İSRAFI ÖNLEMEK İÇİN KÜÇÜLTÜLMÜŞ EKMEKLER

 

               İSRAFI ÖNLEMEK İÇİN KÜÇÜLTÜLMÜŞ EKMEKLER

        Yandaşlık zor zanaat diye bir yazı yazmıştık yakın zamanda. Neden zor olduğunu da anlatmaya çalışmıştık.. Demiştik ki o yazımızda “yandaş olunca insan ne bir eleştiri yapabilir mi bir karşı duruş gösterebilir. Ne demokratik davranabilir

Ve efendilerinin aksine bir görüş belirtemez; ortaya koyamaz..” Yalanlara da krşı çıkamaz ve onları savunmak zorunda kalabilir diye devam etmiştik o yazımızda. Etik olma ve davranma seçeneği ise yoktur hiçbir yandaşın.. Çünkü etik olabilmenin koşulları bulunmaktadır. Tutarlılık, duyarlılık, özgürlük gibi olmazları bulunur etik olmanın. Yandaşlık etiketi ise bu özelliklerin hiç  birini kabul etmez.

       Ekmek zammından sonra yandaş medyada yalan üstüne yalanlar sıralanıyordu. Hiç bir yandaş ekmeğe zam yapıldı diyemiyordu. Tüm yandaş yapılanın zam değil ekmekte yapılan israfların önlenmesi için yapıldığını söylüyordu ekranlardan ve köşelerinden.. Ekmeğin gramajının değiştirilmiş olmasını savunanlar bile çıkıyordu. Gramajın düşürülmesi    sadece israfın önlenmesi için gereklidir bile.. Bunu savunanlar oldu ekranlarda. Bunlara göre  ekmeğe zam yapılmadı sadece israfın önlenmesi için birazcık bir işlem yapıldı.. Yıllardır da ekmeğin fiyatının değişmediğini söylüyordu bu yandaşlar. Oysa son yıllarda fiyatta değişim belki yaşanmadı ama gramajında sürekli değişim yapıldı. Gramajın değişmesini ise bunlar zam olarak görmüyordu. Hatta bu değişimin ekmeğin israfını önlemek için zorunlu olduğunu bile söyleyenler vardı. Yani bu değişime yandaşlar zam diyemiyordu nedense..Bu değişimle israfın önüne geçileceğini söylüyordu kimileri. Oysa ekmekte yaşanan israfın halkın israfı olmadığını herkes biliyordu ama bunu söylemeye dilleri varmıyordu. Örneğin bu israfın halk tarafından değil de yemekhanelarde olduğunu büyük lokantalarda yaşandığını diyemiyorlardı. Diyebilseler ekmeğe zam yapıldığını söylemeleri gerekirdi de..Ekmekte söylendiği gibi elbette bir israf vardır ama bunu yapanların halk olmadığını biliyordu herkes. Bu israf büyük lokantaların  ürünüydü sadece.. Siz halkın çöllerini döktüğü alanlarda çöpe atılmış ekmek görebilir misiniz?

   Belli ki bunlar yalan söylemek zorundaydılar. Çünkü zam yapıldı diyemeyeceklerini biliyorlar da.. Herkesi kendileri gibi de  yandaş akıllı sandıkları için ekmeğe zam geldi yerine yalanlı sözler kullanma zorundadırlar. Ekranlarda ve köşelerinde bu yalanlarını işledi hepsi..

    Bu yandaşları mahalle aralarında gezdirip halkın sokağa çöpe ekmek atıp atmadığını göstermek gerekir. Çünkü bizim halkımız bir tek ekmek parçasını, kırıntısını değerlendirmek peşinde koşarken sokağa atılacak ekmek parçasının olmadığını da bilmektedir

Yandaşlar bu gerçeği saptırmaktan geri kalmıyordu şu zam konusunda. Yani ekmek zamlandı diyemeyecek kadar gözleri dönüyordu yandaşlıktan..

  Fiyatını artırarak bir ihtiyaç maddesinin tüketimini sınırlandıracağını düşünen ahmaklar vardır. Böyle mümkün olsaydı bu gün dünyanın hiçbir ülkesinde zam denilenlerin  yaşanmaması gerekirdi. Hele ekmek gibi bir maddenin fiyatını yükseltmekle onun az kullanılacağını düşünmek sadece ve sadece yandaş aklın-mantığın örneği olabilir bu.. Zam kapitalist modeline mazlarından biridir. Sistem kendini zorda gördüğü zaman zaman başvurur. Çünkü zam onun varlık-koşullarındandır. Hiç kimse varlık koşullarının ortadan kaldırılmasına seyirce kalamaz. Sistem de çıkarlarının azalması durumunda zamlara başvurur. Zam aynı zamanda sermayenin eslenmesini getirir her zaman.  

    Yandaşlığın ne kadar gözleri kör ettiğini anlatacak bir örneğimiz daha var. Geçtiğimiz günlarda Türkiye’ni Arnavutlukla maçı vardı. Türkiye bu maçı kendi sahasında 3-2 kaybetmişti. Maç bittikten sonra resmi açıklama ne oldu biliyor musunuz? Türkiye Arnavutluk maçı sona erdi.. İlk ez ekrenin başına geçen biri maçın sonucunun ne olduğunu anlayamazdı. Yandaşlığı ile bilinen ilgili futbol kuruluşumuz maçın sonucunu vermeyi bile yandaşlık anlayışına aykırı bulmuştu..

    Neden böyleydi bu/Çünkü yandaşlık gerçekten zor zanaattı..

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI