“ESED” MACERAMIZ SONA MI ERDİ

          “ESED” MACERAMIZ SONA MI ERDİ

  Ünlü  “BOP”    nedeniyle öngörülenlerden biri de Suriyede Esad yönetiminin değiştirilmesi ve Arap baharı” denilen bir dönüşüme uğratılmasıydı.. Emperyalizm ve yardakçıları bu sunumlarla dünyayı oyaladılar öteden beri..Yani BOP diye bir çizimden söz ettiler yıllardan beri. Bu proje sunulurken de Ortadoğu’da tam 22 ülkenin haritaları değişecek demişlerdi. Dikkat edilirse bu BOP denilen çizimin sadece bizim bölgemizle ilgili öngörülen bir çizim ve değişimdi..Bi yeni çizilecek sınırlar içinde Türkiye’nin de yer aldığını görüyorduk tüm harita örneklerinde..Suriye böyle bir düşün başlangıç noktası olarak seçilmişti. Ortadoğu’ da büyük denilebilecek üç-dört devletten biriydi Suriye.. Bu projenin devamında İran ve Türkiye de yer alıyordu. Yani çizilen haritalarda Türkiye’de de yapılması öngörülen değişimleri görüyordu tüm dünya..

   Tüm dünyanın gördüğünü içimizden birileri nedense görmemekte ısrar ediyordu. O kadar ki kendimizi bu projenin Ortadoğu’ daki yönlendiricisi olarak görmeya başlamıştık. Bunu da BOP eşbaşkanı olarak açıklıyorduk dünyaya.

     Bu bakış şekliyle emperyalizmin öngördüğü değişimlere destek vermeye başladık.Bu destek Suriye’nin parçalanmasını bile öngörüyordu. Suriye’ nin anti Esad gruplarına açıktan destekler yağdırıyordu Türkiye. Öyle bir zaman geldi ki “milli meselemiz” yapılmıştı komşu ülke.. Ülkemizde namaz kılacak camiler tükenmiş gibi  Emevi camiinde namaz kılmaktan bile söz ediyorduk demek ki her boş bulduğumuz arsaya cami yapma yarışımız yetmeyen camiilerimizi yeter hale getirmek içinmiş.. Hele içimizde  öyleleri vardı ki ille de cuma namazını Emevi camiinde kılmakla büyük sevap kazanacaklarını düşünüyordu. Bu kesimler Suriye’de namaz kılmayı alkışlıyordu. O CAMİİNİN bizim ülkemizde olmaması önemli değildi onlar için. Bundan sonra istersek onu ülkemize katabileceğimizi bile düşünüyorlardı bunlar

   TC Devletinin dış politikasında YURTTA BARIŞ DÜNYADA BARIŞ diye bir anlayış vardı öteden beri.Demek ki orada namaz kılmayı hayal edenler için bu yüzyıllık bakış açımız yanlışmış…

     Önceden komşumuz Esad sayılırken bir gün geldi yeni komşumuz  Esed oluveriyordu. Birileri onlara dedi ki siz Esada artık Esed diyeceksiniz ve onlar aynen itaat ettiler bu söyleme. Yılların Esadı bir günde Esede dönüştürülmüştü.Artık milli meselemiz gereği  biz ona Esed demeliydik, alınan talimat böyleydi çünkü..

    Ne var ki evdeki hesap çarşıya uymadı. Bizim Esed dediğimize dünya ve bizden başkaları yine Esad demeye devam ediyordu. Bir türlü bu Esed’i,Esed’a dönüştüremedik tüm çabalarımıza rağmen. Her ne kadar bu Esadın gücü değilse de sonuç olarak  onun başarısına katılabilir. Yani   bizim istediğimiz olmadı tam olarak. Öngörülen çizimlere uygun düşen öteki çizimlere yönelindi bir anda..

     Suriye topraklarında kurulması öngörülen devletlerin kurulması çalışmalarına kaydı bu kez emperyalizm..Esed olmaktan çıkıyordu Esad artık.

    Bu durumda acaba bizim ne gibi kazancımız oluyordu?Suriye denilen MİLLİ MESELEYİ nasıl çözüyorduk.. Suriyelilerene kadar ödeme yapıldı örneğin..Niçin yapıldı bu ödemeler? Suriyelilere yapılan ödemelerle mi çözecektik biz Suriye meselesini?

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI