GÜLE GÜLE ÜNAL AĞABEY

GÜLE GÜLE ÜNAL AĞABEY

Dün gerçekten de Muğla Devrim Gazetesi için büyük bir gündü.

Çünkü Gazetemiz sahibi Ünal Türkeş’i dün toprağa verdik.

Dün kü yazımda da bahsetmeye çalışmıştım.

Bir süre önce bir rahatsızlığından dolayı hastaneye yatırılan Ünal Türkeş geçtiğimiz Cumartesi günü hastaneden taburcu olmayı beklediği bir sırada ani gelen bir kalp krizi sonunda vefat etmişti.

Ünal ağabeyi dün toprağa verdik. Yani sonsuzluğa uğurladık.

Muğla’nın yazanı, araştıranı, çeşitli kuruluşların üst düzey yönetimlerinde   görev yapan, bazı kuruluşların başkanlıklarını yapan ve bunlarla birlikte  sosyal açıdan bir çok kuruluşun üst kademelerinde görev alan Ünal Türkeş’in dün yapılan cenaze töreninde  binlerce kişi saf tuttu.

Cenaze töreninde mevcut ve eski bazı milletvekilleri olmak üzere

Muğla Valisi, daha önce Muğla valisi olarak görev yapan bazı eski valiler, İlçelerimizden mevcut ve eski belediye başkanları, Büyükşehir ve Menteşe Belediye Başkanlarımız,  siyasi partilerimizden, spor Kulüplerimizden; Sportif kuruluşlarımızdan, Tüm sivil toplum örgütlerimizden, İş camiasından bir çok tanınmış temsilci kusura bakmayın isim sayamıyorum zaten isim saysam sayfalar dolusu yer alır ve bunların yanı sıra daha kimi sayayım kimler yoktu ki.

Muğla’nın tüm İlçelerinden, Muğla’nın tüm mahallelerinden insanlar adeta oluk oluk insanlar cenaze törenine katılabilmek için havuzlu meydana aktı.

Ünal Türkeş’in nasıl bir insan olduğu sayfalar dolusu geniş geçmişinde anlatıldığı gibi, konuşmacılar da konuşmalarında Ünal Türkeş’in kimliğini anlattı.

Ünal ağabey ile yıllardır birlikte çalışıyoruz. Masalarımız karşılıklı, ben gazeteye geldiğim zaman rahmetli benden önce gelmiş olurdu ve hemen hoş geldin diye güzel bir tebessümle karşılardı.

Yıllardır birlikte çalıştık ne anılarımız ve zamanlarımız birlikte geçti.

Şimdi geçmişin hangisini yazayım. Hangisini dile dökeyim.

Rahmetli geçtiğimiz cumartesi günü başka bir rahatsızlığından dolayı tedavi gördüğü hastaneden taburcu olacaktı sabah kalkıyor hazırlanıyor ve kendisini almaya gelecekleri beklerken ani bir kalp krizi geliyor ve Ünal ağabeyimizi aramızdan alıp gidiyor.

Ünal ağabey okumayı, yazmayı çok seven bir insandı. Nerede okuma varsa o oradaydı. Nerede sosyal içerikli bir kuruluş varsa onlar için daha önemlisi Muğla için, Muğla insanı çaba harcayan bir insandı daha doğrusu Ülkesini, ilini seven tüm çalasını ülkesi ve ili için harcayan çok değerli bir isimdi.

:Büyükşehir belediye Başkanı Dr.Osman Gürün’ün yaptığı konuşmasında belirtiği gibi adına kurulmakta olan ve son yekli verilmekte olan Kütaphane ve yazmakta olduğu son sayfalarını kaleme almakta olduğu yeni kitaplarını tamamlamak nasip olmadı.

Rahmetli Ünal Ağabey tam bir Muğla insanıydı.

İŞTE MERHUM ÜNAL TÜRKEŞİN GEÇMİŞİNDEN KISA ÖZETLER

26 Eylül 1942 Bodrum Turgutreis Akçaalan doğumlu.

Cumhuriyetin ilk öğretmenlerinden Yerkesik’li Hüsnü Türkeş’in büyük oğlu.

İlköğrenimini Yerkesik’te, Orta ve lise öğrenimini Muğla’da, yüksek öğrenimini İstanbul’da tamamladı.

İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Felsefe Bölümünde başladığı öğrenimini İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Gazetecilik Enstitüsünde tamamladı.

Enstitü bugün İşletme Fakültesi olarak işlevini sürdürmekte.

1969-1972 yıllarında İstanbul Yeni Gazete İstihbarat Servisi Muhabirliği yaptı.

1973’te İstanbul Tuzla Piyade Okulunda tamamladığı Yedek Subay Okulundan Bingöl 49.Tugay Komutanlığı 221. Alayına Yedek Subay olarak kura çekti.

Askerlik dönüşü Muğla’ya geldi.

Muğla Valisi Özer Türk’ün AK-TUR kadrosunda müdür olarak görev aldı.

AK-TUR’un Datça sitesi Müdürlüğü ve Merkez İştirak Müdürlüğünden sonra Devrim Gazetesi ve Matbaasını aile olarak satın aldılar.

1983 yılından bu yana gazetenin ve matbaanın sorumluluğunu üstlenmiş bulunmakta.

Cumhuriyetin ilk öğretmenlerinden Ahmet Çağlayan kızı Melda Türkeş ile evlendi.

Bu evliliğinden Devrim Gazetesinden emekli N.Aslı Ateş ile Gümrük Müsteşarlığı Uzmanı H. Atalay Türkeş adlarında iki evladı dünyaya geldi.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI