ÖĞRETMEN RAMAZAN ALPER

  ÖĞRETMEN RAMAZAN ALPER

                                                             Bahattin Uyar

. Ramazan Alper, Köy enstitüsü  kökenli  bir öğretmen.  Bazı rastlantılarla tanıştığım bu değerli arkadaşım, sanıyorum, Yenice köyünde öğretmenken kendisiyle sık sık bir araya gelir sohbet ederdik. Gayet mültefit, saygılı, çalışkan bir arkadaştı. Her yerde her zaman karşılaştığımızda gayet içten kucaklaşır selamlaşırdık.

       Aramızda zamanla  adeta bir kardeşlik ilişkisi gelişti. 1980 li yılların birinde gene karşılaştık. Ben emekliye ayrılmıştım. Hatta  küçük bir elektrikçi dükkanı işleten askerdeki oğlumun dükkanını  terhisine kadar emaneten işletmeye çalışıyordum.

Ramazan’la karşılaştığımızda onun bir tavuk çiftliği kurduğunu, yumurta üretmeye başladığını  öğrendim. Konuştuğum arkadaşlar, onun çiftliğinden övgüyle söz  ediyorlardı.

       Tavukçuluk benim de öteden beri çok meraklı olduğum bir tarımsal üretim konusu idi. Köy enstitüsünde okurken enstitünün tavuk çiftliğinde bir hafta süreyle nöbet bile tutmuştum. Tavukhane ile ipekböceği yetiştirilen binalar birbirine çok yakındı. İpekhane, çok daha özel önlemlerle işletiliyordu. Bir iki kez oraya da uğramıştım. Böcekhane denen yerdeki serinlik bugün  bile aklımdan çıkmış değildir. Belki o nedenle tavukçulukla ipekböcekçiliğine özel bir ilgim oluşmuştu.

       1980 li yılların birinde bir gün Akgedikli öğretmen   Ramazan Alper’le Muğla merkezde karşılaştık. Ayaküstü bir sohbette tavukçuluk konusunu sordum. Yeni tesisleri görmek için meraklandığımı söyledim. Beni Yenice köyüne davet etti. Teşekkür edip ayrıldım. Ne var ki bu ziyaret vaadim, biraz geç  gerçekleşti.

       Emeklilik, kişinin yaşamında önemli bir köşe başıdır. Yaşamı boyunca köşeyi dönememiş insanların idealleri için göz diktiği bir nirengi noktasıdır. Ben de tam bu noktadaydım.

       Ramazan Alper’in çiftliğini görmek üzere eşimle birlikte Yenice köyüne hareket ettik.

                    Çiftliği, köyün çok güzel bir yerinde kurulmuştu . Ulaşıma çok elverişli bir semtte bulunan  çiftlik, çok modern bir tesisten oluşmuştu. Tavuklar Yumurtalarını bir bant üzerine bırakıyor,  Ramazan büyük bir sevinçle yumurtaları topluyor ve satışa sunuyordu. Ramazanın yemeğini yedik. Eşinin ikram ettiği kahveleri içtik. Çiftlik hakkında merak ettiğimiz  cevapları aldık. Gerçekten çok büyük ve modern bir tesis kurmuştu. Ziraat Bankası kredisiyle kurmuş. Üretim aşamasında bankanın taksitlerini ödemeye başlayacaktı. Biz de bu ziyareti boşuna yapmamıştık. Kendisine pazarlamasını yaptığımız ,paslanmaz çelik  mamüllerini  pazarladık. Sanırım 15 liralık bir kaparoyu da aldık. Ramazan ve eşinden güle güle ayrıldık.

                    Ramazan arkadaşımızla uzun süre haberleşemedik. Bir ara çelik tencere sipariş senetlerini iptal etmemi istemişti. Buna imkan yoktu. Sipariş üretim yerine ulaşmıştı. Yasal süre içinde  iade mümkündü ama bu süre geçmişti Onu kendi işletmesiyle başbaşa bıraktık. Aradan bir süre daha geçti. Kendisinden aldığım bir pusuladan benden bir miktar borç para istediğini öğrendim. Ben de çaresizlik içindeydim. Dileğini yerine getiremedim.

                    Ramazan kardeşimin bazı açmazlar içinde olduğunu anlıyordum Ben Yatağan’a taşındığım için rastlaşamıyorduk. Yakından görüşme şansımız yoktu. O da beni arayamadı

Bir ara duydum ki Ramazan’ın çiftliği iflas etmiş  .Eşinden de ayrılmış. Çok üzüldüm. 30 yıl Yatağan’da tarımla uğraşan ben de bazı açmazlara düşmüştüm.200  zeytin ağacı diktim. Ağaçların bakım vs. masrafları ile uğraşırken tarımdaki sömürü AKP iktidarı döneminde iyice ortaya çıkmıştı. Maliyet yüksek ,ürün ucuzdu. Gittikçe de maliyetler yükseliyordu. Yaşımın sekseni geçmesi de köy hayatını bırakmama neden oldu. Bıraktım Muğla’ya taşındım.

           Bir gün Muğla Kültürev’inin  kapısından çıkmaya çalışıyordum. Karşımda yaşlı bir adam belirdi. Elinde baston da vardı sanırım. Bana bir şeyler mırıldandı. Sadece “hocam” dediğini anladım. Sesi de yabancı gelmedi bana. Ön dişlerinden bazıları eksikti. “Sen Ramazan mısın? dedim. “Evet” dedi. Sarmaş dolaş olduk. Yorgun görünüyordu. Hayli de ihtiyarlamıştı. Benden 13 yaş küçük olan Ramazan öğretmen, adeta çökmüştü O, Kültürevi’nin  tuvaletine girip çıktıktan sonra kendisini bir masaya çağırdım .Gitmesi gerektiğini söyledi. Israr ettimse de ikna edemedim. Ayrıldık… Ne olmuş bitmiş bilmiyorum. Ama bu tavuk çiftliği Ramazan Alper Öğretmenin gençliğini bitirmiş, yuvasını dağıtmıştı. Ziraat Bankası, güya  Ramazan öğretmene kredi desteği vermiş. Yazık ki onun ocağını söndürmüştü. Sanıyorum ki kredinin geri alımında biraz hoyrat davranmış olabilir.

Bu banka, verdiği kredilerin çoğunda alanın yüzünü güldürmüyor.

                                Bu satırları yazarken, inanın  yüreğim burkuluyor. Burukluğumu bütün içtenliğimle dile getirmek istiyorum. Hatta pencereyi açıp herkesi  “yasıma, isyanıma ” çağırmak istiyorum. Çünkü bugün Belediyemizin mesajlarından öğrendim ki Akgedikli öğretmen Ramazan Alper, elektrik sobasının neden olduğu kaza sonucunda kaldığı evin yanması sonucu vefat etmiş. Üzüntümü anlatamam. Akgedik halkının ve öğretmen camiasının başı sağ olsun. Bu hikâye de hepimize ders olsun…       

                   

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI