MUĞLASPOR GENEL KURULU YAKLAŞTI

MUĞLASPOR GENEL KURULU YAKLAŞTI

Bugün bir kez daha Muğlaspor olağanüstü genel kurulu yazım ile karşınızdayım. Bu yazı genel kurul için kaçıncı yazı oldu bilmiyorum çünkü, bildiğim bir şey var daha kaç kere yazacağız bilemem.

Olağanüstü genel kurul tarihinin birincisi 11 Mayıs 207 Perşembe günü yapılacak. Eğer bu genel kurulda çoğunluk sağlanamazsa olağanüstü genel kurul 18 Mayıs 2017 Perşembe gününe ertelenecek ve olağanüstü genel kurul en son 18 Mayıs 2017 Perşembe günü yapılacak ve Muğlaspor yeni bir yönetime kavuşacak.

Şimdi gelelim esas konuya.

Günlerdir Muğlaspor genel kurulu için çok yoğun dedikodu yapılıyor.

Bilindiği gibi mevcut başkan Haluk Beyimoğlu Gazetemize yaptığı açıklamada ben aday değilim ama illaki aday olmam için teklifler gelirse o zaman oturur bir daha düşünürüz” demişti.

Başkanın bu sözleri üzerine gözler bu kez eski başkanlardan Erol Kutlay’a çevrilmişti. Allah var Erol ağabey hiçbir zaman ben adayım demedi ancak kendisine kamuoyundan çok talep geldi. Aday olması yönünde öneriler geldi. Bizlerinde şahit olduğumuz bazı konuşmalarda “Ağabey sen aday ol “ dediler.

O zaman ki daha Beyimoğlu adaylığını açıklamamıştı. Bu işler kolay değil elbette ki bu işler hesapsız kitapsız olmuyor. Bu kez Erol Ağabey bir hesap kitap içine girdi ki bu kez Beyimoğlu ben tekrar adayım dedi.

Şimdi genel kurul yaklaşıyor Erol Ağabey’e kamuoyundan ve bazı kesimlerden aday olması yönünde çağrılar geliyor ama şunu bilin ki bu yazdığım ana kadar Erol Ağabeyin evet veya hayır yönünde verilmiş bir kararı yok.

Fakat Erol Kutlay her zaman genel kurulların tek liste ile yapılmasından yana olmuştur. Onun görüşü iki listenin Muğlaspora zarar vereceği yönünde olmuştur.  Bu durum son net durumdur bundan başka konulara itibar edilip te beklenti içine girilmesi bence yanlış olur. Erol Kutlay her an aday da olabilir, hayır ben aday değilim de diyebilir. Bu kendisinin vereceği bir karar. Bizde sonucunu merakla bekliyoruz .

Peki, genel kurul öncesi Muğlaspor’da menüde neler var. Birincisi artık yeni seçilecek yönetim kurulundan alt yapıya ve çevre gençlerine daha çok önem verilmesi isteniyor. Gerek gazetemizde bugüne yaptığımız röportajlarda ve gerekse görüşleri henüz gazeteye haber olarak yayınlanmamış isimler kesinlikle Muğlaspor’un alt yapısız olamayacağı görüşünde.

Bu takım maddi açıdan bilmem 8, bilmem 10, bilmem 11 tane dış transfer yapacak durumda değil. Yani benim kulüplerin kendi alt yapılarına ve çevre gençlerine sahip çıkmaları yönünde yıllardır savunduğum tez bugün herkesin bir numaralı beklentisi oldu çıktı.

Yani vatandaş yönetim kuruludan Muğlaspor’un çevre ve kendi alt yapı gençlerine sahip çıkmasını istiyor.  Gelelim diğer konuya ki bu da çok önemli. Yeni seçilecek olan yönetim kurulundan bir başka istek. Bu takımı Spor toto ikinci ligine çıkart ve kulübün gelir kaynaklarını arttır.

Şimdi gelelim Muğlaspor’un ikinci lige çıkmasına. Evet, Muğlaspor’un yeri ikinci lig olmalı.  Özellikle iki ilçe takımının halen ikinci ligde ol bir ilçe takımının ise ikinci ligden çekildiği bir ortamda büyükşehir statüsüne kavuşmuş bir imlin merkez takımının yeri üçüncü lig olmamalı.

Şimdi bu yönde bence Muğlaspor’un  dış transfer yapmadan bu şampiyonluğu yakalaması mümkün değil. Benim yıllardır yazdığım her yıl alt yapıdan en az iki futbolcuyu üst yapıya veremiyorsan alt yapı işine bırak sözüme ne çabuk gelindi. Şimdi Muğlaspor’un gelecek yıl şampiyon olabilmesi için dış transferin şart olduğunu düşünüyorum. Çünkü alt yapıdan şu anda Muğlaspor’un alt yapısında bu takımı şampiyon yapacak kapasitede değil. Bu kulüp maddi acıdan 8-10 tane dış transfer yapabilecek durumda değil. Bu takımın şampiyon olması için paraya ve borca acımayacaksın, ya kuvvetli dış transfer yapacaksın, ya da alt yapıdan gençler yetişinceye kadar sabredeceksin. Fakat benim bir Muğlalı olarak artık sabır taşım çatladı. Muğla olarak biz buralarda sürünecek il, sürünecek takım ve insanlar değiliz. Bizim yerimiz Spor Toto 2.lieg biz oradan geldik. Tekrar oraya dönmemiz lazım ama bununda faturası ağır olacaktır. Bunun için yine benim yıllarca savunduğum ve verdiğim öneri hayata geçirilmesi lazım. O da bu kulübün gelir kaynaklarının arttırılmasıdır. Şimdi bu takımı ikinci lige çıkartında nasıl çıkartırsanız çıkartın, ister borca girin, ister derde girin diyemiyorum. Çünkü bunun faturası genceltende ağır bu borcun geri ödenmesi var. İşte o borç var ya, o borç adama ben üçünü ligde istemiyorum ikinci ligde istemiyorum dedirtiyor. Çünkü bugünkü giderler ve gelirler tablosuna  bakıldığı zaman bu borcun ödemesi gerçekten de kolay değil,. Onun için Yeni işbaşına gelecek olan yönetim kurulunun kesinlikle ve kesinlikle bir an önce kendi alt yapısına ve çevre gençlerine önem vermesi şart. Ne diyor Eski futbolcular şimdiki antrenörler B.Adnan ve Cihan Bulut Muğlaspor’un kurtuluşu alt yapıdadır. takım kendi alt yapısından iki futbolcu yetiştirilip satıldığı zaman en az Dörder ’den Sekiz yüz bin lira cebinde olacak. Gerçekten de doğru söyleniyor. Şimdi ise benim bildiğim kadarıyla galiba en son Taylan iyi bir rakama satılmıştı o da kaç yıl oldu. Şimdi Muğlaspor alt yapısı bugüne kadar ne yapmış diye sormak gerek. Neden bu takım her yıl alt yapıdan 2 futbolcu yetiştiremiyor. Bunun muhasebesini yapmak gerek. Futbolcular mı verimsiz? Hocalar mı beceriksiz işi düşünmek ve ona göre tedbir almak ve ilerisini düşünmek lazım. İşte yönetim kurulunun ilk yapacağı işlerden birisi de bu olmalı değil. Bu olacaktır:

Yeni yönetim kurulu genel kurulda veya genel kurula giderken bu yönde kesin söz vermelidir. Yoksa Muğlaspor’da değişen bir şey olmayacaktır.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI