Anasayfa Hakkımızda
21 | 09 | 2014
Çok Okunanlar
Son Haberler
Arşiv
Ziyaretçilerimiz
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün229
mod_vvisit_counterDün1944
mod_vvisit_counterBu Hafta14434
mod_vvisit_counterBu Ay40942
Türkiye Kamu-Sen Muğla İl Temsilcisi Mürsel Özata: “Hükümetin enflasyon hedefleri tutmadı”

Bu makale2672 kez okunmuştur

5Türkiye Kamu-Sen Muğla İl Temsilcisi Mürsel Özata:

“Hükümetin enflasyon hedefleri tutmadı”

Türk Eğitim-Sen Muğla Şube Başkanı ve Türkiye Kamu-Sen Muğla İl Temsilcisi Mürsel Özata, kamu çalışanlarına Ocak-2008’den başlayarak derhal enflasyon farkı verilmesi gerektiğine yönelik bir açıklamada bulundu.

Haber Merkezi

 

Türk Eğitim-Sen Muğla Şube Başkanı ve Türkiye Kamu-Sen Muğla İl Temsilcisi Mürsel Özata, kamu çalışanlarına Ocak-2008’den başlayarak derhal enflasyon farkı verilmesi gerektiğine yönelik yaptığı açıklamada, son 3 yıldır, hükümetin enflasyon hedeflerinin tutmamakta olduğunu bildirdi.

2006 ve 2007 yıllarında enflasyon tahminlerinin yüzde100 şaşan hükümetin, 2007 yılı ortalarından beri ABD başta olmak üzere dünya ekonomisinde ortaya çıkan olumsuz gelişmeleri görmezden gelmekte olduğunu belirten Özata, şu görüşlere yer verdi:

“Ekonomide, hükümetin tek dayandığı nokta olan düşük enflasyon da yaptıkları yanlış hesaplar nedeniyle ellerinde kalmıştır. Siyasi irade hükümet ettiği dönem boyunca enflasyon hedefini yüzde 4-5 arasında belirlerken, bir türlü yüzde 8-9’un altına indirememiştir. Kaldı ki, memurlarımızın tüketmek zorunda olduğu mal ve hizmetlerin fiyatlarındaki artış yüzde15’in altına düşmemiştir. Aslında bunun nedeni bir tek enflasyonun olmamasıdır. Bir hesaplanan enflasyon var, bir de hissedilen, hatta yaşanan. Bir enflasyon var, bir de hayat pahalılığı. İlki ‘teknik’ hesaba dayanıyor, diğeri ise ‘cep yakan’ gerçeğe. İlki fiyatlar genel düzeyinin yılda yüzde 9-10 arttığını gösteriyor, diğeri ise mutfak giderlerinin milyonlarca aile için karşılanamaz ve katlanılamaz duruma geldiğini haykırıyor.”

Türkiye Kamu-Sen olarak hükümete yönelik soru soran Özata, “Önce, 2008 için enflasyon hedefini yüzde 4 olarak açıklayacaksınız. Sonra, başta kendiniz olmak üzere hiç kimsenin inanmadığı bu orana göre çalışanlara zam yapacaksınız. Özel sektör de kendi çalışanlarına aynı oranda ücret artışı yapacak. Ve hedefin hiç gerçekçi olmadığı yılın daha ilk aylarında ortaya çıkacak. İşte Ankara Ticaret Odası dün, Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) Nisan ayı enflasyonunu açıklamasından birkaç saat önce, halkın en çok kullandığı 100 kalem mal ve hizmetin fiyatındaki bir yıllık artış yüzdelerini duyurdu: Kırmızı mercimek yüzde 261, pirinç yüzde 141, makarna yüzde 135, bulgur yüzde 113, yeşil mercimek yüzde 100, kuru fasulye yüzde 97, ayçiçek yağı yüzde 130, barbunya yüzde 70. Sebze meyve ürünlerini hiç saymayalım. TÜİK’in rakamlarına göre bile ilk üç aydaki fiyat artışları yıllık tahmini bulacak... Ve sonra... Mızrak çuvala sığmaz hale gelince... Merkez Bankası Başkanı Sayın Durmuş Yılmaz, artık ekonomide hedeflere göre hareket etmenin yanlış olduğunu, gerçeklerin görülmesi gerektiğini belirtmiştir. Merkez Bankası Başkanı, enflasyonun 2011’den önce hükümetin bugün hedeflediği rakamlarda olmayacağını söylemiştir. Yine gerçekçi olmayan enflasyon tahmini yapanların başında gelen ekonominin patronu; ‘Gerçekçi olalım. Yüzde 4’leri falan hiç kimse beklemesin’ diyecek. Peki, sormazlar mı şimdi bu lafı eden Sayın Maliye Bakanı Kemal Unakıtan’a: ‘Siz, yanlış hesap mı yaptınız yoksa çalışanlara daha düşük zam vermek için bile bile düşük tahmin mi yaptınız?’ Gerçekçi idiyseniz, ilk üç ayda ne gibi olağanüstü bir olay oldu ki hesabınız bu kadar şaştı? Baştan gerçekçi değil idiyseniz, ayıp etmediniz mi? Şimdi ne yapacaksınız? Mağdur ettiğiniz milyonlarca insanın kayıplarını telafi etmek için ek zam yapacak mısınız? Yoksa bir şey olmamış gibi yola devam edecek misiniz?

Hulasa; Nisan ayı itibarı ile de yıllık enflasyon yüzde 9,66’a yükselmiş bulunmaktadır. Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi’nin 2008 yılı enflasyon tahmini yüzde 12,4’tür. Ne yazık ki, çift haneli enflasyon rakamları önümüzdeki aydan itibaren yeniden görülecektir. Her zaman olduğu gibi, hükümetin yaptığı yanlış hesabın ve yanlıştaki ısrarın faturasını memurlarımız ödemek zorunda bırakılmaktadır. Memurlarımıza yıllık yüzde 4 enflasyon hedeflemesine göre maaş artışı yapılmıştır. Ancak nisan ayı itibarı ile yıllık enflasyon hedefi aşılmış bulunmaktadır. Bu durumdan en büyük zararı kamu çalışanları görmektedir. Hedeflerini revize etmeyen, memur maaşlarına gerçekçi zam talebimizi görmezden gelen hükümetin kör inadı, çalışanlarımızı açlığa mahkûm etmektedir.”

Yetkililerin bir an önce dünya ve ülke gerçeklerine doğru ve akılcı bir yaklaşım göstermesi gerektiğine dikkat çeken Mürsel Özata, “Kamu çalışanlarına, Ocak 2008’den başlamak üzere Türkiye Kamu-Sen Ar-Ge Merkezi tarafından belirlenen en az yüzde 6 yıllık enflasyon farkını ve refah payını bekleyerek gecikmeksizin yansıtmalıdır” diye konuştu.