Anasayfa
19 | 09 | 2014
Çok Okunanlar
Son Haberler
Arşiv
Ziyaretçilerimiz
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün206
mod_vvisit_counterDün1902
mod_vvisit_counterBu Hafta8721
mod_vvisit_counterBu Ay36993
TÜRK FUTBOLUNDA ALT YAPI ŞART PDF Yazdır ePosta
Ekrem ORHAN tarafından yazıldı   
Pazartesi, 26 Ağustos 2013 09:32

Bu makale847 kez okunmuştur

TÜRK FUTBOLUNDA ALT YAPI ŞART

 

Türkiye A Milli Futbol takımında bir dönem daha başladı. Gana maçı yenilgisinden sonra görevinden istifa eden Abdullah Avcı’nın yerine Galatasaray teknik direktörü Fatih Terim getirildi.

 

 Fatih Terim bir yıl süre ile hem Galatasaray’daki teknik görevini sürdürecek ve hem de A Milli takımımızı çalıştıracak. Sezon sonu tamamen A Milli takımın sorumlusu olacak.

Türk futbolunda gerek ligler ve gerekse Milli bazda yaşanan başarısızlıklar tartışmaların dozsunu daha da arttırdı. Özellikle son Gana maçı yenilgisi bardağı taşıran son damla oldu.

 

 

Spor Otoritelerince Türk futbolunda yaşanan başarısızlıkların üzerinde çok durulduğunu sanmıyorum. Otoriteler için varsa yoksa Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş. Fenerbahçe’nin Arsenal karşısında farklı yenilgisi ortalığı allak bullak etti. Otoritelerin Fenerbahçe’nin Süper Kupada Galatasaray, Torku Konyaspor ve Arsenal maçlarındaki yenilgilerini saatlerce masaya yatırıp tartıştığı kadar Türk futbolu ve Milli takımlarımızı da masaya yatırıp tartışsalar ve önerilerini söyleseler futbolumuz için olumlu olurdu.

 

 Bu köşede yıllardır savunduğum çeşitli konular ve eleştiriler artık son günlerde yetkililerce dikkate alınmaya başladı.

Türk futbolunun Milli takımlar düzeylerinde içinde bulunduğu başarısızlık ortamı ortada. Nitekim son yapılan U-20 Dünya şampiyonasında Türkiye U-20 Milli takımının ortaya koyduğu futbol Otoriterlerce eleştirilmeye devam ediyor.  Zaten diğer branşlarda da pek başarılı olduğumuz söylenemez.

 

 

Türk Milli takımının istenilen düzeyde başarılı olması için bana göre uzun vadeli bir plan ve programa ihtiyaç var. Bugünkü ortamda istenilen başarıyı elde etmemiz mümkün olmayacaktır. Bana göre Fatih terim bunu başarsa bile geçici bir başarı olacaktır. Yıllardır Türk futbolunun kalkınması için bu köşede kesinlikle alt yapılara ağırlık verilmesi ve gençlere sahip çıkılması gerektiğini savunuyorum. Sonunda TFF başkanı da benim yıllardır savunduğum fikri savunmaya başladı.

 

 

Abdullah Avcı görevi bıraktı. Hepimiz Avcı’ya kızdık. Avcı’nın da hataları olmuştur yanlış taktikleri, yanlış seçimleri, yanlış futbolcu değişiklikleri olmuş olabilir ama sakince düşündüğümüz zaman Avcı’da genç bir teknik adam olarak elinden geleni yapmaya çalışmıştır. Ancak Türk futbolunun durumu ortada. Yabancı Transferinde sayı giderek arttı ve sayı olarak sınırsız hale geldi Türk futbolu çok büyük yaralar aldı.

 

 Türkiye A Milli takımı maçlarda gol sıkıntısı çekiyorsa, golcülerimiz istenilen başarıyı elde edemiyorsa işte bunun en önemli sorunu Türkiye’de forvet futbolcusunun yetişmemesindendir. Bu sebeple ki diğer ülkelerden A Milli takıma alınan futbolcular bunun ispatıdır.

Süper Lig’de mücadele eden takımlarımızın forvetlerine baktığımız zaman forvetlerimizin yabancılar ağırlıklı olduğunu görüyoruz. Bu böyle olunca Türk gençleri sundurmalarda oturduğu gibi birçoğu sundurmada bile oturamıyor.

 

 İşte böyle bir ortamda gel de Milli takımlarımızdan başarı bekle.

Milli takımımızın kısa vadede başarılı olması isteniyorsa bana göre yabancı futbolcuları Türk vatandaşı yaparak onlara Milli takım kapısını açmak olacaktır.

 

 Yabancı futbolcu transferi her ülkede var. Türkiye’de olsun ve olacak ama bu kadar da değil.

Diğer ülkelerin de Milli takımlarına baktığımız zaman futbolcuların bir kısmı diğer ülkelerde oynayan futbolculardan oluşuyor. Türkiye’de böyle ama Türkiye’de başarılı olarak önemli kulüplere transfer olmuş futbolcu sayımız az. Olanlarda zaten Milli takımımızın kadrosuna dahil oluyor fakat sayı yeterli değil. Eğer Türkiye olarak her sezon 20-30 futbolcuyu diğer ülkelerin meşhur takımlarına transfer olarak gönderemiyorsak demek ki henüz bu seviyeye gelememişiz.

 

 

ALT YAPI…..ALT YAPI…..ALT YAPI

 

Türk sporunda alt yapı konusuna bir kez daha değinmek zorunda kaldım. Yıllardır soruyorum bir takımın alt yapısından her yıl 2-3 futbolcuya A takıma gönderemiyorsan Alt yapının varlığından ve başarısından söz etmek mümkün mü? Diye soruyorum kimse cevap veremiyor. Verenlerde ikili görüşmelerde hariçten gazel okuyor.

 

 200 tane 300 tane 400 tane genci bünyeye toplamışsın ama sezon sonu 2-3 futbolcuyu yukarıya verememişsin. Verdiklerinden de istenilen başarıyı alamamışsın ne faydası var. İstersen bin kişiyi, ikibin kişiyi topla istediğin sonucu elde edememişsen ne fark eder.İşte Fatih Terim ilk önce işe alt yapıdan başlayacağına inanıyorum.Sadece futbolda değil tüm spor branşlarımızın Federasyonları artık kulüplerimizin alt yapılarına gerekli önemi vermeleri sağlanmalı ve alt yapıya ve tüm gençlerine sahip çıkmalıdır.Sporda başarılı olmak istiyorsak bu kesinlikle şart.