ASKF’DA DELEGELER YİNE MEHMET TOP DEDİ

 ASKF’DA DELEGELER YİNE MEHMET TOP DEDİ

İlimizin en önemli sportif kuruluşlarından birisi olan Muğla ASKF’da yönetim kurulu başarılı çalışmalarını sürdürüyor.

Geçtiğimiz salı günü Muğla ASKF’da olağan genel kurul günüydü. Bir hafta önce çoğunluğun sağlanamaması sebebiyle ertelenen 22.Olağan genel kurul önceki gün Muğla Serbest Muhasebeciler ve Mali Müşavirler odası toplantı salonunda yapıldı.

Genel kurul tek liste ve olgun bir ortamda geçti. Genel kurulda misafirlerden Serkan Öçalmaz, Ali İnan gibi isimler yer aldı. Ayrıca Muğla Gençlik Hizmetleri Spor il Müdürlüğünden dostlarımız önceki spordan sorumlu Şube Müdürü Devrim Karakuş ve mevcut şube Müdürlerinden Ayşe İnceoğlu ve Nihat Ekinciler ve Zülfikar Türedi gibi isimlerde yer alarak hem oylarını kullandı ve hem de kurumları en iyi şekilde temsil etti.

Genel kurul sayesinde genel kurulun yapıldığı salonu da ilk kez görmüş olduk. Bana göre uzak ama güzel bir salon.

ASKF’nın çalışmalarını yıllardır çok yakından takip ediyorum. ASKF Muğla’ya spor için ihtiyaç olan bir kuruluş. Mehmet top ve yöneticiler genelde şimdiye kadar yaptıkları başarılı çalışmalarla becerikli kişiler olmuştur. Örneğin Amatör futbol ile ilgili Muğla ve çevresinde yapılan önemli etkinliklerle mutlaka ASKF ve Mehmet Top’un imzası yer alıyor. Genel kurulun en önemli gündem maddeleri arasında tüzük değişiklikleri yer aldı, örneğin yapılan tüzük değişikliğinde spor kamuoyunu yakından ilgilendiren maddeler arasında öyle bir madde değişti ki (Bu Tüzük maddeleri üyelerin oylarıyla değişti) bu değişiklik başkan adaylarını çok yakından ilgilendiriyor. Şimdi Federasyon Başkanının adaylığı koşulları ile görev ve yetkileri eski maddesi üyelerin oylarıyla değişti. Eski Madde Aynen şöyleydi,

“ (Eski Şekli Madde 19/1)                                                                                                                                      

Federasyon başkanlığına aday olabilmek için adayların delege olmaları ve en az iki dönem yönetim, Denetim, Disiplin veya onur kurulunda görev asıl üyelik yapmış olması, Ayrıca en az lise ve dengi okul mezunu olmaları gerekir. Bu şartları taşıyan aday olmadığı takdirde Başkanlığa Genel Kurul delegelerinden herhangi birisi aday Olabilir. Ayrıca Federasyon Başkanlığına aday olacak kişinin bu isteğini Genel kurulun 1.Toplantı tarihinden en az 15 gün önce yazılı olarak Federasyona bildirmesi gerekmektedir.(Bu paragraf da belirtilen hususlar

Tüzüğün kabul edildiği genel kuruldan sonraki Genel kurul için geçerlidir)” şeklindeydi.

 “19/1 Maddenin Federasyon başkanının adaylığı koşulları ile görev yetkileri.” Konusundaki yeni madde aynen şöyle oldu.

“Federasyon başkanlığına aday olabilmek için adayların delege olmaları mevcut Genel Kuruldan önceki Olağan Genel kurulların en az ikisinin hazurun listesinde yer alması Ayrıca; en az lise ve dengi olmaları gerekir. Bu şartları taşıyan aday olmadığı takdirde Başkanlığa Genel Kurul delegelerinden herhangi birisi aday olabilir. Ayrıca, Federasyon başkanlığına aday olacak kişinin bu isteğini genel kurulun 1.toplantı tarihinden 15gün önce yazılı olarak Federasyona bildirmesi gerekir.”

Böylece kısa zamanlı aday adayların önü kesilmiş oldu.

ASKF Sporumuzda gerçekten önemli bir kuruluş. Bugüne kadar kısıtlı imkanlarla iyi işler başarıldı.

Başkan Mehmet Top, “Amatörler lehine yapılan değişiklikleri anlattı. Örneğin yıl içinde Muğla’da çok sayıda filiz lisans ve vize işlemleri gibi konuları, özellikle amatörleri rahatlatan ücret konusunun kaldırılmasını uygun bir dille anlattı.

Ne zaman Muğla ASKF’ya gitsem hep işler yoğundur. Ya kura, ya fikstür çekimi veya maç programı hazırlığı vardır.

Bana göre Menteşe’de saha sıkıntısı yaşanıyor. Çünkü Menteşe’de çok sayıda amatör futbol spor kulübü var.

Bu kulüpler birkaç branşta mücadele ettikleri için Menteşe’deki mevcut sahalar yeterli gelmiyor. İşte ligden çekilmeler hep bu yüzden yaşanıyor.  

Muğla bölgesine yeni futbol sahaları yapılması gerekiyor. İlimiz futbol sahaları sayı olarak yeterli hale getirilmeli.

Sonuç olarak Muğla ASKF’da önceki gün güzel bir genel kurul oldu. Genel kurulun tek liste yapılması heyecanın aşırı derecede yaşanmamasına yol açtı.

Genel kurulda yaklaşık 100 civarında delege bir o kadarda spor sever hazır bulundu. İnsanlar Muğla‘nın değişik yörelerinden kulüplerin delegeleri su gibi genel kurula akarak görevlerini yerine getirdi.

Mehmet Top uzun yıllardır bu federasyonun başkanlığını başarıyla yerine getiriyor ki bugün bazı Federasyonların yönetim kurulunda görev yapıyor.

Muğla ASKF’da yönetim kurulunu kutluyor ve görevlerinde bir kez daha başarılar diliyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI