HADİ YÜRÜ LEN! DEFOL GİT ŞİMDİ SENİN…

  HADİ YÜRÜ LEN!  DEFOL GİT ŞİMDİ SENİN…

                   DOLANDIRICILARDAN illâllah… Ama çaresi bulunup da, bulana helâl olsun maşallah diyemedik! Yahu bu ne: “Hap yap para kap” işi böyle?  Bu nasıl utanılıp arlanılmayan bir iş kolu(!) Bu yolda ne bitip tükenmez meslek erbabı türüyor, hayret! Hakkından gelinmiyor, kökü kurutulamıyor. Alenen ve de utanıp sıkılmadan, her evin, her apartman dairesinin kapısı çalınabiliyor ve yalanla dolanla sanat icra ediliyor.

                   AĞUSTOS’UN son günlerinin birinde; Muğla merkezindeki, bir mahallede, bir apartmandan içeri girip, bir dairenin kapısını çalan dolandırıcı, kapıyı açan hanıma: “Muhterem hanımefendi, ben insan sarrafıyım! Hayırsever insan olduğunuz vallahi yüzünüzün nur’undan belli oluyor! Bu Dünya sizin gibilerin yardım ve duaları ile ayakta duruyor,  hamiyetli, ağzı dualı, eli verimli, gözü gönlü tok, yardımsever insanlarımız olmasa fakir fukara ne yapacak?” Deyip, sonra işin esasına giriyor, elindeki küçük plâstik kumbarayı evin sahibesine uzatıyor. “Çok muhterem hanımefendi!” Diyerek devam ediyor: “Bu kumbara sevap kumbarası, içine her gün atılan (2TL.) için, size hacca giden kişiden bir puan daha fazla sevap yazılır” diyor. Ayın sonunda biriken parayı gelip alacağım ve bu küçücük miktarı bir üniversite öğrencimize cep harçlığı olarak vereceğim. İki lira her gün, her yerde harcanılıyor… İşte! Sevabınıza sevap katmak bu, hayırlara vesile olmak bu…” Deyip, dolandırmanın diğer bölümüne geçiyor.

                   “EFENDİM bilginiz olsun! Dünya’nın en iyi tansiyon aletini satıyorum. Belki gerekli olur diye, bilhassa sizin için özel olarak getirdim!” Deyince, ev sahibesi: “Fiyatı ne kadar acaba?” diye soruyor. Dolandırıcı: “300 TL. Ama siz tanıdıksınız(!) 250 liraya vereceğim, hatta 240 lira olsun. Çünkü hayırsever insansınız” diyerek işe yaramaz eski model aleti, eline tutuşturuyor. “Parasını bir ay sonra alırım” Deme nezaketi göstermeyi de ihmal etmiyor(!) Oysa kadın tansiyon hastası olduğundan, marka tansiyon ölçme cihazı var. Ama dolandırıcı öyle lâfazan ki, şeytanı dereye su içmeye götürüp suyu içirmeden geri getirecek ikna yeteneğine sahip. Bu yeteneği ile alavera dalavera edip hanımın aklını çeliyor ve basiretini bağlayıp senet imzalattırıyor.

                    EŞİ akşam eve gelip durumu öğrendiğinde sinirleri bozuluyor. Biraz söyleniyor ve faturayı görmek istiyor… İkinci nüshaya bakıyor ki, herhangi bir firmanın hurda kağıt toplayıcılara sattığı kullanılmayan bir fatura yaprağı! Firmanın telefon numarası karalanmış, yanına kalemle bir telefon numarası yazılmış. Bu numarayı 11880 den, kime ait olduğunu soruyor, aldığı cevap olumsuz, çünkü böyle bir telefon numarası yok.

                   BİR ay sonra paraları tahsile ve kumbarayı boşaltmaya gelen şahıs, karşısında hanımın eşini görünce şaşırıyor. Toparlanıyor, “Efendim tansiyon aletinin ücretini rica edecektim” Deyince kadının eşi: Senet üzerindeki elle yazılan telefon numarası kime ait olduğunu soruyor, dolandırıcı bakıyor, “Haa… O mu? Yanlış yazılmış” deyip düzeltmeye kalkınca, buna izin vermiyor. Ancak hanımın senette imzası olunca, def-i belâ kabilinden tansiyon aleti için 50TL verip, senedin imzalı kısmını yırtıyor ve dolandırıcıya: “Hadi yürü! Seni bir daha buralarda görürsem…”deyip, ağza alınmayacak hakaretamiz sözler söyleyerek defediyor. İçine bir kuruş bile atılmayan plâstik kumbara ise torunlara oyuncak olarak kalıyor. Böylece av’a çıkan dolandırıcı sonunda kendisi avlanıyor.

                   İŞTE… Siz, siz olun kapınızı çalan ve içinde: “Allah, Peygamber, Hac, Cennet Cehennem, nur,  sevap, fakir fukara, dua ve bu Dünya öbür Dünya, vs.” sözcükler serpiştirilmiş cümlelerle sizi kandırmaya çalışanların suratına, kapınızı çarpın.

    

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI