2017-2018 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAŞLARKEN

Değerli eğitimci, MEB Başmüfettişi (Emekli), Şair ve Yazar, Sayın Yadiğar SARI’YA bırakalım sözü.

 

2017-2018 EĞİTİM-ÖĞRETİM YILI BAŞLARKEN

 

Sayın meslektaşlarım, Sevgili öğrenciler; 2017-2018 Eğitim ve Öğretim yılının sağlıklı ve başarılı geçmesini diliyorum.

Değerli meslektaşlarım, ucuz ikram ve kazançlardan onurunuzu koruyunuz. Ucuz ikram sözümü herhangi birisinin verdiği veya vereceği bir nesne olarak algılamayın.

Kurtuluş Savaşı öncesinde olduğu gibi Türk Ulusu’nun geleceğini karartan kişi ve örgütlenmiş karşı devrimcilerin iltifatları sizleri yanıltmasın. Ülkemizin kurtuluşunda (1912-1922) canlarını veren, kanını bu toprağa akıtmış şehit ve gazilerin manevi temsilcisi, ulusun gerçek öncüsü Gazi Mustafa Kemal ‘in, Başöğretmenlik duygusundan, asla sapmayınız.

Türk Ulusu’nun, dünden bu güne uzanan yaşam hakkı, birilerinin iradesinde olmamalı. Okullarımızda demokrasi, bütün kurum ve kurallarıyla yaşanmalı, yaşatılmalı. Bu nedenle; uygarlığın öncüsü olan öğretmenler olarak sizler, Atatürk idealinin yılmaz savunucusu olunuz. Türk Ulusu’nun birliği, huzuru ve bekası için sizlerden beklenen; Türkiye Cumhuriyeti’nin, hukukun üstünlüğü ilkesine sadık kalınarak; yapılması yönündeki öğretilerinizi davranış haline dönüştürerek, eğitimi gerçekleştiriniz. Ulusa hizmette, asla taviz vermeyiniz. Sadakatten asla ayrılmayınız. Mesleki onurunuz, her şeyin üstündedir.

Türk Alfabesiyle başlatılan eğitim seferberliği ve aydınlanma çağının öncüleri Köy Enstitüsü mezunu öğretmenlerimizin yaşadığı yoksulluk ve olumsuzluk dönemleri ile şimdiki şartlar asla kıyaslanamaz. Buna rağmen, kuş uçmaz kervan geçmez köylerde, Ağa ve cahil imamlarla başı dertte olan o değerli eğitim ve aydınlanma kahramanlarının mücadelesi, Kurtuluş Savaşı’nda cephede savaşan kahramanların mücadelesinden aşağı değildir.

Köylerdeki muska geliri azalanlar, kafasındaki aydınlıktan korktuğu öğretmeni, başı açık diye hedef gösterirken; bayan öğretmenlerin yaşamları daha bir başka sorundu.

Şimdi sizler, eğitim mazimizde cehalete kılıç çeken bu adsız kahramanların aydınlanma mirasını; devam ettirmek, korumak, geliştirmek zorundasınız. Çağın teknoloji ve bilimsel gelişmesini de öğrencilerinizle paylaşınız.

Sizlerin, eğitim öğretim rehberliği; sadece okul sınırları içinde değil, bulunduğunuz her ortamda, herkesle devam edecektir, etmelidir. Bilimsel değerler, sadece bilgi düzeyinde kalmamalı, davranış bütünlüğü içinde de yaşama geçirilmelidir.

Öğrencilerinizin, okul ve sınıf düzeyi ne olursa olsun her şeyden önce; Türkiye Cumhuriyeti’nin geleceğini, çocuklarımızın benliğini, milli değerlerimizin iç ve dış düşmanların tehditlerine karşı korunması gerektiği bilincinin verilmesini gerektirmektedir.

Sayın Öğretmenlerim çocuklardan sevginizi esirgemeyin. Disiplin dediğimiz her kavram cezayı gerektirmez. Cezanın eğitimde yerinin olmadığını yaşamınızda gördünüz. Öğrenci her şeyi bilen değildir. Bilmesi de gerekmeyebilir. Onun için sizler, öğrencilerin olabileceklerinin en iyisi olmaları yönünde; onları kılavuzlayın, rehberlik görevinizi; doğru ve zamanında yapınız. Sizler, öğrencilerin bir değer olduğunu, okula niçin geldiklerinin farkında olmalarını sağlayınız. Özgürce düşünmelerine katkıda bulununuz. Onların eleştirilerini, sabırla ve dikkatle izleyin. Ulaştığınız bu sonuçları, meslektaşlarınızla paylaşın.

Özellikle okullarımızın rehber öğretmenleri, size sesleniyorum. Sizler, bir büro memuru olmayı kendinize lâyık görmeyin. Okul bahçesinde ya da öğrencilerin bağımsız hareket ettiği yerlerdeki davranışlarını özellikle izleyiniz. Uyguladığınız test ve anketler, bir yıl öncesi ile aynı ise; öncelikle kendinizi sorgulayınız. Geçen yıllarda neler yaptığınızı yeniden gözden geçiriniz, noksanlıkları gideriniz, hizmetiniz gerçek sonuçlara varsın. Burda bir hususa dikkatinizi çekmek isterim. Korkuya dayalı saygı ve ahlâk, ahlâk değildir. Bu açıkça ahlâksızlıktır. Sağlam karakter yapısına sahip gençlerin yetiştirilmesi, Türkiye’nin insan yapısının; çağdaş birey olmasına katkı sağlayacaktır. Bu şekilde; karakter sahibi gençlik, hem Cumhuriyetimizin, hem demokrasimizin, hem de milletimizin, geleceğine sahip çıkacaktır.

Sevgili gençler, sizler hayatınızın bu en güzel çağında, bazı sıkıntılar yaşayacaksınız. Sizin zamanınızı sınırlayan ders saatleri, geleceğiniz için bir başlangıç olacağı için burada geçecek zamanı iyi değerlendiriniz. Öğretmenlerinizin çabalarına, sizler de katılarak; destek olunuz. Başarıya birlikte koşunuz. Ana ve babanızın, sizden beklentisinden çok daha önemli olan geleceğinizin burada şekillendiğini biliniz.

Değerli öğretmenlerim, sevgili öğrenciler; sorumluluk sizlerin.

Bu duygularımla öğretim yılınızın başarılı geçmesini diliyorum.                       

                                                                       Yadigâr SARI

                                                           MEB Bakanlık Başmüfettişi

                                                                       (Emekli)

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI