MUÇEV'den Marmaris Karacasöğüt'e yönelik açıklama

Muğla Çevre Platformu tarafından Marmaris İlçesi Karacasöğüt'te MUÇEV'in denizi betona buladığı belirtilmişti. Yapılan haberlerin ardından MUÇEV tarafından basın açıklaması yapıldı. Açıklamada şu ifadelere yer verildi: "Son günlerde bazı yayın organlarında kurumumuzun adı da dahil edilerek çıkan asılsız, mesnetsiz ve gerçeği yansıtmayan haberlerde, "MUÇEV'in Marmaris İlçesi, Karaca Mahallesi, Söğüt Mevkii'nde yüzer iskele montaj çalışmalarına başlamış olduğu tekne bağlama iskelesinin usulsüz genişletildiği, yat limanına dönüştürüleceği, proje alanının antik liman olduğu, yapılacak olan iskele ile bölgede 500-600 teknenin bağlanacağı ve inşaat yasağı döneminde çalışmaların başlatıldığı" iddia edildiğinden, gerekli düzeltme yapılarak kamuoyunu bilgilendirmek zarureti doğmuştur.

Muğla İli, Marmaris İlçesi, Karaca Mahallesi, Söğüt Mevkii'ndeki tekne bağlama iskelesinin, 60 teknelik olan kapasitenin 187 tekneye çıkarılması ile ilgili kapasite artırım projeleri, yetkili birimler tarafından onaylanmış ve ilgili kurumlardan tüm izinler alınmıştır. Bahsi geçen tekne bağlama iskelesi, bölgedeki tek atık alım tesisini bünyesinde barındırmakta olup, kurumumuz tarafından işletilmektedir.

Söz konusu bölgede düzensiz olarak demir atan tekneler, deniz dibi canlılarının yaşam alanlarına zarar vermekte olup, ayrıca görüntü ve deniz kirliliğine de neden olmaktadır. Yapılan kapasite artırım çalışmaları ile körfezde düzensiz olarak çapa atan, deniz ve görüntü kirliliği yaratan ve deniz dibi canlılarının yaşam alanlarına zarar veren teknelere yanaşma yeri sağlayarak tekne ile gelen misafirlere daha güvenli ve kaliteli hizmet sunmak, atık alım tesisi ile de deniz kirliliğinin önüne geçilmesi hedeflenmektedir.

Muğla İli, Marmaris İlçesi, Karaca Mahallesi, Söğüt Mevkii'ndeki tekne bağlama iskelesinin kapasite artırım çalışmaları, vaziyet planı dahil tüm projeler Bakanlık tarafından onaylandıktan ve ilgili kurumlardan tüm izinler alındıktan sonra başlatılmıştır. Kapasite artırımı olan iskelelerin tamamı, dalga kıran yapılmadan yüzer iskele olarak deniz yüzeyi alanda konuşlandırılacak olup,  kıyı kısmında yapılacak olan çalışmaların tamamında ahşap malzemeler kullanılacaktır. İskelenin yat marinaya dönüştürülmesi söz konusu değildir.

Ayrıca, çıkan haberde Marmaris Belediye Başkanı Mehmet Oktay tarafından "sunulan evrakların tam olduğu, yasa gereği tüm prosedürlerin yerine getirildiği ve buna göre ruhsatın verildiği" beyan edildiği görülmektedir.

Bahsi geçen tekne bağlama iskele projesi kapsamında, 15.10.2021 tarihinden önce alanda yürütülen faaliyetler, inşaat yasağının kalkmasının ardından yapılacak olan çalışmalara yönelik malzeme ve ekipman temini yönünde ön hazırlık mahiyetinde olup, kapasite artırım çalışmalarına 15.10.2021 tarihinden itibaren başlanılmıştır.

Kurulduğu günden bu yana çevremizi, doğamızı koruma eksenli faaliyetleri başarıyla yürüten MUÇEV'e yönelik asılsız iddialara karşı hukuki ve cezai anlamda yasal müracaat haklarımızı saklı tuttuğumuzu kamuoyunun bilgilerine saygılarımızla arz ederiz."

Haber Merkezi

DİĞER HABERLER