Oktay Ekinci çalışmalarıyla anıldı

Oktay Ekinci çalışmalarıyla anıldı

Cumhuriyet Gazetesi ve Muğla Devrim Gazetesi yazarı mimar Oktay Ekinci, Konakaltı Kültür Merkezi Nail Çakırhan Salonu’nda düzenlenen etkinlikte anıldı.Salonda Oktay Ekinci’nin Cumhuriyet Gazetesi’nde ‘ÇED Köşesi’ altında yayınlanan yazıları sergilendi. 

Sevil Yılmaz

Muğla Mimarlar Odası ve Menteşe Belediyesi tarafından organize edilen “Oktay Ekinci Anısına Çevre ve Kent Mücadelelerini Konuşuyoruz” adlı etkinlikte konuşan Muğla Büyükşehir Belediyesi Başkanı Osman Gürün, “Oktay Ekinci Muğla’nın çevresi ve tarihi kültürel varlıklarının korunması konusunda büyük çalışmalar yaptı. En büyük somut çalışması da ‘Trihi Kentler Birliği’ dir. Ben de Tarihi Kentler Birliği’nde danışma kurulu üyesi olarak görev yaptım. Oktay Ekinci’yle birlikte önemli çalışmalara imza attık. Ben ilk seçime girdiğimde rakipler ‘Tarihi yerleri yıkalım, millet evlerine kavuşşun’ diyorlardı. İkinci seçimde ‘Bir kısmını yıkalım, bir kısmı kalır’ dediler. Üçüncü seçimde ‘Tarihi yerler yıkılır mı, oralar sit bölgesi’ demeye başladılar.  Yani tarihi yerlerin korunması konusunda halkın da bilinci oluştu zamanla.Oktay Ekinci’de hayatı boyunca Muğla’da tarihin korunması konusunda mücadele etti.” dedi.

GÜRÜN: “MUĞLA BÜYÜK BİR TEHLİKE ALTINDA”

Muğla’nın çevre başka illerden göç alması konusunda tehlikede olduğunu dile getiren Başkan Gürün, “Muğla’da çok büyük tehlike var. Herkes işimizi gücümüzü bitirelim Muğla’ya yerleşelim demeye başladı. Bu düşünce önceleri Bodrum’a yerleşme yönündeydi. Yerleştiler ve şimdi Bodrum doldu. İstanbul’un bir kısmı Bodrum’ a taşındı ve Bodrum 34 buçuk oldu. Şimdilerde Köyceğiz, Gökova taraflarına göçelim diyenler var. Ancak bu göç Bodrum’a olduğu gibi kontrolsüz olacaksa, biz göç almayalım. O nedenle dikkatli olmamız lazım. Nitelikli göç alalım. Muğla’ya gelince üretim yapacak, Muğla’nın kırsal halkının ekonomik düzeyini yukarılara taşıyacak ve köyden kente göçü önleyecek nitelikli göç alalım. Eğer göç alacaksak bir plan doğrultusunda her türlü alt yapı hazırlığını yapmamız gerekiyor. Gökova Körfezi’nde 40 tane Marina yapacağız deniliyor. Bu büyük bir tehlike. Kıyılar imara açılacak deniliyor. Alt yapıyla ilgili sorunlarımız var. Meclise, Bakanlığa bildiriyoruz, sen çöz deniliyor. O nedenle dikkatli olmalıyız. Kıyıların betonlaştığını görebiliriz. Bu konuda birlilkte mücadele etmeliyiz. Bu bağlamda, Oktay Ekinci’yi anma etkinliğinde emeği geçen herkese ve bütün katılımcılara teşekkür ediyorum.” diye konuştu.

GÜMÜŞ: “OKTAY EKİNCİ BİR MUĞLA AŞIĞI”

Etkinlikte konuşan Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş, “Oktay Ekinci hayatını kültüre ve tarihe adayan bir Muğla aşığı. Muğla’daki pek çok tarihi yapıda da emeği vardır. Oktay Ekinci’nin emeğinin geçtiği en önemli yerlerden biri de Menteşe ilçemizdir. Hep söylüyoruz. Kültür kenti Menteşe diye. Bu nedenle Menteşe ilçemize büyük emeği geçen Oktay Ekinci’ye huzurlarınızda teşekkür ederek saygı ve minnetle anıyorum” ifadelerini kullandı.

Muğla Mimarlar Odası Başkanı Osman Köseoğlu konuşmasında, “Oktay Ekinci meslek mücadelesinde göstermiş olduğu öncelikleri dikkate alarak uzun tartışmalar ve fikir çalışmalarından sonra böyle bir formata karar verdik. Oktay Ekinci’yi geleneksel anı ve söyleşi anılarını çıkarıp kendisinin bütün Türkiye’ye mal olmuş kent mücadelelerinin, göstermiş olduğu duyarlılık ve başarılarından dolayı, ülkemizde de Oktay Ekinci’nin fikirlerinden yararlandığı kent mücadelelerini yürüten sivil inisiyatiflere bir söz hakkı vermek, bu mücadelerini kamuoyuyla paylaşmak ve insanların kamuoyunda farkındalıklarını artırmak onların mücadele gücüne katkı sağlaması açısından bu etkinliği düzenledik. Umarım etkinlik sonunda istenilen amaca ulaşılır.” şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Bağımsız Araştırmacı Cihan Uzunçarşılı Baysal’ın, ‘Toki Konut Hakları ve İstanbul Kent Savunması’ adlı  sunumu, İlknur Başer’in ‘Muğla Çevre Platformu’ adlı sunumu, Doç. Dr. T.Gül Köksal’ın ‘İstanbul’daki Kent Hakları Mücadeleleri(Haliç, Galataport, Haydarpaşa Garı) adlı sunumu, Mimarlar Odası Bursa Şubesi’nden Mimar Can Şimşek’in ‘ Bursa’da Bir Garip Kent Mücadelesi (Toplum Hizmetinde Toplumun Hedefi Olmak)’ adlı sunumu, Meryem Gökçeoğlu’nun ‘Kuzey Ormanlarındaki Mega Projeler ve Kos( Kuzey Ormanları Savunması)’ adlı sunumu, Mimarlar Odası İzmir Şubesi’nden Mimar Hasan Topal’ın ‘İzmir Körfez- Köprü- Ada- Tünel Projesi, Kültürpark Yapılaşma ve Doğal Sitlerin İptali’ adlı sunumu yapıldı.

 

 

 

 

 

 

 

 

DİĞER HABERLER