Üstündağ: “Muğla’ya dokunmayın yeter”

Sevil Yılmaz

CHP Muğla Milletvekili Av.Akın Üstündağ, TBMM  Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada, hükümetin ekonomi politikalarını ve 2016 yılı Kesin Hesap Kanun Tasarısı’nı yerden yere vurdu.

Üstündağ, İktidarın ne geliri, nede gideri tutturamadığını, 2016 yılı bütçesinin neredeyse Suriyelilere harcanan para kadar açık verdiğini, açığın 30 milyar TL’yi bulduğunu, bütçenin bir yamalı bohçaya döndüğünü, AKP hükümetinin yurt içi ve yurt dışı borçlanarak açıkları kapamaya çalıştığını, döviz kurundaki artışlarla birlikte borçların da katlandığını  söyleyerek Hükümeti eleştirdi.

Akın Üstündağ  konuşmasının devamında şunları söyledi: “AKP İktidarı bütçe uygulamalarında sınıfta kalmıştır, karnesi zayıftır. Hesap verilebirlikte karnesi zayıftır. Sayıştay raporları kamu zararlarını göstermiyor, şeffaflıkta karnesi zayıftır. Sayıştay raporları eksikliklerle dolu olup CHP’nin alt komisyon kurma taleplerini kabul etmemişlerdir. Kurumlarda oluşturulan “Özel Hesap”, “ Özel Fon Hesabı” gibi hesaplar bulunmakta ve bu hesaplar denetim dışı bırakılmaktadır. Hükümet vergi adaletinde sınıfta kalmıştır. Zira dolaylı vergilerin oranı toplam vergi gelirlerine oranı  %69’a ulaşmıştır. Vergi affı gibi uygulamalarla vergide istikrar sağlanamamıştır. Ödemeler dengesi konusunda da iktidarın karnesi zayıftır. İç ve dış borç stoku 820 milyar TL’ yi aşmıştır. Döviz kurundaki artışla borcun daha da yükseleceği aşikardır. Mevcut iktidar mevzuata uygunluk konusunda da başarısızdır. Yedek ödenekler kanuna uygun olarak kullanılmamakta, yatırım dışı ödenekler yaratılmış, doğrudan temin yöntemiyle yapılan hizmet ve mal alımları ile yapım işleri bu konuda ayrılan bütçenin %10’unu aşmıştır.

“MUĞLA’NIN  SİZDEN UMUDU ZATEN YOK”

Üstündağ, iktidarın yaptığı yanlışları tek tek belirterek  konuşmasının son bölümünde İktidarın satacak bir şey bırakmadığından, 502 sayılı Torba yasayla kıyıları, sahilleri, ormanları, hazine arazilerini, milli park ve tabiat parklarını satışa çıkardığını, Anayasa’ya aykırı olarak yapılan bu düzenleme ile geri dönüşü olmayacak şekilde millete ait bu yerlerin elden çıkarılacağını, kendi seçim bölgesi olan Muğla’da da bu tür yerlerin halkın elinden alınacağını, vatandaşın denize girecek yer dahi bulamayacağını, Okluk Koyu’ndaki Yazlık Saray’ın parasıyla Roman vatandaşların tamamına ev yapılabileceğini, söyleyerek konuşmasını şöyle tamamladı: “İktidar Muğla’yı unuttu. Muğla’nın iktidardan umudu zaten yok, Muğla’nın sahillerine, kıyılarına, doğal güzelliklerine dokunmayın yeter.”

 

 

 

 

 

 

 

DİĞER HABERLER