GİDİŞAT HAKKINDA BİR YORUM!

GİDİŞAT HAKKINDA BİR YORUM!

 

Türkiye’de, “dediğim dedik, çaldığım düdük” bir anlayış yönetim başında. Yasamayı, yargıyı, yürütmeyi tek adama bağlayan, tek adamın, “Astığım astık, kestiğim kestik” anlayışı; ülkeyi kaosa sürüklemektedir. Yoksulluğun, yokluğun diz boyu, ölümlerin kol gezeceği bir ortamı hazırlıyorlar. Bu ortamda, ülkede yaşayan hiç kimsenin can, mal güvenliğinden bahsetmesi olası değil!

İktidar on yıldır ortaklık yaptığı, “Ne istediler de vermedik.” dedikleri FETÖ ile mücadeleyi bırakıp OHAL ile sivil bir darbe yapmaktadır. FETÖ’yü yıllar önce terör örgütü diye yazan, çizen, yargılayan insanları ve kurumları yok ettiği gibi, yüzbinlerce insanı da mağdur etmektedirler! Sapla samanı karıştırarak, demokrasiye karşı, özgürlüklerin olmadığı bir ortamı yaratmak, tek adam diktatörlüğüne giden yolu oluşturmak için sivil darbe yapmaktadırlar. Öyle ki; yapılan bu darbe, darbe adı altında değil de, ileri demokrasi adına yapılması ironidir!

İran’da Rıza Şah Pehlevi’ye karşı olan, Şahın baskılarından, keyfi yönetiminden bıkan halkın daha iyi bir yaşam için Mollalar Sınıfının tuzağına düşerek yeni İran’ı yarattılar! Yani, yağmurdan kaçayım derken, doluya tutuldular. 15/16 Temmuz darbe girişiminden sonra FETÖ’den kaçayım derken, OHAL uygulamaları ile aynı şeylerin yaşanması, birbirine bu kadar benzemesi şaşırtıcı değil mi? İran’da Seküler yaşamın sonu, Türkiye’de de özgürlüklerin, demokrasinin daha çok olması gerekirken, kinci-dinci, tek adamın söz sahibi olduğu gerici bir düzenin olması benzer yanlarıdır!

OHAL ile çıkarılan KHK’lerle darbecilerle mücadele edileceğine, darbeyle ilgisi olmayan şeylerin yapılması, ülkeyi yönetenlerin gizli bir ajandası olduğunu ortaya koymaktadır. Bur da, demokrasiyi ve özgürlükleri korumak için tüm vatandaşlara görev düşmektedir. Demokratik hakları kullanırken şiddete başvurmadan yapılacak tüm gösteri ve eylemler, herkese haktır. Hem de anayasal bir haktır.

Tek adam yönetiminde, bir kişinin elindeki yetkiler sayesinde her istediğini yapması işten bile değildir. Çünkü yasama, yürütme, yargı tek adama bağlıdır. Bir sabah kalktığınızda her şeyin değiştiğini görürseniz şaşırmayınız! 4+4+4 eğitimdeki değişim buna en iyi örnektir. Tek adam olduktan sonra, “Ben Halifeyim, Sultanım” derse sakın şaşırmayın!

Bu gün Suriye, Irak topraklarına asker gönderiyorsak, o topraklar bizim olsun diye değil. Tek adamın içeriye, yani iktidarını pekiştirmek için asker gönderdiğini iddia edenler var. Başka amaçları da olabilir. Bizim Suriye’de, Irak’ta ne işimiz var!

İktidardakiler, Humeyni’nin yaptığı gibi kendi düşüncesinden olmayanları, muhalifleri terörist, vatan haini ilan edip darağacı kurması yakındır. RTE’nın, “Benim vatandaşım, haklı olarak ‘idam’ diyor. Bunun kararını parlamento verir. Ha öyle bir karar önüme gelirse, ben onaylarım.” Demesi çok düşündürücüdür. Oysaki idamın kalkmasını en başta savunan kendisi idi!

Muhalefet gelen tehlikenin farkında değil. Toplumu örgütlemede, strateji üretmede başarılı olduklarını söylemek olası değil. Bazı muhalefet partilerinin iktidara destek vermesi de düşündürücüdür! Sorun şu parti, bu parti meselesi de değil, demokrasi, özgürlükler meselesidir!

Suriye ve Irak konusunda çok dikkatli olmak zorundayız. Emperyalistlerin oyununa gelmememiz gerekir. Biz T.C. Devleti’ni kurmak için emperyalizme karşı Kurtuluş Savaşı vermiş bir milletiz. O nedenle; emperyalist amaçlarımız olamaz, olmamalıdır. Mustafa Kemal Atatürk’ün dediği gibi, “Yurtta sulh, cihanda sulh.” düsturundan ayrılmamamız gerekmektedir.

Saygılarımla.

 

Kemal Gürbüz

18 Ekim 2016

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI