KEKLİK İDİM VURDULAR

   KEKLİK İDİM VURDULAR
                                   
       Eğitmenli İlkokulda güzel türküler öğrendik. Gerçekten güzel türkülerdi onlar. Halkımızın Türküleri… Güzel olmaz mı hiç? Örneğin Haticem ,Kevenk Yolu, Çiğdem Der ki, Keklik…Bu türküleri okulca  çok severdik .Hele milli bayramlarda yürüyüş kolunda köy sokaklarını gezerken söylediğimiz şarkıları, türküleri duyan köylümüzün evlerden çıkıp bizi seyretmelerine bayılırdık. Bu arada marşlar da söylerdik hepsinde vatan toprağı tüterdi. Örneğin bir Tayyare Marşımız vardı ki vatan toprağı ile kalmaz göklere çıkar,bulutlara tırmanırdı. bunu söylerken göklere uçardık:

       “Motorunun sesiyle
       Yüce dağlar inlesin
       “Türkün zafer marşını
       Yıldırımlar dinlesin.” 
      “Yükseklerde hep dolaş” 
      “Uzak ufuklar aş” 
      “Atatürk'tür Önder'in”
      “Durma yüksel arkadaş”

Bu marşı söylerken köyün sokaklarında uygun adımla yürürdük. Sesimizi duyan köylüler,  pencerelere fırlar, bizi hayranlıkla izlerlerdi.  
Kimin yazdığını bilmediğimiz bu marşı söylerken  zevkten dört köşe, bizi seyredenlere bakar uygun adımı bozmadan  , kıvanç içinde yürürdük.
       Köylü kadınlar, Pazartesi günleri biz İstiklal Marşı söylerken yoldan geçiyorlarsa örgü ören ellerini yana indirir ve marş bitinceye kadar kıpırdamadan dururlardı. And Marşı'nı İstiklal Marşının hemen ardından söylediğimizde  duvarlar sallanır, camlar zangırdardı.
       Günümüzde, okulların önünde ,koşup oynayanlar dışında bir hareket görüyor muyuz? İstiklal Marşı'nı bile duymaz olduk.
Televizyonda izledim kara kaşlı, kara suratlı bir adam, yüzünün tüm karalığını tükürür gibi çocukların suratına fırlatıyordu.
       Her yıl okulların yönetmeliği değiştiriliyor. Bazen” Osmanlıca öğreteceğiz” diyenlerin naralarına tanık oluyoruz. Osmanlıca'nın ne olduğunu bilseler, yüreğim yanmaz. Osmanlıca dedikleri eski yazı…
Türk diline uymayan bu yazıdan kurtulmak için Türk aydınları 200 yıl uğraştılar. Sonunda Atatürk bu sorunu çözdü. Çözdü ama zihniyet olumsuz olduğu için  Yabancı gırtlağında olan şu harfleri 29 harfin içine sokmuşlar. Yeni alfabeden öfkelerini alamayıp sonunda W,X,Q gibi harfler eklemişler. 
Öyle okuyoruz. Göreceğiz bakalım, sonuç ne olacak.
Ama biz galiba cıvıltılı çocuk şarkılarını unutup yollarda “Padişahım Çok yaşa” törenlerine tanık olacağız. Ama biz  kendi kendimize şu türkünün sözlerini  özlemle anımsayacağız.
       Keklik İdim Vurdular/Kanadımı kırdılar.
YAZARIN DİĞER YAZILARI