İŞTE FUTBOLUN ACIMASI VE ADALETİ BUNUN İÇİN YOK

İŞTE FUTBOLUN ACIMASI VE ADALETİ BUNUN İÇİN YOK

Önceki gün Muğla Atatürk stadyumundaydık. Muğlaspor ile Ankara ekibi Etimesgut Belediyespor takımları Ziraat Türkiye kupası 3.tur maçında karşı karşıya geldiler.

Maç tek maç üzerinden eleme usulü olarak oynandı. Yani bir tarafın mutlaka galip gelmesi gerekiyordu. Galip gelen taraf tur atlayacak yenilen taraf ise kupa mücadelesine veda edecekti. İşte maç bunun için önemliydi.

Muğlaspor Bu hafta sonu Cumartesi günü sahasında oynayacağı Diyarbekirspor maçını düşünmüş ve o maçın daha çok önemli olduğunu dikkate almış ki, Önceki günkü kupa maçına  daha çok yedek diye tabir ettiğimiz şimdiye kadar A Takımda zamanında ve yeteri kadar yer bulanamamış futbolcular ağırlıklı çıktı.

Yani Muğlaspor’da aslar saklandı ve Cumartesi gününü bekliyor diyebilirim.

Cumartesi günü Muğla Atatürk Stadyumunda gerçekten de tarihi bir maç oynanacak. Bu maçın önemine daha sonra değineceğiz. Ancak bu maç hani şimdiye kadar hiç maça gitmemiştim ilk kez gittim denecek cinsten çok önemli ve zorlu maç olacak. Yani Cumartesi günü Atatürk Stadyumunun tribünleri tıklım, tıklım dolmalı.

Gelelim Ankara ekibi Etimesgut Belediyespor ile oynanan Ziraat kupası maçına. Maçtan önce takımlara baktık. Her iki takımın futbolcuları daha uzun boylu ancak rakip Muğlaspor’dan daha ağırlıklı uzun boylu futbolcularla başladı,. Yani buna takımlarda önce fiziki yapılar savaştı diyebilirim. Maçtan önce takımların şu anda mücadele ettikleri profesyonel liglerdeki durumuna baktığımızda rakip Muğlaspor’dan daha üstün bir ikinci lig takım. 2. Lig kırmızı grupta mücadele ediyor ve şu anda 4 puanla 9.sırada. Muğlaspor ise bir 3.lig takımı.

Takımlar maçı kazanmak için oldukça istekliydi.

Muğlaspor aslardan yoksun kadrosuna rağmen maç boyunca çok koştu. Çok çalıştı maçı kazanmak için rakipten çok istekli göründü. Maçı kazanmak ve turu atlayan takımın Muğlaspor olması ger8ekiyordu ama daha önce de dedik ya futbolun ya acıması var, ya adaleti, ya de vicdanı. İşte bunları önceki gün bir daha yaşadık.

Eğer bu saydıklarım sporda da olsaydı Muğlaspor bugün tur atlayan takım olarak karşımıza çıkacaktı ama olmadı.

Maçta rakip ilk önce öne geçti. Muğlaspor beraberliği sağladı ve maçın normal süresi 1-12 sona erince iş 30 dakikalık uzatma bölümüne gitti. Bu bölümdü rakip Muğlaspor’dan daha çok iyi gibi göründü ancak net pozisyon üstünlüğü normal sürede olduğu gibi yine Muğlaspor’dan yanaydı. Ancak rakip takım uzatmada daha çok koymasıyla uzun süre Muğlaspor’dan üstün görünüm verdi.

Maçın sonucunu Penaltılar belirledi. Burada penaltılara geçmeden önce Muğlaspor’da Berkay Yüksel’den söz etmek istiyorum. Bilindiği gibi Berkay kardeşimiz Yerkesik’li ve bu transfer sezonunda Muğlaspor’a tekrar geri dönüş yaptı. Berkay genç ve ilerisi için Muğla olarak kendisinden çok iş beklediğimiz bir kardeşimiz ancak önce fazla kilolarından kurtulması lazım bu bir,  daha sonra da dikkatlerini ve hareketlerini daha iyi kontrol etmesi gerekir. Bu iki , önceki günkü maçta yüzde yüz gol olabilecek pozisyonları harcadı , Penaltıya kaçırdı bu  Evet her futbolcu penaltı kaçırabilir  hiçbir futbolcu penaltı ve gol kaçırmak istemez elbette ki Berkay kardeşim de hiç istemez at ve kahraman ol ama olmadı mı da olmuyor bir de Berkay’a sormak lazım ne kadar üzgün , fakat bunlarda futbolda var buna bir diyeceğimiz yok ancak önceki kaçırılan goller kesinlikle kaçmazdı bu iki. Ancak ben olsaydım hayatta Berkay’a Penaltı attırmazdım çünkü çok koştu ve çok yoruldu. Maç boyunca kaç tane depar attı bilmiyorum ama o kadar hızlanmak ve yorulmamak gerçekten de kolay değil bunun için ben olsam Barkay’a hayatta o Penaltıyı attırmazdım ama yapacak bir şey yok hocası öyle münasip gördüyse öyledir. Onun içindir ki bir hemşerisi olarak Berkay’a lütfen diyorum daha dikkatli ol.

Penaltılarda Önce rakip takımdan Eser penaltıyı gole çevirdi. Ancak ben pozisyonu görmedim. Top ele mi çarptı, yoksa top mu ele çarptı? Bilmiyorum. Pozisyon kimine göre penaltı, kimine göre değil. Daha sonra Muğlaspor’dan Berkay Günay beraberliği sağladı. Berkay Yüksel vurdu     kaleci kurtardı. Etimesgut Belediyespor’dan Eser topu dışarı attı derken sonuç olarak Konak takım maçı Penaltılarla 4-3 yaparak maçı ve turu kazandı gitti.

Yukarıda da belirttim aslına bakarsak maç gerçekten de Muğlaspor’un hakkıydı. Çünkü Muğlaspor turdan elenecek futbol ortaya koymadı.

Ama yukarıda da dedik ya futbolun adaleti, acıması ve vicdanı yok olmayınca insan kendi evinde kupa turundan eleniyor. Rahat kazanacağı maçtan puan bile kaybedebiliyor.

Fakat bunların hepsi de futbolda var.

Demek ki maçın hakemi bitiş düdüğünü çalana kadar tedbiri elden bırakmamak lazım.

Önceki gün Muğlaspor gerçekten de turu kaybedecek bir futbol ortaya koymadı. İşte bunun için üzüldük. Ama artık bunlar hep geride kaldı şimdi önümüze bakacağız.

Şimdiden unutmayın önce 23 Eylül 2017 Cumartesi günü 3.Lig 2.gruplideri Diyarbekirspor Muğla’ya gelecek ve Muğlaspor ile oynayacak maç Saat 16.00’da başlayacak Muğla olarak artık bu maçı kazanmaktan başka çaremiz kalmadı inşallah öyle olur ama önce tribünler dolacak insanlar maçın bitiş düdüğüne kadar Muğlaspor’u canla başla destekleyecek.

YAZARIN DİĞER YAZILARI