GERİT…GERİT…

GERİT…GERİT…

Muğla ili olarak ormanlık bir alana sahibiz. İlimizin yüzde altmış yedisi Ormanlık alanlarla kaplı olmasıyla bilinirdi ama yana yana bu miktar son olarak nerelerde bilmiyorum.

Her yıl Türkiye genelinde çok sayıda Orman yangını çıkıyor. Bu yangınlarda her yıl binlerce hektar alan yanıp kül oluyor.

Muğla ilinde çeşitli bölgelerde de her yıl özellikle yaz aylarında çok sayıda orman yangını çıkmaktadır.

Bu yangınlara Muğla Orman bölge Müdürlüğünce çok sıkı tedbirler alınmaktadır.

Muğla Orman yangınlarında pilot il. Geçtiğimiz Hafta sonu Akbük-Hayıtlı’ya gitmiştim. Menteşe’de maç var diye biraz erken döndüm. Dönüşümde yol kenarlarında sık sık jandarma ile karşılaştım. Öğrendim ki Orman Bakanı Sayın Veysel Eroğlu Muğla’ya ve Zeytinköy’e gelecekmiş.

Daha sonra maça geldim. Muğlaspor elinde büyük bir pankart ile çıktı. Pankartta “Zeytinköyüm  seninleyiz” yazıyordu.

Bu arada ilimizde Orman yangınlarına karşı tedbir alınmıyor değil.

Örneğin bazı piknik alanlarında ateş yakılması yasaklanmıştır. Bu tedbirlerden sadece birisi. Ama gördük ki çözüm değil. Çözüm olmuyor.

Geçtiğimiz Çarşamba günü yani 6 Eylül 2017 günü Muğlaspor gecesine hazırlanıyorduk. Benim için sıradan bir gündü. Fakat öğle saatlerinde bir ihbar geldi. Zeytinköy yakınlarında “Orman yangını çıktı”. Doğrusu bu kadar uzun ve acı olacağını bilmiyorduk. Biraz bekledik bu kez yangının eski adı “Gerit” olan Zeytinköy’e doğru hızla yayıldığı haberi geldi. Biraz daha bekledik bu kez gelen haber gerçekten de dehşet vericiydi. Haber Zeytinköy’ün (Gerit’in) boşaltılmaya başlandığı yönündeydi derken akşam oldu.

Hâlbuki bu geceyi uzun zamandır sabırsızlıkla bekliyorduk. Çünkü Muğlaspor’un kuruluşunun 50.yılı yani yarım asırı kutlanacaktı. Ve tören alanındayım. Fakat kimsenin ağızını bıçak açmıyor. Herkes üzgün, herkes düşünceli ve herkes tedirgindi. Öğrendim ki orman yangını Zeytinköy’e sıçramış, bazı evler yanmış ve bazıları da yanmaya başlamış. O an çok üzüldüm. Çünkü çocukluğumda o tür üzücü bir haberi ailece bizde yaşamıştık.

Derken konuşmalar başladı ama konuşmacılar oldukça üzgün ve konuşmalarına başlarken Zeytinköy’deki durumu dile getirdiler.

Şimdi zaman zaman sosyal medyada gecenin ertelenme konusunda yazılar çıkıyor. Gece başladığı zaman henüz ortada ertelenecek bir durum yoktu. Yani oanda her yangında olduğu gibi sıradan bir yangın olarak görülüyordu. O vahim tablo daha sonradan gelişti.

Muğla olarak il genelinde her yıl binlerce orman yangını çıkıyor. Örneğin geçmişte balta girmemiş ormanlar cayır cayır yandığına şahit olduk. Haberlerini üzülerek kaleme almıştık.

Ama en ağırını, en kötüsünü, en üzüntülüsünü son yangında yaşadık.

Köylünün hali ortada. Hele hele orman köylüsünün geçim kaynağı hayvancılık. Arıcılık, tütüncülük.

Fakat Zeytinköy’de karşımıza bambaşka ağır bir tablo ortaya çıktı. Zeytinköy birden Türkiye gündemine oturdu.

Son olarak 51’in üzerinde ev yandığı belirtiliyor. Bu rakam daha az veya çok olabilir ancak benim o anki tespitlerim böyle.

Yani bir evde ortama 3-4 kişinin oturduğunu dikkate alırsak bugün 150-200 kişinin evsiz kaldığı görülüyor. Yanan o kadar hayvan ise işin cabası.

Çocukluğumdan bugüne kadar Muğla bölgesinde pek çok orman yangını bilirim ama hiç son Zeytinköy yangınındaki gibi ağır olanını ne gördüm ne işittim. Ne demek çok sayıda köylünün geçim kaynağı olan mal yanarak ölüyor.

Ne demek 150-200 civarında (belki de daha fazla) insan evsiz kalıyor. İşte bunun içindir ki en ağır yangın bu diyorum.

Önümüzden gelen kış, bu kadar evsiz, eşyasız ne yapsın?

Yeni bir köy inşaa edilse bile aradan uzun bir zaman geçecektir. Bu kadar insan o kadar süre ne yapacak? Türkiye’ye düşen, Muğla’ya düşen bizlere düşen o insanların yanında  yer almak ve yardımcısı olmak ve onların acılarını bir nebze olsun dindirmek olmalıdır.

Şimdi düşünün bir insanın bir evde neyi olmaz? Haydi eşyalar yardımlarla temin edildi ancak eşyalar evsiz nereye konacak?

Zeytinköy(Gerit) Sıradan bir Anadolu köyü, farkı yemyeşil ormanlar içinde olması. Ama demek ki bazı zamanlar ormanlar içinde olmak pek işe yaramıyor.

Zeytinköy bir anda Türkiye gündemine oturdu.

