DEMOKRASİ DEDİKLERİ

 

                     DEMOKRASİ  DEDİKLERİ

 Herkesin bir demokrasi anlayışı vardır. Bu anlayışına göre tanımlar demokrasiyi.. Bu anlayışına göre savunur demokrasiyi.. Tüm dikta  anlayışlarında bile demokrasilerden söz edilir.Şimdiye dek demokrasiden yana olmadığını söylemiş bir kul çıkmadı yeryüzünde.Herkes kendini aynı zamanda in büyük demokrat olarak göstermek peşindedir. Tüm diktatörler bile..Tüm baskıcı anlayışlardan yana olanlar bile..

    Gerçekte demokrasi bir yaşam biçimidir.Evinde,iş yerinde,sokakta,birden fazla insanın bulunduğu  her yerde demokrasiye uygun düşünemeyen ,davranamayan insanların demokrasiden yana olması ise mümkün değildir.

      Demokrasi ayni zamanda bir yönetim anlayışı ve şeklidir.Yaşam biçimine uygun yönetim istemekle başlar demokrasi..İnsanlar yaşam biçimlerine uygun yönetim talep eder her zaman.Yaşam biçiminde demokrasiye uygunluk varsa yönetim taleplerini de buna göre gerçekleştirirler.

   Hani bir anlatım şekli vardır,çoğumuz biliyoruz veya uymuşuzdur.İki arkadaş konuşurlarken biri  sorar..Varsıl olursan ne yaparsın,.Öteki düşünmeden yanıt verir.Soğanın cücüğünü yerim..Çünkü yaşam şeklinde soğanın “cücügüne” duyulan özlem önemlidir  o tür insanlar için.Elbette kendi özlemine uygun istekleri olacaktır..

   Tarihte demokrasi “Doğrudan demokrasi, Yarı doğrudan ve temsili demokrasi” gibi aşamalardan geçerek gelmiştir.Demokrasinin ilk şemli sitelerdeki doğrudan demokrasilerdir.Bir alanda toplanan sitelilerin oy çokluğuna dayanır bu anlayış.Siteler büyüdükçe bir arada toplanama zorluklarını yenmek için yarı doğrudan demokrasiler getirilmiştir.Bir kaç sitenin birleşmesinden sonra ortaya çıkan büyük topluluklarda ise temsili demokrasiler gelişmiştir.Başlangıçta bu demokrasilerde çoğıunluk gibi seçme gibi kurallar geçerli olmuştu .Zamanla bunlara hak ve özgürlükler eklenmiş ve günümüzün demokrasi anlayışları oluşmuştu.Toplumlar geliştikçe de demokrasi anlayışları geliştirilmiştir.Günümüzün katılımcı demokrasi  en son gelişmiş demokrasi yaklaşımıdır.

     Ne varki bu katılımcı demokrasi henüz tam anlamıyla gelişmedi dünyamızda.Ancak çok ileri demokratik ülkelerde görülebilmektedir.Çok insanın bundan haberi bile yoktur.

     Demokrasiler yaşam biçimine uygun ve özgün olan taleplerin getirilmesini sağlar.Ben şuna göre davranmak düşünmek istiyorum diyebilenlerin buna en uygun olan,yanıt getiren yönetim anlayışların talep etmelerine olanak tanır.yani naıl istiyorsa öyle davranmaya izin veren bir anlayışı taşır içinde her demokrasi..Ancak bu anlayışta başka insanların anlayışlarını yadsımaya izin yoktur.yani ben böyle istiyorum diyerek başkalarının hak ve özgürlüklerine saldırı yoktur.Çünkü demokrasiler bunu önleyecek

Anlayışlar da getirmiştir.Örneğin ANLAYIŞ,SAYGI VE HOŞGÖRÜ DENİLEN özellikleri  temel özellik olarak görmüştür.Böylece herkesin en özgür biçimde düşünmesini ve davranmasının sağlamıştır bu özellik..

   Yaşadığımız örnekler ise bizde bu özelliklerin bulunmadığını gösteriyor.Bizim gibi düşünmeyenlerin   haklarını bir kenara bırakınız insan bile görünmediklerine tanık oluyoruz.DEMOKRASİDE HERKES EGEMENE ANLAYIŞ GİBİ DÜŞÜNMEK ZORUNDA İSE orada demokrasinin D’sinden söz edilemez

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI