BERRİN'DEN DİZELER Bir Kitap Okudum

Bir Kitap Okudum

 Yeni Bir Şair Tanıdım:

 BERRİN'DEN    DİZELER

 

Okuyan:  Gökovalı Şadan

 

"Şiire  şair gerek

Ney'e  neyzen nasılsa;

Onu okuyacaklar,

Şairce yaradılsa"

                           (Ahmet Muhtar Kumral)

Açılan  kapı, şiir gibi bir yüz verdi gözüme:

-Ben şiirsever Şadan,  dedim.

Ondan başlayarak gülümseme,   içinde bulunduğumuz eczanedeki tüm yüzlere sirayet etti (bulaştı).

Eczacı hanım,  "tanıştırmama gerek yok" der gibi baktı,  yine de sordu:

-Nereden tanışıyorsunuz?

Ben,  cevap vermek için duraksıyacak değilim ya:

-Şiir..'den,  deyiverdim.

Defalarca prova etmiş gibiydik. 0 zarif hanımefendi,   çantasını açtı;  sevdiği birisine çiçek sunar gibi -Buyrun size kitabımı vereyim,  dedi.

Pek sevdiğim mavi-beyaz kapağın üstünde, ikişer sözcükten iki satır yazılı idi:

'GÖNÜLLERDEN DİLLERE

DİLLERDEN SATIRLARA"

Huyum kurumasın;    kitabın  adını şöyle  okudum:

"GÖNÜLDEN DİLE DİZELER"

Kitabın şairi Arife Berrin Kasapseçkin Sarıoğlu, başlıkta yaptığım ayıklamanın  farkına varmadı.

Böyledir şiir;  sözcükleri kat kat  giyinmez Miguel Angelo'nun heykelleri gibi,  fazlalık  taşımaz çoğu zaman yaptığım gibi,  şairin özgeçmişini,   "Önsöz"ü, yazılıp söylenenleri okumadan,  kitabı bitirdim.    Aklımda notları hem kendisiyle,  hem de bu yazıyı okuyanlarca üleşeyim:

X- Bir kere, temiz baskılı kitap, göz alıcı (çoğu ailesel) fotoğraflarla süslü.

X- Tüm geliri "Anadolu Otizm Vakfı"na bağışlanmış.

X- Sekizinci sayfadaki "Cennet Olsun Memleket" şiirinin çocuk şarkısı olarak bestelenmesini Teoman Önaldı'ya,  Yılmaz Yüksel'e öneriyorum.   (Kulaklarımız yıllardır güzel  çocuk şarkısına  susadı).

X-"Karlı Bir  İstanbul Sabahı"nda,  "Gemiler geçiyor kuğular gibi / Ağaç dallarında karlar / Gelinlik giyinmişler sanki" dizeleri aldı şu gönlümü.

X- Ardından gelen sayfadaki "SEVGİ" şiiri,  son zamanlarda uydurduğum şu deme'yi anımsattı bana:  "Sevdiğine elindeki gülü ver / Gülün yoksa,  bir nebzecik gülüver.."

Ama aynı sayfadaki "Vefa" şiirindeki,  tedavülden kalkmış  "menfaat" kelimesi yerine,  taptaze "çıkar" ya da "yarar" sözcüğü daha fazla yakışmaz mıydı?

X- Sayfa 17’deki "ANNEM" şirini siz de kendi annenize söyleyebilir siniz ama,  ortalardaki "Keşke giden dönse de / Sen de  gelebilsen" dizelerini atlayarak.

BABA’DAN BAŞLAMAK

Batı'dan esip gelen bir deyim var:

"Bir insanı uygarlaştırmak istiyorsan,  işe büyük annesinden başla."

Ama galiba,  uygarlaşmada Baba'nın rolü de büyük.  Bu bağlamda "Canım Babam" şiirini aklıma yazımlıyorum,  ancak;  "Kâfi gelmez elbette yapılan fedakârlıklara" dizesini es geçerek ve/veya değiştirerek "Yetmez elbette gösterilen özveriye".

X-S.18’de ilk dizesindeki “ebeveyn” sözcüğün anlamını kaç kişi biliyor; son kullanım tarihi geçmemiş mi? S.21’in sondan ikinci dizesi şöyle: “Şimdi yeni fideler,  yeni fidanlar” dizesinde hangi sözcük fazla  ikinci “yeni” sözcüğü değil mi? Anlaştık.

X-Sayfa 23’ü süsleyen “Cennet Anaların Ayakları Altında” şiiri başlığından içeriğine kadar fazlaca didaktik; sanki şiir değil, köşe yazısı…

X- Karşıma yeni çıkan A. Berrin,  akrostişe meraklı Bu kitabı okuyan "Emine",  Şerife",  "Yaşar",   "Mehmet" ve  "Hülya", dizelerin ilk harflerinden kendi adı çıkan şiirlere çok sevinmişlerdir mutlaka.

KİMDİR BERRİN"?

Kimi şiir ve dizeler fazla düzyazı gibi gelse de,   çok iyi niyetle yazılmış "samimî" bir kitapla karşı karşıya olduğumuz su götürmez.

Şairimiz, son derece rafine bir insan. Özgeçmişi başarılarla süslü Nice sosyal sorumluluk projesinde önemli görevler üstlenmiş

Hele,   "El ele  vereceğiz / Otizmi yeneceğiz"  sloganıyla sunulan "Gönülden Dile Dizeler"  kitabı,   çok önemli bir toplumsal parmak basıyor; daha doğrusu "parmak uzatıyor" bize.

Benim -şimdilik - yapabileceğim şey;  bu kitabı -bu yazıyı okuyanlara- duyurmak ve kutsal amacına katkıda bulunmaya çağırmak.

Dilerim bu amaca hizmet edenlerin dilekleri gerçekleşir…

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI