GİDİYORUZ BİRER BİRER (2)

                       GİDİYORUZ BİRER BİRER (2)

                                               Bahattin Uyar

         Son bir ay içinde Köy Enstitülü iki yazarımızı yitirdik. Osman Bolulu ve Emin Özdemir. Osman Bolulu’yu geçen yazımızda anlatmıştık. Bu yazımızı Türkçemizi öğretmeyi meslekleştiren Emin Özdemir’e ayırmış bulunuyoruz.

         EMİN ÖZDEMİR:

Emin Özdemir ,bilim adamı  kimliğiyle  tanınmış  bir köy enstitülüdür. Öykü, şiir, eleştiri ve makale türünde eserler verdi                  İlk  Şiirlerini Varlık ve Pazar postası dergilerinde yayımladı. Bilim adamı kimliğinde Türkçe vardır. Türkçenin yaşaması gelişmesi,  zenginleşmesi konusunda çok eser vermiştir. Bu nedenle dil öğretimine ağırlık veren tüm kurumlarda görev almıştır.

1931 yılında Erzincan’ın Kemaliye ilçesine bağlı Topkapı köyünde doğdu.. İlkokulu kendi köyünde bitirdikten sonra 1943’te Pamukpınar Köy Enstitüsüne girdi. Kemaliye’nin uzak bir dağ köyü olan HOLU’ya öğretmen oldu. Burada bir yıl çalıştıktan sonra Gazi Eğitim Enstitüsü Edebiyat bölümü sınavlarını kazandı.1953’yılında Gazi Eğitim Enstitüsü’nü bitirerek Ortaöğretim öğretmenliğine geçti. Kelkit, Arapkir, Kangal ortaokullarında Türkçe öğretmenliği yaptı. 1957 yılında Gazi Eğitim Enstitüsünün Edebiyat bölümü asistanlığına getirildi.1969-73 yıllarında “Hacettepe Üniversitesinde  Temel Bilimler Yüksek Okulu Türkçe  Bölümü Başkanı oldu. Daha sonra şu görevlerde bulundu:

         1-Ankara Üniversitesi İletişim fakiltesi(1974)2-Colombia Üniversitesi (okuma  ve yazma teknikleri) kurs öğrenciliği 3-Dönüşte Yeniden Gazi Eğiitm Enstitüsü öğretmenliği 3-Hacettepe Ün.Temel Bilimler Yüksek Okulu Türkçe Bölümünü kuruculuğu(1968),4-Siyasal Bilgiler Fakültesi Basın yayın Yüksek Okulu öğretim görevlisi(1974) 5-1996 (emeklilikten sonra  Tübitak’a ait   “Bilim ve Teknik” ve Bilim ve çocuk” dergilerinin yayın kolu Danışmanlığı, 6-TDK Terim Kolu Başkanlığı TRT için bir çok programlar da yaptı. Varlık, Türk Dili, Sanat Olayı ve Çağdaş Eleştiri Dergilerinde yazılar yazdı.

         Eserleri: 40’tan fazla eseri bulunan Emin Özdemir yardımcı  kitaplarla da eğitime destek yayımlar yaptı. Emin Özdemir yeri Türkçe’de  doldurulmaz bir bilim ve sanat adamıydı. Türkçe konusunda 50’ye yakın kitap yazmıştır. Onunla yakın arkadaş olan Adnan Binyazar da dilimizin önde gelen yazarları arasındadır. Emin Özdemir’den bir yaş küçük olan Binyazar, henüz aramızdadır. Onun da  30’a yakın kitabı vardır. O da 80 yaşını aşan ömrünü, Türk Dili için harcadı. Adnan Binyazar  ,Arkadaşı Emin Özdemir için şunları yazdı:

         “Yazarlar arasında pek rastlanmayan bir dayanışma içindeyizdir. Bir metni oluşturma aşamasında  onun yazdığını ben okurum, benim yazdığımı o okur. Genel bir deyimle yazdıklarımız  daha kimseye ulaşmadan  en başta bizim eleştiri süzgecimizden  geçer.”Adnan Binyazar (İnsan Yüreğine yolculuk)

         Emin Özdemir,”Türkçe’nin Havasını Solumak” adlı yazısında  Türkçe konusunda da Fazıl Hüsnü Dağlarca’nın kendisine şunları söylediğini yazar :

         “Ben şundan öz Türkçeci oldum : Şiir yaza yaza bana şiirlerim, ve şiirlerimdeki Türkçe sözcükler dediler ki :

         ‘Arkadaş sen hem burada (ışık) diyorsun ,hem de orada  (müselles) diyorsun. Hem (hitam) diyorsun, hem de (anne) diyorsun. Biz o sözcüklerle anlam dolaşımı yapamıyoruz. … ya bizi seç, ya onları.’” Ben de başladım ayırmaya. Ayıra ayıra şu sonuca vardım ki  şiir bir dil olayıdır. Benim şiirimde bir başarı varsa  Türkçemize duyduğum saygının ürünüdür.”

         Osman Bolulu ve Emin Özdemir Köy Enstitülerinden yetişmiş iki yazardır. Fakat Özdemir’in bilim adamlığı ağır basar.  Türkçe biliminin adamlığı…Sanatsal yanı da daima ön planda gelir. Öğretmenlik yıllarında yazdığı” Adlandırılamayan” ve” Babalar ve Kızlar” adlı öyküleri ilginçtir.

         Toprağı bol olsun. Edebiyat dünyamızın başı sağ olsun.

     

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI