ÖNCE AYIPLADIM SONRA…

ÖNCE AYIPLADIM SONRA…

TÜRK sanat müziğinde, içine çiçeklerin serpiştirildiği yüzlerce güfte ve o güftelerin çeşitli makamlarda bestelenmiş bir o kadar şarkısı vardır. Çiçeğin rengi, kokusu ve o güzel görüntüsü insan duygusunu dürtüp, hayal Dünyasında; aşk gezintisine çıkarır. Bunu insan yaşar. Güfte kârların kalemlerinden çıkan kelimeler de bestekârların notalarında gönül şarkısına dönüşür.

ALIŞIK olduğum ve her sabah kahve içtiğim pastanenin cephesinde bir cadde var. Geliş gidiş yönünde yoğun trafik akışı ve bir metre genişliğinde ağaçlı ayrışımı olan bu cadde, çiçeklendirilip güzellik kazandırılmış. Görüntüsünden zevk aldığım bu çiçekler, her gelip geçişte duygularımı okşar. Çiçeği her insan sever ve bu değişmez bir gerçektir. Hatta sevmeyen insan varlığını hayal bile edilemez. Çünkü insanların yüreğinde; büyüyüp gelişen, eskimeyen, varlığını koruyup Dünya’ya sığmayan müthiş bir sevgi buketi vardır.

ON BEŞ gün önce kuşluk vakti yine pastanede otururken, trafikteki akışı seyrediyor, kahveyi yudumlarken de, hayal Dünyasında geziyordum… Bu sırada, çeşitli marka otomobiller art arda pastane önüne kadar gelip, oradan sağa veya sola dönüş yaparak yoluna devam ediyordu. Markası oldukça ünlü ve oldukça pahalı lüks bir otomobil pastaneye doğru yaklaşırken birden durunca arkasındaki 10 kadar otomobil de onunla birlikte durdu.

SÜRÜCÜ otomobilin kapısını açtı, indi ve çeşitli renk lâlelerden bir miktar koparıp tekrar otomobile bindi. Bu durumu gördüğümde oldukça üzüldüm. Bu nedenle hemen dışarı pastanenin önüne çıkıp o lüks otomobilin durması için işaret ettim. Gelip önümde durdu. İçinde sürücü, eşi ve kızı vardı. Önce, iyi gün dileklerimi bildirdim daha sonra, yaptığının yani çiçek koparmanın doğru olup olmadığını sordum, sürücü: “Siz kimsiniz?” diye sorunca: Bu şehirde yaşayan bir yurttaş olduğumu, çiçeğin koparılmasını ayıpladığımı ayrıca çiçeği koparmaya hakkı olmadığını, çünkü güzelliklerin hepimize ait olduğunu söyledim. Otomobilini stop etti ve “Tamam konuşalım” diyerek otomobilinden indi.

PASTANENİN önündeki masalardan birine oturduk: “Bakın!” dedi. “Haklısınız, ama niçin kopardığımı bilmiyorsunuz! Ayrıca ben hırsızlık yapmadım(!) herkesin gözü önünde; eşime ve kızıma vermek için üç çiçek aldım, bunda kötü bir niyet yok, ama bir yanlışlık var. Bunu, durdurduğunuzda hemen hissettim” deyince: “Kopardığınız çiçekler hepimizin. Ama sadece gözlerimizle sevmek için. Canı isteyen koparıp götürürse, belediye çiçek dikmekte zorlandığı gibi çiçekli güzelleştirme çalışmasından başarılı sonuç alamaz. Ayrıca belediye yeşil alan ve çiçek donanımı konusunda eleştiri alır ki, bu eleştiriyi yapacak olanlardan biri benim.” Deyince, yine “Haklısınız.” diye yanıtladı. Konuşmamı sürdürdüm: “Hem, eşinize ve kızınıza verdiğiniz kır çiçeği değildi… Keşke, bir çiçekçinin önünde durup küçük bir buket yaptırsaydınız daha makbule geçerdi. Bu durumda; itibar kaybetmiş oldunuz! İnşallah eşiniz ve kızınız bu davranışınızı anlayışla karşılar ve sizi affeder.” dedim. 40’lı yaşlardaki yurttaş, belli ki oldukça üzgündü ve olgunluk gösterip, çoktan pişman olduğunu belli etmişti.

Konuşmayı tatlıya bağlamak için: “Neyse… Sizinle arkadaş olacakmışız ki, böyle bir olay gerçekleşti.” Deyip, “Koparılmayan ama çoğaltılan bol çiçekli ve güzel günlerde, iyiliklerle görüşmek üzere…” temennisi ile tokalaşıp ayrıldık.

YAZARIN DİĞER YAZILARI