KÜLTÜR–SANATSIZ (!) FETHİYE

                        KÜLTÜR–SANATSIZ (!) FETHİYE

     Geçtiğimiz hafta bir gösteri için Fethiye’ye gelen ve Fethiye Belediyesi Kültür Merkezinde tek kişilik bir gösteri sunan Şair Sunay Akın’ın gazetecilere verdiği bir demeçte değindiği bir konu, hem Fethiye halkının hem de -doğal olarak- Fethiye Belediye Başkanı Behçet Saatcı’nn tepkisini çekti. O konu neydi hatırlayalım, Sunay Akın, “Fethiye’de kültür-sanat etkinlikleri yeterli değil.” demişti.

     Behçet Saatcı’nın  bilgi, birikim ve deneyimlerinin bir yansıması olarak olumlu ya da olumsuz her türlü olay, durum ve eyleme karşı verdiği örnekler, sözler ve deyimler vardır ki kelimenin tam anlamıyla “cuk” oturur. ‘Taşı gediğine koyan’  cevapları vardır. Şair Sunay Akın’ın Fethiye’de gazetecilere yaptığı -talihsiz- açıklamayı yorumlarken söylediği, “Sanatçı bindiği eşeğin türküsünü söylemez.” ve “Paraşütle keçi atlatmak kültürse, onu da yaparız.” sözleri buna örnektir.

     Sunay Akın’ın söylediği, “Fethiye’de kültür - sanat etkinlikleri yetersiz.” sözünü yanlış ve eksik bilgilendirme sonucu söylediğine inanmak istiyoruz. Yoksa bunu inanarak söyleyenler ya da böyle düşünenler ya Fethiye’de yaşamıyordur ya da başka bir amaca hizmet etmektedir. Sunay Akın gibi her konuda donanımlı birinin böyle bir iddiada bulunması için elinde veriler olması gerekir. Nerdeyse 24 saati dolu olan şair Sunay Akın’ın sahibi olduğu Oyuncak Müzesi’nden, yurt içi ve yurt dışındaki tek kişilik gösterilerinden, televizyon programlarından başını kaşıyacak vakti yokken, bir de Türkiye’nin hangi ilinde, ilçesinde ne kadar kültür-sanat etkinliği yapıldığını bilmesi mümkün değildir. Başkan Saatcı, Sunay Akın’a 18 yılda Fethiye’de gerçekleştirilen kültür-sanat etkinliklerini bir dosya halinde  göndermeli. Dosyayı incelediği zaman herhalde Başkan Behçet Saatcı ve Fethiye halkına bir özür borcu olduğunu düşünecek, olgun ve sanatçı duyarlılığına sahip biri olduğunu gösterecektir.

Fethiye’de yaşayan ve  18 yıldır yapılan kültür-sanat etkinliklerini yakından takip eden  biri olarak “Sezarın hakkını Sezara vermek” gerektiğini diüşünüyorum. “Yiğidi öldür, hakkını yeme” der bir atasözümüz.

     Fethiye’nin kültür-sanat etkinlikleri yönünden yetersiz olduğunu iddia etmek, abesle iştigaldir. Aksine Fethiye’de gerçekleştirilen kimi etkinlikler ulusal basına haber, Türkiye’deki birçok belediyeye örnek olmuştur. Fethiye Belediyesi Kültür Merkezinde yapılan etkinlikler çeşitlilik ve içerik yönünden çok zengindir ve Fethiye halkınca yoğun ilgi görmüş ve görmektedir. Fethiye halkı kültür değerlerine sıkı sıkıya bağlıdır. Kültür denilen sözcüğü kapsayan ne varsa çeşitli vesilelerle yaşar, yaşatır. Belediye Başkanı Behçet Saatcı da bu konuda hep duyarlı olmuş, böylesi etkinliklerin birinde düşüncesini şu sözlerle belirtmişti:   "Biz değerlerimizi, kültürel farklılığımızı yaşattığımız sürece ayakta kalacağız. Bizi biz yapan değerler işte bu değerler. Kimi için külfeti yorucu yük olsa da bu yükü taşıma devam edenler olduğu sürece kültürümüz ayakta kalacaktır"

     Sanatsal etkinlikler açısından baktığımızda, Fethiye,  yıllardır birçok özgün sanat etkinliğine ev sahipliği yapmıştır. Türkiye ve dünya ölçeğinde başarılı sanatçılar, değişik alanlardaki çalışmalarını Fethiye’de sergiliyorlar. Aynı şekilde yerel sanatçılarımız da müzik, tiyatro, resim ve daha birçok alanda çalışma ve eserleriyle Fethiye’deki sanatsal etkinliklere katkı sağlıyorlar.

    Eskiden “ağzı olan konuşuyor” diye bir söylem vardı. Bir olay veya durumla ilgili olarak bilgisi olan da olmayan da konuşuyor anlamında kullanılıyordu. Günümüzde bu söylem, “klavyesi olan yazıyor”a evrildi. “Vur abalıya” misali vuruyor da vuruyorlar. Ancak tüm bunlara bakarak iyimser bakış açısıyla “Meyve veren ağacı taşlıyorlar.” diyebiliriz.

    Geçen yılı hatırlayalım; toplumsal bir yara haline gelen kadın istismarı ve kadına şiddeti sembolize eden Özgecan Anıt’nın Fethiye’nin en değerli yerinde yerini almasının keyfini süremeden yerelde Fethiye, genelde Türkiye çapında, özellikle “sosyal medyada” Başkan Saatcı’ya’a -hiç de hak etmediği halde- bir linç kampanyası başlatılmıştı.

Klavye silahşorları her ne kadar, “Sen yol, kaldırım yapmana, parklara çiçek dikmene bak!” diye yazsalar da o her zaman ülke sorunlarına duyarlı olmuş, yaptığı çıkışlarla Fethiye ve Türkiye’de gündem oluşturmuştur.

Çeşitli çevrelerce, değişik uygulama ve söylemlerle Behçet Saatcı’yı “itibarsızlaştırma” ve “halkın gözünden düşürme” çabaları beyhudedir. Yel kayadan ne koparır.

    Çiçeği ayağımızın altında ezebiliriz; ama yaydığı kokuyu ortadan nasıl kaldıracağız? “Taht kurmuşsun kalbime, en güzel yerindesin” diyordu eskilerden bir şarkı. Bu cümleden olarak; Behçet Saatcı, kendi deyimiyle “hizmetkârı” olduğu Fethiye halkına kazandırdıkları, sosyal projeleri, Fethiye’yi yurt içi ve yurt dışında tanıtımına katkısıyla ve en önemlisi kasabadan yaşanılacak bir “marka kent” yaratarak Fethiye halkının gönlündeki yerini hiç çıkmamacasına almıştır. Belediye Fen Lisesinin açılışında asılan bir bez afişte şunlar yazıyordu: “Sayın Başkanım Sizi Bir Şehir Hatırlayacaktı, Şimdi Bir Nesil  Hatırlayacak.”

    Nasıl ki Atatürk’ün ümmeti ulus yapma mücadelesi, devrimleri mazlum milletlere örnek olmuşsa, onun getirdiği, uyguladığı yönetim ve belediyecilik anlayışı da Türkiye’nin birçok belediye başkanına örnek olmuştur. Behçet Saatcı, belediyecilik tarihinde ve iz bırakmış, anılmaya değer  hizmetleriyle ve ülke sorunlarına duyarlılığıyla adından söz ettirmiş belediye başkanları arasındaki yerini almıştır.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI