MUĞLA SABURHANE GENÇLİKSPOR SAHA İSTİYOR

MUĞLA SABURHANE GENÇLİKSPOR SAHA İSTİYOR

Amatör ve alt yapı futbol lig takımları ile İlimizdeki sportif tesislerde yaşanan olumlu ve olumsuz gelişmelere sık sık değiniyoruz.

Ancak son zamanlarda ilimizde sportif açıdan önemli gelişmeler kaydedildiği için bu sorunlardan daha çok sıra diğer konulara geldi.

Sportif tesisler ve saha sıkıntısı yine ilimizde ön sıralarda yaşanmaya devam ediyor.

Saha sıkıntısını yakından hisseden takımlar arasında Muğla sporuna değişiklik ve yenilik getiren Menteşe ilçe merkezi takımı Saburhane Gençlikspor’da yer alıyor.

Saburhane Gençlikspor kendine ait sahası olsun istiyor. Bugüne kadar kulüpte görev yapmış bulunan mevcut ve geçmiş yönetimlerin bu yöndeki çabaları sonucu değiştirmedi, çünkü karşılarına ilk önce maddi ve yer sorunu çıktı. Maddi sorunu daha sonraya bile bırakıldığı zamanlar bile oldu ancak yer sorunu çözülemedi. Burada Muğla Büyükşehir Belediyesi’ne çok teşekkür etmek gerekiyor. Kışladaki halı saha Saburhane Genrçlikspor’a tahsis edildi ve saha sıkıntısı bir nebze olsun giderildi.

Şimdi Saburhane Gençlikspor’un geçmişine ve bugününe bakarsak Artık Saburhane Gençlikspor’un eski bir maziye sahip olduğunu söylemeyiz. Aradaki fakat geçmişte at yapı pek yoktu daha çok amatör takıma önem veriliyordu ama bugün amatör takım yok fakat alt yapıya ve gençlere önem verilip sahip çıkılıyor.

Bu Saburhane semti ve Muğla Gençliği Saburhane Gençlikspor çatısı altında spor yaparken geleceğe umutla ve harlak bakıyor. Gençlerin aileleri ise hayatlarından memnun durumda çünkü çocuklarına artık destek olan ve sahip çıkan bir kulüp ve birileri var. Çocukmlar shor yapharken ailelerin içleri oldukça rahat çünkü çocuklarının her hangi bir olumsuz tavır içinde olmadıklarını ve o çocuklara spor yapmalarıyla sahip çıkan destek olan birilerinin olduğunu biliyorlar. Yani aileler bu yönden mutlu, çünkü çocukları açısından içleri rahat.

Bu da-urum diğer kulüpler içinde aynı. Artık kulüpler her om-kul dönemi sonunda ve yıl içinde bir tane çocuk kapabilmek için mücadele ediyor.

Çünkü her kulübün ve sportif kuruluşunu amacı aynı. Herkes çocukları kötü alışkanlıklardan uzak tutmak ve çocuklarının boş zamanlarını spor yaparak değerlendirmeleri peşinde bu yönden tüm spor kulüplerini kutlamak gerekiyor. Geçtiğimiz günlerde Marmaris’ten bir spor kulübü hocası ve yöneticisi dostum başsağlığı dilemek için geldi. Biraz konunun dışına çıkarak sohbet ettik. Bir gün bu dost arkadaşın mücadele ettiği kulübün çabalarını birlikte değerlendireceğiz. Onun anlattıkları daha başka.

Şimdi Muğla İl genelinde kaç tane spor kulübü var? kaç tane resmi olarak mücadele eden takım var?

Fakat bunlara hizmet veren kaç tane saha var birde bunlara bakalım.

Bir örnek yazımıza konu olan Saburhane Gençlikspor yeni sezonda resmi olarak 4 ayrı kategoride mücadele edecek. Bu şimdilik böyle,

Fakat gelecekte bu kulübün futbolda ve diğer kategorilerde mücadele edeceği branş sayısı artacak. Çünkü şu anda çocukların çoğu futbola meraklı olduğu için ağırlık futbolda ama gelecekte diğer branşlara önem verecek ve diğer branşlarda mücadele etmek isteyen genç sayısı artacaktır işte o zaman Saburhane Gençlikspor çatısı altında birçok gencimiz değişik branşlarda spor yapacaktır. Peki futbolu dikkate alırsak bu çocuklar bugün yetersiz tesislerde ne derece spor yapar bilmiyorum.

Şimdi yazımın başlığında Saburhane Gençlikspor saha istiyor demiştik. Gerçekten de bu kulübe bir saha şart. Aslında kulüplerimizin hepsine saha şart. Mesela Saburhane Gençlikspor yeni futbol sezonunda 4 ayrı kategoride mücadele edecek. İşte hesap kitap ortada bir kategoride normal şartlarda 18 kişi yer alsa bile 72 kişi futbolcu sayısı eder ki mevcut rakam daha çok farklı. Şimdi aynı durumda olan hatta mücadele ettiği branş sayısı daha çok oylan kulüpler var. Bu kadar çocuk nerede çalışacak? Nasıl çalışacak? Bu karar çocuğun antrenman veya hazırlık çalışması yapabileceği tesis var mı?

Bunları dikkate almak lazım.

Saburhane Gençlikspor’da Otobüs sakıntısı var çünkü o kadar çocuğu her gün Antrenmanlara ve maçlara götürüp getirecek araç şart. Saburhane Gençlikspor takımlarının maç ve antrenman yapabilecekleri kendilerine ait şaha şart. Mevcut yönetim kurulu bu yönde çalışmalar yapıyor aslında alternatif çok ancak kimse maddi sıkıntı yetersiz gelirler sebebiyle bu alternatifleri değerlendiremiyor.

Şimdi bakın Menteşe’nin merkezine saha yapılamayacağına göre kıyılarda ilçeye yakın yerlerdeki alanları değerlendirmek lazım.

Mesela Bugün TOKİ’nin ev inşa ettiği alanlar yıllardır bomboştu ve eğer Toki’nin çalışmaları olmasaydı o alanlar daha çok zaman bomboş kalacaktı. Amla şimdi o alanlarda binlerce aile ev sahibi olarak ikamet edecek ve kendi evine kavuşacak. İşte o örnekte olduğu gibi Muğla il  genelinde daha değerlendirilmesi gereken çok alan var. İşti o alanlar neden sportif tesis olarak topluma ve spora kazandırılmıyor anlamak mümkün değil.

İşte Saburhane Gençlikspor yöneticilerinin de saha konusunda çeşitli alternatifler var. Şimdi yetkililerden bu alternatifleri değerlendirmelerini istiyor ve bekliyoruz.

Örneğin Saburhane Gençlikspor’un bu sorunu yani saha sorunu çözülebilirse Muğla Büyükşehir Belediyesi’nin ve diğer sportif kuruluşları derin bir oohh çekeceklerdir.

Benim önerim Saburhane Gençlikspor’un bir an önce kendi sahasına kavuşturulmasıdır.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI
GERİT…GERİT… haberi

GERİT…GERİT…

GERİT…GERİT… Muğla ili olarak ormanlık bir alana sahibiz. İlimizin yüzde altmış yedisi Ormanlık alanlarla kaplı olmasıyla bilinirdi ama yana yana bu miktar son olarak nerelerde bilmiyorum. Her yıl Türkiye genelinde çok sayıda Orman yangını çıkıyor. ...
GERİT…GERİT…
GÜLE GÜLE ÜNAL AĞABEY haberi

GÜLE GÜLE ÜNAL AĞABEY

GÜLE GÜLE ÜNAL AĞABEY Dün gerçekten de Muğla Devrim Gazetesi için büyük bir gündü. Çünkü Gazetemiz sahibi Ünal Türkeş’i dün toprağa verdik. Dün kü yazımda da bahsetmeye çalışmıştım. Bir süre önce bir rahatsızlığından dolayı hastaneye yatırılan ...
GÜLE GÜLE ÜNAL AĞABEY
 ASKF’DA DELEGELER YİNE MEHMET TOP DEDİ haberi

ASKF’DA DELEGELER YİNE MEHMET TOP DEDİ

 ASKF’DA DELEGELER YİNE MEHMET TOP DEDİİlimizin en önemli sportif kuruluşlarından birisi olan Muğla ASKF’da yönetim kurulu başarılı çalışmalarını sürdürüyor. Geçtiğimiz salı günü Muğla ASKF’da olağan genel kurul günüydü. Bir hafta önce çoğunluğ ...
ASKF’DA DELEGELER YİNE MEHMET TOP DEDİ
MUĞLA SABURHANE GENÇLİKSPOR SAHA İSTİYOR haberi

MUĞLA SABURHANE GENÇLİKSPOR SAHA İSTİYOR

MUĞLA SABURHANE GENÇLİKSPOR SAHA İSTİYOR Amatör ve alt yapı futbol lig takımları ile İlimizdeki sportif tesislerde yaşanan olumlu ve olumsuz gelişmelere sık sık değiniyoruz. Ancak son zamanlarda ilimizde sportif açıdan önemli gelişmeler kaydedildi ...
MUĞLA SABURHANE GENÇLİKSPOR SAHA İSTİYOR
MUĞLA SABURHANE GENÇLİKSPOR SAHA İSTİYOR haberi

MUĞLA SABURHANE GENÇLİKSPOR SAHA İSTİYOR

MUĞLA SABURHANE GENÇLİKSPOR SAHA İSTİYOR Amatör ve alt yapı futbol lig takımları ile İlimizdeki sportif tesislerde yaşanan olumlu ve olumsuz gelişmelere sık sık değiniyoruz. Ancak son zamanlarda ilimizde sportif açıdan önemli gelişmeler kaydedildi ...
MUĞLA SABURHANE GENÇLİKSPOR SAHA İSTİYOR
YEN RAKİBİNİ BİTİR İŞİNİ haberi

YEN RAKİBİNİ BİTİR İŞİNİ

Evet Spor Toto 2.Ligde  sezonun son iki haftasına girdik.  Sezon gelecek hafta sonu oynanacak olan maçlarla sona erecek. Böyle bir ortamda Beyaz grup adeta bir bilmece. Kimin şampiyon olacağı, ya da kimin ligden düşeceği belirsizliğini koru ...
YEN RAKİBİNİ BİTİR İŞİNİ
İŞTE FUTBOLUN ACIMASI VE ADALETİ BUNUN İÇİN YOK haberi

İŞTE FUTBOLUN ACIMASI VE ADALETİ BUNUN İÇİN YOK

İŞTE FUTBOLUN ACIMASI VE ADALETİ BUNUN İÇİN YOK Önceki gün Muğla Atatürk stadyumundaydık. Muğlaspor ile Ankara ekibi Etimesgut Belediyespor takımları Ziraat Türkiye kupası 3.tur maçında karşı karşıya geldiler. Maç tek maç üzerinden eleme usulü olar ...
İŞTE FUTBOLUN ACIMASI VE ADALETİ BUNUN İÇİN YOK
MUĞLA’YA VE MUĞLASPOR’A VERİLEN DEĞER ARTIK KENDİNİ GÖSTERMELİ haberi

MUĞLA’YA VE MUĞLASPOR’A VERİLEN DEĞER ARTIK KENDİNİ GÖSTERMELİ

MUĞLA’YA VE MUĞLASPOR’A VERİLEN DEĞER ARTIK KENDİNİ GÖSTERMELİ Evet konumuz bir kez daha Muğla’ya ve Muğlaspor’a verilen değer artık kendini göstermeli. Neden mi?, Çünkü Yallardır Muğla’da ne zaman maç oynanacak olsa günlerce önceden taraftarı dest ...
MUĞLA’YA VE MUĞLASPOR’A VERİLEN DEĞER ARTIK KENDİNİ GÖSTERMELİ
MUĞLA BUGÜNE HAZIR MI? haberi

MUĞLA BUGÜNE HAZIR MI?

MUĞLA BUGÜNE HAZIR MI? Nihayet beklenen gün geldi çattı. TFF’nin aldığı karara göre bazı maçların hafta ortasında bazı maçların Cumartesi günü oynanması kararı gereğince Muğlaspor geçtiğimiz hafta sonu olduğu gibi bu hafta sonu da maçın yarın değil ...
MUĞLA BUGÜNE HAZIR MI?