Demirci: “Göcek’i karşı ateş yöntemi ile kurtardık”

Muğla Orman Bölge Müdür Vekili Enver Demirci Dalaman yangınına yönelik açıklamalarda bulundu. Enver Demirci, ‘Bu kesinlikle terör amaçlı bir yangın değil’ diyerek yangının Göcek’e ilerlememesi için karşı ateş yöntemine başvurduklarını açıkladı. Demirci merkez basını ile bir araya geldiği toplantıda, Datça yangını sonrası Telekom’a 1 milyon liranın üzerinde tazminat davası açtıklarını belirterek, Dalaman’daki orman yangının çıkış sebebi ve yanan alanların imara açılacağı yönündeki iddialara açıklık getirdi.

Altar Zeyhan

Muğla Orman Bölge Müdürü Enver Demirci, son dönemlerde çıkan yangınlara yönelik merkez basını ile buluşarak açıklamalarda bulundu. Demirci, “10 Temmuz’da saat 15:10’da Dalaman’da başlayan yangın, rüzgarın şiddetli olması, nemin düşük olması nedeniyle hızla ilerledi. Yangın ekiplerimiz 13 dakika içinde yangına müdahil oldu. Bölgedeki tüm ekiplerimiz çalışmaya başladı. Yangın esnasında Türkiye’nin çeşitli illerinden toplam 108 arazöz, 25 su ikmal aracı, 10 müdahale aracı, 15 dozer, 19 helikopter ve belediyelerden gelen 18 itfaiye aracı çalıştı. Yangında 770 personel görev aldı. Yangında zarar gören alan 400 hektar civarında fakat bu net bir veri değil. Alanda ölçme çalışmaları devam ediyor. Bu yangında bizi sıkıntıya sokan yerleşim yerleri ile alanın iç içe olmasıydı. Kuzeyden esen rüzgarın etkisiyle Göcek’e doğru hızla ilerlemekteydi. Bizim önceliğimiz insanımızın zarar görmemesiydi. İlk amacımız bu olmasaydı belki ormanımız daha az zarar görürdü. Fakat önemli olan insanımızın zarar görmemesiydi. Yanan alanları yeniden ağaçlandırabiliriz. Ama insanımız zarar görseydi bunun telafisi olmayacaktı.

Yangının çıkış sebebiyle ilgili ise kaza olduğuna inanıyoruz. Jandarma, olay yeri inceleme ekipleri ve biz inceleme yaptık. Kesinlikle terör amaçlı bir yangın değil bu arkadaşlar. Biz bunu net olarak söyleyebiliyoruz. Fakat net şundan dolayı çıktı da diyemiyoruz. Sebebi araştırılıyor.

Yangın gece saatlerinde Göcek’e doğru ilerliyordu kuzey rüzgarlarının etkisiyle. Büyük bir tehlike vardı. Burada karşı ateş yöntemini kullanarak, Göcek’in kuzey sınırında bir şerit açtık. Arazözleri yerleştirerek gerekli tedbirleri aldıktan sonra karşı ateş açarak yangının Göcek’e doğru ilerlemesini durdurduk. Bu şekilde tehlikenin karşısına geçmiş olduk” dedi.

DEMİRCİ: “TELEKOM’A 1 MİLYON LİRANIN ÜZERİNDE TAZMİNAT DAVASI AÇTIK”

Muğla’nın Datça ilçesinde elektrik arızası nedeniyle çıkan orman yangınında yapılan incelemeler sonucunda Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü tarafından Türk Telekom’a 1 Milyon lira tazminat davası açıldığı öğrenildi.

Ula helikopter tesislerinde basınla bir araya gelen Muğla Orman Bölge Müdür Vekili Enver Demirci geçtiğimiz günlerde Datça’da enerji nakil hatlarından kaynaklandığı tespit edilen yangın ile ilgili değerlendirmelerde bulundu. Demirci, Datça’da yangının meydana geldiği alanda yukarıda bulunan vericilere giden enerji nakil hatları bulunduğunu, o hattın vericilere yakın noktasında elektrik arızası sonrası yangının çıktığını belirterek şu ifadelere yer verdi: “Yaklaşık olarak 1 Milyon liranın üzerinde bir tazminat var. Bunların bir kısmı ağaçlandırma masrafı. Bir kısmı da söndürme masrafları. Suç tutanağı düzenlendi. Cumhuriyet Savcılığına intikal ettirildi. Hukuki süreç devam ediyor. Yangının enerji nakil hatlarından çıktığına dair tespitlerimiz var. Bilir kişi raporları var. Süreç devam ediyor.”

“YANGININ ÇIKIŞ SEBEBİ KAZA”

Dalaman’daki orman yangının çıkış sebebi ile ilgili ilk yapılan araştırmalarda kaza sonucu çıktığını tahmin ettiklerini belirten Demirci, “Yangının çıkış sebebi ile ilgili kaza olduğuna inanıyoruz. Yangının çıkış noktasını hem jandarma, hem biz, olay yeri inceleme ekipleri yerinde inceledi. Kesinlikle terör amaçlı bir yangın değil. Biz bunu net olarak söyleyebiliyoruz. Ama şu çıkardı diyecek konumda da değiliz. Sebebi araştırılıyor. Çıkış noktası itibari ile baktığımızda bir kaza olduğu kesin. Özellikle Muğla’daki Fethiye’de, Milas’ta çıkan tüm yangınları biz basında bu tip haberlerin çıkmasından dolayı daha titiz incelemeye alıyoruz. Biz bu zamana kadar terör amaçlı yangın çıktığına dair herhangi bir emareye rastlamadık" diye konuştu.

 

 

“İMARA AÇILMAYACAK”

Yanan alanların kesinlikle imara açılmayacağının altını çizen Demirci, “Bir başka konu burası kesinlikle imara konu olmayacak. Sizlerin huzurunda biz de söz veriyoruz. Bizleri takip edin bu konuda. İmara açılmayacak. Orman orman olarak kalacaktır. Eskisinden daha fazla koruma altına alınacaktır burası” dedi.

HELİKOPTERLERİN GECE UÇUŞU

Muğla Orman Bölge Müdürlüğü bünyesinde görev yapan pilot Ali Yalçın ise helikopterlerin gece uçuşu yapıp yapamayacakları konusunda bilgi verdi. Yalçın, “Tabii bunun için sivil havacılığın atması gereken birtakım adımlar var. Kontrollü bir hava sahası oluşturmaları gerekiyor. Türkiye’de şu anda böyle bir kontrollü hava sahası görerek gece uçuşları için yok. Orman yangınlarında hava araçlarının görerek gece uçuşu yapması mümkün değil. Dürbün ile güneşe bakar mısınız? Bakamazsınız. Gece görüş cihazı, yani pilotların gece görerek uçuş yaptıklarında taktıkları gece görüş dürbünleri ortamdaki ışığı, gözle görülemeyen ortamdaki ışığı bilmem kaç bin kere büyüterek göze veriyor. Peki biz yangının üzerinde uçarken o yangının çıkardığı ışığı o şekilde gözümüze verirse ne olabileceğini düşünebiliyor musunuz? Bu nedenle şu ana kadar dünyada bu problem çözülmediği için yangın üzerinde görerek uçuş yapmak şimdiye kadar mümkün olmamıştır. Bu çözülmediği sürece de olamayacaktır” dedi.

DİĞER HABERLER