Anasayfa Tarihçe
20 | 09 | 2014
Çok Okunanlar
Son Haberler
Arşiv
Ziyaretçilerimiz
mod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_countermod_vvisit_counter
mod_vvisit_counterBugün195
mod_vvisit_counterDün1982
mod_vvisit_counterBu Hafta10692
mod_vvisit_counterBu Ay38964
Tır kullanan kadın “yılın şoförü” seçildi

Bu makale3554 kez okunmuştur

4 

Tır kullanan kadın “yılın şoförü” seçildi

Milas ilçesinde eşine yardım amacıyla 15 yıl önce tır kullanmayı öğrenen Zübeyde Yalçınkaya, “yılın şoförü” seçildi.

Haber Merkezi

 

Muğla’nın Milas ilçesinde eşine yardım amacıyla tır kullanan kadın, “yılın şoförü” seçildi.

Milas İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı tarafından, “Yılın Şoförü” seçilen Zübeyde Yalçınkaya (39), 15 yıl önce eşi Fazlı Yalçınkaya'ya yardım etmek amacıyla balıkçılığa başladığını ve aynı dönemde tır kullanmak için ehliyet aldığını söyledi. Zübeyde Yalçınkaya, şunları kaydetti:

“Sabahın erken saatlerinde eşimle birlikte balık avlamak için tekne ile denize açılıyoruz. Yakaladığımız balıkların bir bölümünü Milas’ın Güllük beldesinde satıyoruz. Bölgedeki diğer balıkçılardan aldığımız balıkları ve yakaladığımız balıkların bir bölümünü ise başka illerde satışa sunuyoruz. Eşimle birlikte yakaladığımız balıkları satmak için Türkiye'nin dört bir tarafında yolculuk ediyorum.”

“ÖDÜLÜ KADINLAR ADINA ALDIM”

Yalçınkaya, tüm sürücülerin hoş görülü olmaları gerektiğini belirterek, “Bana verilen ‘yılın şoförü’ ödülünü tüm kadınlar adına aldım. Ben kadınların günlük yaşamlarında zorlukları yeneceklerine inanıyorum. Kadınlar, farklı mesleklerde başarılı olarak varlıklarını göstermeli” diye konuştu.

Balıkçılığa ve tır sürücülüğüne başladığında çevresindeki bazı insanlardan “Bayan balıkçı mı olur, kadınlardan tır sürücüsü olmaz” şeklinde tepkiler aldığını belirten Yalçınkaya, şöyle konuştu:

“Ben balıkçılığa başladıktan sonra beldede çok sayıda kadın balıkçılık yapmaya başladı, bazı kadınlar ise ehliyet aldı. Trafikte, tır kullanan bir bayan, diğer sürücüleri şaşırtıyor. Bazı sürücüler, olumsuz tepki veriyor, bir bölümü ise hoşgörü ve saygıyla karşılıyor. Ben, kadın olarak yaptığım işten gurur duyuyorum. Umarım, başka kadınlara da örnek olurum.”

Milas İlçe Emniyet Müdürlüğü ve İlçe Jandarma Komutanlığı yetkilileri, ilçede her yıl düzenlenen “Yılın Şoförü” ödülünü verirken, “Trafik kurallarına uyma, sürücülere saygı, trafik denetimlerinde başarı, trafik cezası almama” gibi kriterlere dikkat ettiklerini bildirdiler.