Anasayfa Hakkımızda
02 | 10 | 2014
Çok Okunanlar
Son Haberler
Arşiv
Ziyaretçilerimiz
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün1200
mod_vvisit_counterDün2168
mod_vvisit_counterBu Hafta7703
mod_vvisit_counterBu Ay3368
Fethiye Yörük Obaları Parkı açıldı

Bu makale1424 kez okunmuştur

9 Fethiye Yörük Obaları Parkı açıldı

Fethiye’nin Karaçulha beldesindeki belediyeye ait park, Fethiye Yörük Obaları Derneği tarafından yeniden düzenlenip, Yörük Obaları Parkı olarak hizmete açıldı.

Haber Merkezi

Muğla’nın Fethiye ilçesinde Yörük Obaları Parkı açıldı.

Karaçulha beldesi Çalıca Mahallesi'ndeki belediyeye ait park, Fethiye Yörük Kültür Derneği Başkanı Ramazan Kıvrak tarafından yeniden düzenlenerek Yörük Obaları Parkı'na dönüştürüldü.

İçerisinde Yörük Müzesi, çay bahçesi, restoran, kafeterya ve düğün alanının da bulunduğu Yörük Obaları Parkı'nın açılışına Karaçulha Belediye Başkanı Yusuf Çaylı ile Yörük Türkmen Federasyonu Başkanı Mustafa Küçükyaman ve çok sayıda davetli katıldı. Parkın açılış kurdelesini Türkiye Yörük Türkmen Federasyonu Başkanı Mustafa Küçükyaman, Karaçulha Belediye Başkanı Yusuf Çaylı ile işletme sahibi Ramazan Kıvrak birlikte kesti.

 

Geleneksel pişirme metoduyla yapılan bulgur pilavı, hoşaf ve keşkeğin ikram edildiği Yörük Obaları Parkı'nda çok sayıda bayan gözleme pişirirken, Fethiye'nin Günlükbaşı semtinde yaşayan delbekçi bayanlar delbek kültürünü tanıtırken davul zurna ekibi ise davetlileri karşıladı. Turistlerin de ilgiyle izlediği açılış etkinlikleri sırasında mahalli sanatçılar da türkü söyledi.

Fethiye Yörük Kültürü Derneği Başkanı Ramazan Kıvrak, Park içerisinde Yörük müzesi oluşturduklarını belirterek, “Yörük kültürünü yaşatmak amacıyla bu tesisimizi açtık. Bizler Yörük kültürünü tanıtmak için elimizden geleni yapmaya devam edeceğiz” dedi.

Karaçulha Belediye Başkanı Yusuf Çaylı ise Karaçulha ismini açılışı yapılan tesis ile duyulmaya devam edeceklerine işaret ederek, “Beldemiz Yörük kökenli bir belde. Ramazan Kıvrak'ın sayesinde Karaçulha Yörük Müzesi sahibi oldu” diye konuştu.