BU MİNİKLERDEN ÖZÜR DİLEYİN LÜTFEN..

                BU  MİNİKLERDEN ÖZÜR DİLEYİN LÜTFEN..

  Okullar kapanırken gelecek öğretim yılının ne zaman başlayacağını da söylerler çocuklara. Yani bu bellidir ve yaz tatillerine böyle girilir.. Yaz dönemi  denilen uzun bir tatil dönemidir uzun bir süredir. Bu süreyi öğrenciler tatil olarak eğitim kurumları ve burada görevli kişiler ise yeni yıla hazırlık dönemi olarak düşünmektedir. Gelecek eğitim yılının hazırlıkları yapılır bu sürede. Okulların açıldığı gün okullar tüm koşullarıyla eğitime hazır olsun diye çalışılır. Öncelikle okulların fiziki koşulları  hazırlanmalıdır. Sonra eğitim-öğretim kadroları ve tüm hizmet birimleri hazırlanmalıdır. Tüm bunların olabilmesi için okulların görevli kadroları ve kişileri devletten maaş alır.

   Eğitimin doğrudan içinde yer aldığımız otuz yıla yakın hiç  bir dönemde bu hazırlıkların yapıldığını görmedik. Ne fiziki koşullar ne  kadrolar hazır olarak başlayabiliyordu. Dün böyleydi de bu gün farklı mı dersiniz? Örneğin bu günün çocukları okullarına başlarken her şeyi ile hazır bir okul bulabiliyorlar mı karşılarında?

   Okulların açılacağı gün belli. Bu günden bir hafta önce birinci sınıflara gidecekler için  okulların başlayacağı da belli. O ilk gün okul  sevinçleriyle  yeni yuvalarına koşan çocukların nasıl bir psikoloji içinde olduklarını da çoğumuz tahmin edebiliyoruz. Onların sevinçle  heyecanlarına okullar nasıl hazırlık yaptılar dersiniz?

    Hemen anlatalım.. Bir gün önce okula başlamanın heyecan ile sabahı zor bulan minikler  erkenden okulun yolunu tuttular o gün. Okula vardılar ama kendilerini bekleyen bir öğretmen göremediler.. Sadece sınıfları belli oldu.

Oysa onların ilk günle ilgili büyük düşleri vardı.Bu düşlerinin ilk adımlarını atacaklarını düşünüyorlardı .Ana-babaları da  aynı heyecanları yaşıyordu çocuklarıyla beraber.

    Ama büyük bir düş kırıklığı bekliyordu minikleri. Çünkü okul vardı ama öğretmenleri yoktu. Türdü gibi bir okulun birinci sınıflarında görev alacak bir öğretmen dışında ötekiler belli değildi. Çocuklar ve velileri beklediler ama boşuna. .Çünkü okulun bu gün için hazır olması gerekirdi ama yetkililerin yaz boyu o kadar çok işleri çıkmıştı ki bu hazırlığa zaman bulamadılar. Yani öğretmen  atayacak zamanları olmamıştı

  Eğitim bilimleri bu ilk başlangıç gününün eğitim için ve çocuklarımız için ne kadar önemli olduğunu yazıyordu ama yetkililerin bunu okuyacak zamanları olmamıştı koca yaz boyu.Ve o çocuklar boynu bükük olarak sevinçlerini içine gömerek evlerine gittiler. Ertesi gün aynı düşlerle geleceklerdi ama ikinci gün de aynısı yaşandı.

Türdü’de miniklere bu ızdırabı yaşatan sizler..

Yani yetkililer..Kimdir acaba? Kimlerdir bunlar. Bunların görevleri bu acıları çocuklarımıza yaşatmamak değil mi yoksa?

  Acaba bu olumsuzlukları Türdü okulunda yaşatma hakkını kendinde bulanların miniklerden ve ailelerinden özür dileme gibi bir davranışları olabilir mi?

Çünkü bu günlerin bir adı vardı eğitim dilinde..Okula alıştırmak için yapılıyordu bir hafta önce bu açılışlar.

   Ey yetkililer..O miniklerin  yıktığınız düşlerini nasıl onaracaksınız acaba?

Yoksa bunlar sizin sorununuz değil midir?

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI