TEBRİKLER MUĞLASPOR

 

TEBRİKLER MUĞLASPOR

Spor Toto 3.Lig 3.Grupta artık bu hafta sonu sezona veda ediyoruz. Son haftaya girmeden önce geçtiğimiz Pazar günü Muğla’da çok önemli maç oynandı. Muğlaspor ile Sakaryaspor Muğla Atatürk Stadyumunda karşı karşıya geldi. Bilindiği gibi Muğlaspor son haftalarda bir türlü istenilen sonuçları alamıyordu. Yeşil Beyazlı ekibin evinde ve deplasmanlarda kaybettiği puanlar takımı neredeyse küme düşme hattına yaklaştırdı. Ancak önceki hafta sonu deplasmanda Payasspor’dan alınan bir puan takımın ligde tehlikeli bölgeden uzaklaşmasını sağlamıştı.

Muğlaspor bu şartlar altında geçtiğimiz Pazar günü kendi evinde Sakarylaspor A.Ş ile oynadı. Takımlar maça çıkarken Muğlaspor 39, Sakaryaspor A.Ş ise 65 puana sahip bulunuyordu., Ligde grubunda birinciliği Afjet Afyonspor’a kaptıran Sakaryaspor A.Ş 2.Lige terfi yönündeki mücadelesini Play-Off’a bırakmış olarak karşımıza çıktı.

Elbette ki iki takımı terazinin kefesine koyduğumuz zaman elbette ki konuk takım Muğlaspor’a göre kat kat üstün. Geçmişte Süper ligde fırtınalar estiren Sakaryaspor A.Ş yaşadığı şanssızlıklar sonucu kendini üçüncü ligde bulmuştu.

Muğlaspor Sakaryaspor’u yenmek için sahaya çıktı. Aslında Muğlaspor kendine has futbolunu ortaya koyamamış gibi görünse de

maç boyunca rakibiyle başa baş mücadele etti ve özellikle gol yememek için diretti. Özellikle geçmişten ders almış olacak ki maçın son dakikalarında rakibi ceza alanına sokmadı.

Bu arada Sakaryaspor taraftarlarını kutluyorum. Çünkü takımları doğrudan şampiyon olamasa bile 300 civarında taraftar Muğla’ya kadar gelerek takımlarını canla başla destekledi. Her iki takım tribünleri arasında yaşanan dostane ilişkiler Türk futbolunda görülmesi gereken ilişkileri örneğin önceki akşam İstanbul’da Galatasaray ile Fenerbahçe arasında oynanan maçta sahaya atılan yabancı maddeli gördükçe birkaç saat önce Muğla Atatürk Stadyumunda Muğlaspor ve Sakaryaspor arasında gördüğüm güzellikleri sanki sildi süpürdü gitti. Muğlaspor Sakaryaspor maçının devre arasında Muğlaspor  48 Gençlik taraftarlar derneğince Sakaryaspor A.Ş taraftarlarına kolilerce götürüler içme suları alkışlarla karşılandı bu durumu ayrıca kutluyorum.

Şimdi tekrar maça dönmek istiyorum.  Maçta rakip takım daha iyi görünür gibi oldu. Konuk takım Muğlaspor’dan her alanda üstünlüğünü kanıtladı. Ancak Muğlaspor’da iyi mücadele etti. Rakip takım tehlikeli olarak sık sık Muğlaspor ceza alanına geldi ancak Muğlaspor’da günündeydi gol yememek için diretti.

Tekrar ediyorum rakip takım Muğlaspor’dan her alanda daha güçlü bir takım ancak Muğlaspor’da kötü değildi. Hani sütten dili yanan, yoğurdu üfleyerek yer derler ya işte Muğlaspor da özellikle maçın son dakikalarda rakibi ceza alanına sokmadı diretti, topu icabında Taç’a attı, icabında dışarı attı ama önceki maçların aksine gol yememek için diretti ve bunda da başarılı oldu.

Geçtiğimiz Pazar günü güzel bir maç izledik. İstenilen derecede heyecanlanamasak ta güzel bir maç izledik. Rakibin her atağında hop oturup, hop kalktık.

Maçta Muğlaspor son dakikalarda gol buldu ve maçı 1-0 kazandı ve Muğlaspor bu galibiyetle özellikle son maçlardaki başarısız maçlarda günah çıkarttı.

Maçın sonunda ise Muğlaspor taraftarları takımlarını yani Muğlaspor’lu futbolcuları alkışlarla uğurladı.

Spor Toto 3.lig’de sezon bu hafta sonu sona erecek. Şu anda grupta Afjet Afyonspor işi çoktan bitirdi yani şampiyon oldu. Şimdi iş geliyor Play-Off’ta 3.ligde şampiyondan sonra ilk 4’er sırayı alan takımlar Play-Off oynayacak.

Şimdi size TFF’nin sezon öncesi hazırladığı statüde küme düşme ve yükselmeler ile ilgili bölümü bir kez daha yayınlayacağım.

Spor Toto 3. Lig’de çift devreli lig müsabakaları sonunda 19 takımlı grupta 16., 17., 18. ve 19. sıraları alan 4 takım, 18 takımlı gruplarda ise 16., 17., ve 18. sıraları alan 6 takım olmak üzere toplam 10 takım Bölgesel Amatör Lig’e düşer.

(3) Spor Toto 3. Lig'de çift devreli lig müsabakaları sonunda gruplarda 1. sırayı alan takımlar Spor Toto 2. Lig’e yükselirler. Bu müsabakalar sonunda gruplarda 2., 3., 4. ve 5. sırayı alan takımlar, Spor Toto 2. Lig’ yükselecek son 3 takımın belirleneceği PlayOff müsabakalarına katılacak takımları oluştururlar.

(4) Play-Off’larda, her grupta grubunu 2. sırada bitiren takım 5. Sırada bitiren takımla Play-Off’larda, her grupta grubunu 2. sırada bitiren takım 5. sırada bitiren takımla, 3. sırada bitiren takım ise 4. sırada bitiren takım ile çift maç eleme usulüne göre eşleşirler. İlk müsabakalar 4. ve 5. Takımların sahasında oynanır. Bu maddenin 4. fıkrasında belirtilen müsabakalarda kazanan takımlar tek maç eleme usulüne göre final müsabakası oynarlar. Her grupta ayrı ayrı oynanan Play - Off müsabakaları sonunda finalde kazanan takımlar (toplam 3 takım) Spor Toto 2. Lig'e yükselirler.” Deniliyor.

Yani 3.ligde önümüzdeki günlerde Play-Off oynayacak takımların mücadeleleri gerçekten de seyredilmeye değer nitelikte olacak.

Buruda güzel mücadelelerinden dolayı Muğlaspor’lu futbolcuları bir kez daha candan kutluyorum.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI