MUĞLA SABURHANE GENÇLİKSPOR SAHA İSTİYOR

MUĞLA SABURHANE GENÇLİKSPOR SAHA İSTİYOR

Amatör ve alt yapı futbol lig takımları ile İlimizdeki sportif tesislerde yaşanan olumlu ve olumsuz gelişmelere sık sık değiniyoruz.

Ancak son zamanlarda ilimizde sportif açıdan önemli gelişmeler kaydedildiği için bu sorunlardan daha çok sıra diğer konulara geldi.

Sportif tesisler ve saha sıkıntısı yine ilimizde ön sıralarda yaşanmaya devam ediyor.

Saha sıkıntısını yakından hisseden takımlar arasında Muğla sporuna değişiklik ve yenilik getiren Menteşe ilçe merkezi takımı Saburhane Gençlikspor’da yer alıyor.

Saburhane Gençlikspor kendine ait sahası olsun istiyor. Bugüne kadar kulüpte görev yapmış bulunan mevcut ve geçmiş yönetimlerin bu yöndeki çabaları sonucu değiştirmedi, çünkü karşılarına ilk önce maddi ve yer sorunu çıktı. Maddi sorunu daha sonraya bile bırakıldığı zamanlar bile oldu ancak yer sorunu çözülemedi. Burada Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne çok teşekkür etmek gerekiyor. Kışladaki halı saha Saburhane Genrçlikspor’a tahsis edildi ve saha sıkıntısı bir nebze olsun giderildi.

Şimdi Saburhane Gençlikspor’un geçmişine ve bugününe bakarsak Artık Saburhane Gençlikspor’un eski bir maziye sahip olduğunu söylemeyiz. Aradaki fakat geçmişte at yapı pek yoktu daha çok amatör takıma önem veriliyordu ama bugün amatör takım yok fakat alt yapıya ve gençlere önem verilip sahip çıkılıyor.

Bu Saburhane semti ve Muğla Gençliği Saburhane Gençlikspor çatısı altında spor yaparken geleceğe umutla ve harlak bakıyor. Gençlerin aileleri ise hayatlarından memnun durumda çünkü çocuklarına artık destek olan ve sahip çıkan bir kulüp ve birileri var. Çocukmlar shor yapharken ailelerin içleri oldukça rahat çünkü çocuklarının her hangi bir olumsuz tavır içinde olmadıklarını ve o çocuklara spor yapmalarıyla sahip çıkan destek olan birilerinin olduğunu biliyorlar. Yani aileler bu yönden mutlu, çünkü çocukları açısından içleri rahat.

Bu da-urum diğer kulüpler içinde aynı. Artık kulüpler her om-kul dönemi sonunda ve yıl içinde bir tane çocuk kapabilmek için mücadele ediyor.

Çünkü her kulübün ve sportif kuruluşunu amacı aynı. Herkes çocukları kötü alışkanlıklardan uzak tutmak ve çocuklarının boş zamanlarını spor yaparak değerlendirmeleri peşinde bu yönden tüm spor kulüplerini kutlamak gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde Marmaris’ten bir spor kulübü hocası ve yöneticisi dostum başsağlığı dilemek için geldi. Biraz konunun dışına çıkarak sohbet ettik. Bir gün bu dost arkadaşın mücadele ettiği kulübün çabalarını birlikte değerlendireceğiz. Onun anlattıkları daha başka.

Şimdi Muğla İl genelinde kaç tane spor kulübü var? kaç tane resmi olarak mücadele eden takım var?

Fakat bunlara hizmet veren kaç tane saha var birde bunlara bakalım.

Bir örnek yazımıza konu olan Saburhane Gençlikspor yeni sezonda resmi olarak 4 ayrı kategoride mücadele edecek. Bu şimdilik böyle,

Fakat gelecekte bu kulübün futbolda ve diğer kategorilerde mücadele edeceği branş sayısı artacak. Çünkü şu anda çocukların çoğu futbola meraklı olduğu için ağırlık futbolda ama gelecekte diğer branşlara önem verecek ve diğer branşlarda mücadele etmek isteyen genç sayısı artacaktır işte o zaman Saburhane Gençlikspor çatısı altında birçok gencimiz değişik branşlarda spor yapacaktır. Peki futbolu dikkate alırsak bu çocuklar bugün yetersiz tesislerde ne derece spor yapar bilmiyorum.

Şimdi yazımın başlığında Saburhane Gençlikspor saha istiyor demiştik. Gerçekten de bu kulübe bir saha şart. Aslında kulüplerimizin hepsine saha şart. Mesela Saburhane Gençlikspor yeni futbol sezonunda 4 ayrı kategoride mücadele edecek. İşte hesap kitap ortada bir kategoride normal şartlarda 18 kişi yer alsa bile 72 kişi futbolcu sayısı eder ki mevcut rakam daha çok farklı. Şimdi aynı durumda olan hatta mücadele ettiği branş sayısı daha çok oylan kulüpler var. Bu kadar çocuk nerede çalışacak? Nasıl çalışacak? Bu karar çocuğun antrenman veya hazırlık çalışması yapabileceği tesis var mı?

Bunları dikkate almak lazım.

Saburhane Gençlikspor’da Otobüs sakıntısı var çünkü o kadar çocuğu her gün Antrenmanlara ve maçlara götürüp getirecek araç şart. Saburhane Gençlikspor takımlarının maç ve antrenman yapabilecekleri kendilerine ait şaha şart. Mevcut yönetim kurulu bu yönde çalışmalar yapıyor aslında alternatif çok ancak kimse maddi sıkıntı yetersiz gelirler sebebiyle bu alternatifleri değerlendiremiyor.

Şimdi bakın Menteşe’nin merkezine saha yapılamayacağına göre kıyılarda ilçeye yakın yerlerdeki alanları değerlendirmek lazım.

Mesela Bugün TOKİ’nin ev inşa ettiği alanlar yıllardır bomboştu ve eğer Toki’nin çalışmaları olmasaydı o alanlar daha çok zaman bomboş kalacaktı. Amla şimdi o alanlarda binlerce aile ev sahibi olarak ikamet edecek ve kendi evine kavuşacak. İşte o örnekte olduğu gibi Muğla il  genelinde daha değerlendirilmesi gereken çok alan var. İşti o alanlar neden sportif tesis olarak topluma ve spora kazandırılmıyor anlamak mümkün değil.

İşte Saburhane Gençlikspor yöneticilerinin de saha konusunda çeşitli alternatifler var. Şimdi yetkililerden bu alternatifleri değerlendirmelerini istiyor ve bekliyoruz.

Örneğin Saburhane Gençlikspor’un bu sorunu yani saha sorunu çözülebilirse Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin ve diğer sportif kuruluşları derin bir oohh çekeceklerdir.

Benim önerim Saburhane Gençlikspor’un bir an önce kendi sahasına kavuşturulmasıdır.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI