Demir: “Bütçe görüşmeleri yoksuldan yana değil ranttan yana geçti”

CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir,“OHAL’den bir an önce kurtulmalıyız” dedi.

Sevil Yılmaz

CHP Muğla Milletvekili Nurettin Demir, Muğla’nın Fethiye ilçesinde 5’inci Tohum Takas Şenliği’ne katılarak, Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde oldukça gergin geçen bütçe görüşmelerini değerlendirdi.

Fethiye’de hafta sonu yapılan tohum takas etkinliğine katılan CHP Muğla Milletvekili Prof. Dr. Nurettin Demir, yatırımcı şirketlerin Türkiye’den kaçtığını söyleyerek, “OHAL nedeni ile Türkiye’de demokratik bir ortam olmaması, hukuk ve adaletten yeterince uzaklaşılmış olması neticesinde bu kaçmalar kendini gösteriyor. Böylelikle bizim önümüze gelen bütçenin kimden yana olduğunu ortaya koydu. Eğer ki bizim ekonomimizin şahlanması gerekiyorsa OHAL’den bir an önce kurtulmalıyız. Böylelikle ülkemizin normalleşmesi gerekiyor. Bu konular görüşülürken Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde çok ciddi tartışmalar oldu. Hükümetin çok sıkıştığını görüyoruz. Özellikle yolsuzluklar ve Man Adaları  ile birlikte diğer olaylara baktığımızda Türkiye’nin biraz silkelenmesi lazım” ifadelerini kullandı.

Demir, “Bu seneki bütçe çok tartışmalı bir ortamda geçti. Özellikle yoksuldan yana, emekçiden yana, çiftçiden yana olmayan bir bütçe olarak görüyoruz. Zenginden yana olan ve özellikle daha çok rant kesimine hitap eden bir bütçe karşımıza çıktı. Cari açığı çok yüksek bir bütçe. Öyle bir duruma düştük ki artık, Muğla’daki veya diğer illerdeki başarılı öğrencilerin müsabakalara gitmeleri için verilen günlük 35 TL’yi bile veremeyen bir ülke haline geldik. Hakikaten bütçe çok büyük sıkıntılar yaşadı ve yaşamaya da devam ediyor. Taşeron yasasını getirememeleri, 900 bin kişinin taşeron yasasının kadro alması konusunda, hükümetin kaçak oynaması ve kanun hükmünde kararnameler getirmesi yeterinde hakkaniyetlice ve adaletlice bir kadro veremeyeceği kararını ortaya koyması, dış borcun büyümesi, dolar ve eurodaki artışlar Türk ekonomisinin çok sıkıntılı olduğunu gösteriyor.   Turizm gelirlerimiz azaldı. Batıdan ya da dünyadan yatırımcılar yeterince gelmiyorlar” diye konuştu.

Önümüzdeki dönemin Türkiye’ye barış ve demokrasi ve huzur getirmesini dileyen Demir, “Türkiye’nin üzerine sinmiş olan korku bulutlarının ortadan kalkmasını diliyorum. Yoksullarımızın, taşeronlarımızın, çiftçilerimizin ve emeklilerimizin  daha umutlu bir şekilde yeni bir yıla girmelerini umut ediyorum” dedi.

 

DİĞER HABERLER