BAYIRLI MEHMET ALPER

BAYIRLI MEHMET ALPER

MEHMET BİLDİRİCİ

Bir önceki yazımda Marmaris Bayır’ın 1880 yıllık çınarından söz etmiştim. Bu yazımda da Bayır’a çok hizmet sunmuş bir genç Cumhuriyet Çınarı Mehmet Alper’den söz edeceğim.

Mehmet Alper 1910 yılında Bayır köyünde doğmuş, Hamitoğulları lakabını taşıyan bir aileye mensuptur.

Gezdiğimiz Yağhane’de asılı bulunan biyografisinden burada bir özet sunulacaktır. Kurtuluş Savaşı kazanılmış ancak köylerde fakirlik diz boyudur. 1935’li yıllarda Hükümet bir hamle başlatır. Köylarden seçilmiş gençleri Ankara’ya çağırır, birkaç ay kurs verdikten sonra onları köylerine EĞİTMEN olarak atar. Köyünde ve hergün yayan olarak gittiği Turgut’ta eğitmenlik yapar. Mehmet Alper köylülerini fakirlikten kurtarmak için aynı zamanda ticarete başlar, İzmir’de Nevzat Selçuk ile tanışır. Balya balya toplattığı defne, kekik ve ada çaylarını İzmir’e gönderir. Nevzat Selçuk bunları Avrupa ülkelerine ihraç eder. Köylüye bir gelir kaynağı oluşturur. Mehmet Alper bunlarla yetinmez, bizim gezip hayran kaldığımız bir YAĞHANE kurar. Çevrede zeytin boldur, bunları değirmen de sıkıp zeytinyağı üretir.

Bununla da yetinmez defne, kekik ve ada çayını güğüm gibi kapalı kapta kaynatıp bunun buharını soğuk havuzdan geçirerek bitkinin esansını yani yağını elde eder. Bu kimya laboratualarında kullanılan bir metottur. Buradaki daha ilkel koşullardadır. AMA İLKTİR. BİR KÖYDE UYGULANMIŞTIR.

Ben şahsen bu işlerin uzmanı değilim. Ancak o günkü yoklukta bunların başarılması adeta bir mucizedir.

Uzun uzun düşüdüm. o tarihte kara yolları yoktur. Kekik balyaları, nasıl taşındı? Bayır’dan hayvanlarla en yakın denize iniş önceki yazımda bagsettiğim Gerbe Kilise koyuna oradan denizden Marmaris’e oradan İzmir’e olabilir mi? Çok ilginç.

Mehmet Alper’in torunları dedelerinin YAĞ HANESİ’ni yıllar sonra derleyip toparlamışlar turistlere ziyaretçileri götürüp anlatıyorlar. Resimde görülen en genç torun ALP METİN bunları öğrenmiş güzel güzel anlatıyor. Yağhane’nin üstünü de bir kafe yapmayı düşünüyorlar.

Ayrıca Bayır’ın altlarına bir de Zeytin Yağı Fabrikası açmışlar biz göremedik.

1880 yıllık BAYIR Çınarının yanında Cumhuriyet çınarı Mehmet Alper unutulmamalı, güç iartlarda elde ettiği başarılar gençlere örnek olmalıdır.

Mehmet Alper’in meslek yaşamı ile belgeler çerçevelenip duvarlara asılmıştır. Mehmet Alper resmi ve yağhaneden bir görüntü yazıya eklenmiştir.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI