis cezasına ilişkin değerlendirmelerde bulunan Salıcı, şunları söyledi: "Genel başkanımız daha önce linç girişimine uğradı. Tutuklu yok. Bugün partimiz kendi raporunu açıkladı. O raporda kim olduklarını, yüzlerini ve yapmış oldukları eylemleri de açıklıkla göreceksiniz. Ama senin gördüğünü savcı görmüyor olacak. Genel Başkanımıza bir kaç gün önce Kuşadası'nda yumurtalı saldırı yapıldı. Onu yapan da serbest. Ama yedi sene önce atmış olduğu twitlerden dolayı Canan yoldaşıma 10 yıl verdiler. Canan Kaftancıoğlu yalnız değildir. Canan bizim yoldaşımız. Canan bizim kardeşimiz. Canan bizim il başkanımız. Canan'ı kimseye vermeye niyetimiz yok."

CHP'nin, Mustafa Kemal Atatürk'ün partisi olduğu için gurur duyduklarını, partilerine ve ülkeye hep beraber sahip çıkacaklarını anlatan Salıcı, "Bunu da kendi içimizde birliğimizi, beraberliğimizi devam ettirerek yapacağız. 96. yaşımızı kutluyoruz. 96 yıldır var olan dünyada kaç tane siyasi parti var? Emin olun çok yok. Bizden daha eski daha önce kurulmuş siyasi partiler bir avuç. Çok kıymetli bir dönemi yaşıyoruz" diye konuştu.

ZEYBEKOĞLU: "31 MART VE 23 HAZİRAN'DA FAŞİZM SANDIĞA GÖMÜLDÜ"

CHP İl Başkanı Adem Zeybekoğlu gecede CHP'nin kuruluş tarihine ve felsefesine yönelik yaptığı konuşmada partililerine teşekkür etti. Zeybekoğlu, "Ülkemiz ortaçağ karanlığına gitmektedir. Ekonomi çöktü. Eğitim demokratikliğini ve laikliğini kaybeytti. Dış politikamız Mustafa Kemal Atatürk'ün Yurtta Barış Dünyada Barış politikasından uzaklaşmıştır. Sağlığa gerekli yatırımlar yapılmadı. Ülkemiz iyi yönetilemiyor. Bu anlamda CHP'ye büyük görev düşmektedir. 31 Mart ve 23 Haziran seçimlerinde genel merkezimizin tüm demokrasi güçlerini birleştirerek vermiş olduğu mücadele sonunda faşizm sandığa gömüldü. Bu seçimler güzel günlerin ve umudun başlangıcı oldu. Yapılacak ilk seçimde iktidara geleceğiz. Hak hukuk ve adalet yerini bulacak. Mustafa Kemal Atatürk'ün emaneti olan CHP'yi her türlü bölme girişimlerne karşı savunmak bizim en önemli görevimizdir. Partimizin 96'ncı yıldönümünü kutluyoruz" dedi.

GÜRÜN: "İTTİFAK YAPMAK ZORUNDAYIZ"

Muğla Büyükşehir Belediye Başkanı Osman Gürün, "Doğum günümüz kutlu olsun. 96 yıl gerçekten büyük bir tarih. Yaş günümüzü hep birlikte, önümüzdeki hedefe yönelik bir enerji almanın vesilesi olarak görelim. Her doğum günümüzde geleceğe yönelik neler yapabileceğimizi çatık kaşlarla değil tatlı dillerle söyleriz. Geçen 18 yıl gerçekten çok ağır geçti. Bu kadar uzun süre ve ağır şartlarda muhalefette kalan bir partinin bir takım hataları olabilir. Ama bunları çok iyi değerlendirip, gelecekteki görevimize yeni bir heyecanla yürümemiz gerekiyor. Çünkü bu seçimlerden sonra Türkiye'nin mutlak suretle yönetimi değiştireceği ve CHP iktidarını kuracağı ortada. Bunun sorumluluğunu çok iyi değerlendirmemiz gerekiyor. Kişisel hırs ve hedeflerden uzaklaşarak dilde söylenen barışı önce hepimiz kendi içimizde yaşamalıyız. Bu şekilde cumhurbaşkanlığı seçiminde kazanabiliriz. Bu büyük hedefi kaçırmamamız gerekiyor. Münakaşalara girmememiz gerekiyor. Mızı çıkaranlar kendisini iyi değerlendirsin. Bizim mızı ile işimiz yok. Biz önümüzdeki seçime kilitlenmeliyiz. Hedefimiz bu. Türk halkı bu 18 yılda neyin ne olduğunu anladı. Siyasi islamın söylediği ile yaptığının farklılıklarını halk fark etmiştir. Geleceğe Atatürk'ün bize gösterdiği yolda emin adımlarla, bilgiyle hep beraber yan yana kavga etmeden o hedefe doğru yürümeliyiz. Türkiye bu süreçte çok şey kaybederken, çok şey de kazandı. Bizim yıllardır anlatamadığımızı halk yaşayarak öğrendi. İttifak yapmak durumundayız. Siyaset yapmanın şekli değişti. Rejim değiştirildi. Dolayısıyla biz o rejimi parlamenter sisteme dönüştürmek için ittifak yapmak durumundayız. Onun için de bırakın kendi kendimize kavga etmeyi başkaları ile barışarak o doğrultuda birlikte yürüme kabiliyetini kazanmamız gerekiyor" diye konuştu.

CHP Milletvekilleri Süleyman Girgin, Mürsel Alban, Burak Erbay ve Suat Özcan'ın da konuşma yaptığı gecede CHP'nin doğum günü pastası kesildi. Ardından yüzlerce CHP bayrağı ile katılımcılar keyifli bir akşam geçirdi.

 

 

 

 

DİĞER HABERLER