Şimdi sıra Zeytinköy’ün yaralarını sarmaya geldi. Sanırım Türkiye bu konuda da üzerine düşen görevi yapacaktır.

Geçmiş olsun Zeytin köy diyorum Allah daha büyük acılar göstermesin yaşatmasın.

YAZARIN DİĞER YAZILARI
GERİT…GERİT… haberi

GERİT…GERİT…

GERİT…GERİT… Muğla ili olarak ormanlık bir alana sahibiz. İlimizin yüzde altmış yedisi Ormanlık alanlarla kaplı olmasıyla bilinirdi ama yana yana bu miktar son olarak nerelerde bilmiyorum. Her yıl Türkiye genelinde çok sayıda Orman yangını çıkıyor. ...
GERİT…GERİT…
GÜLE GÜLE ÜNAL AĞABEY haberi

GÜLE GÜLE ÜNAL AĞABEY

GÜLE GÜLE ÜNAL AĞABEY Dün gerçekten de Muğla Devrim Gazetesi için büyük bir gündü. Çünkü Gazetemiz sahibi Ünal Türkeş’i dün toprağa verdik. Dün kü yazımda da bahsetmeye çalışmıştım. Bir süre önce bir rahatsızlığından dolayı hastaneye yatırılan ...
GÜLE GÜLE ÜNAL AĞABEY
 ASKF’DA DELEGELER YİNE MEHMET TOP DEDİ haberi

ASKF’DA DELEGELER YİNE MEHMET TOP DEDİ

 ASKF’DA DELEGELER YİNE MEHMET TOP DEDİİlimizin en önemli sportif kuruluşlarından birisi olan Muğla ASKF’da yönetim kurulu başarılı çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz salı günü Muğla ASKF’da olağan genel kurul günüydü. Bir hafta önce çoğunluğ ...
ASKF’DA DELEGELER YİNE MEHMET TOP DEDİ
MUĞLA SABURHANE GENÇLİKSPOR SAHA İSTİYOR haberi

MUĞLA SABURHANE GENÇLİKSPOR SAHA İSTİYOR

MUĞLA SABURHANE GENÇLİKSPOR SAHA İSTİYOR Amatör ve alt yapı futbol lig takımları ile İlimizdeki sportif tesislerde yaşanan olumlu ve olumsuz gelişmelere sık sık değiniyoruz. Ancak son zamanlarda ilimizde sportif açıdan önemli gelişmeler kaydedildi ...
MUĞLA SABURHANE GENÇLİKSPOR SAHA İSTİYOR
MUĞLA SABURHANE GENÇLİKSPOR SAHA İSTİYOR haberi

MUĞLA SABURHANE GENÇLİKSPOR SAHA İSTİYOR

MUĞLA SABURHANE GENÇLİKSPOR SAHA İSTİYOR Amatör ve alt yapı futbol lig takımları ile İlimizdeki sportif tesislerde yaşanan olumlu ve olumsuz gelişmelere sık sık değiniyoruz. Ancak son zamanlarda ilimizde sportif açıdan önemli gelişmeler kaydedildi ...
MUĞLA SABURHANE GENÇLİKSPOR SAHA İSTİYOR
YEN RAKİBİNİ BİTİR İŞİNİ haberi

YEN RAKİBİNİ BİTİR İŞİNİ

Evet Spor Toto 2.Ligde  sezonun son iki haftasına girdik.  Sezon gelecek hafta sonu oynanacak olan maçlarla sona erecek. Böyle bir ortamda Beyaz grup adeta bir bilmece. Kimin şampiyon olacağı, ya da kimin ligden düşeceği belirsizliğini koru ...
YEN RAKİBİNİ BİTİR İŞİNİ
İŞTE FUTBOLUN ACIMASI VE ADALETİ BUNUN İÇİN YOK haberi

İŞTE FUTBOLUN ACIMASI VE ADALETİ BUNUN İÇİN YOK

İŞTE FUTBOLUN ACIMASI VE ADALETİ BUNUN İÇİN YOK Önceki gün Muğla Atatürk stadyumundaydık. Muğlaspor ile Ankara ekibi Etimesgut Belediyespor takımları Ziraat Türkiye kupası 3.tur maçında karşı karşıya geldiler. Maç tek maç üzerinden eleme usulü olar ...
İŞTE FUTBOLUN ACIMASI VE ADALETİ BUNUN İÇİN YOK
MUĞLA’YA VE MUĞLASPOR’A VERİLEN DEĞER ARTIK KENDİNİ GÖSTERMELİ haberi

MUĞLA’YA VE MUĞLASPOR’A VERİLEN DEĞER ARTIK KENDİNİ GÖSTERMELİ

MUĞLA’YA VE MUĞLASPOR’A VERİLEN DEĞER ARTIK KENDİNİ GÖSTERMELİ Evet konumuz bir kez daha Muğla’ya ve Muğlaspor’a verilen değer artık kendini göstermeli. Neden mi?, Çünkü Yallardır Muğla’da ne zaman maç oynanacak olsa günlerce önceden taraftarı dest ...
MUĞLA’YA VE MUĞLASPOR’A VERİLEN DEĞER ARTIK KENDİNİ GÖSTERMELİ
MUĞLA BUGÜNE HAZIR MI? haberi

MUĞLA BUGÜNE HAZIR MI?

MUĞLA BUGÜNE HAZIR MI? Nihayet beklenen gün geldi çattı. TFF’nin aldığı karara göre bazı maçların hafta ortasında bazı maçların Cumartesi günü oynanması kararı gereğince Muğlaspor geçtiğimiz hafta sonu olduğu gibi bu hafta sonu da maçın yarın değil ...
MUĞLA BUGÜNE HAZIR MI?