UEFA’NIN KARARI KİMLERİ RAHATSIZ ETTİ

 UEFA’NIN KARARI KİMLERİ RAHATSIZ ETTİ

   Büyük bir spor organizasyonu olan UEFA hangi yaraşmaların hangi ülkede yapılacağını belirlemektedir. Bunu yaparken de kendisine yol g3österen bir takım kriterleri kullanmaktadır. Avrupa’daki yarışmaların nerede yapılacağının kararını verirken tüm ülkelerin de buna uyumları zorunlu olmaktadır.. Yani hiçbir ülke ben bu kararlara uymuyorum istediğim yerde spor yarışmalarını yapacağım gibi bir tercihi yapma hakkına sahip değildir. Bu yüzden zaman zaman kararlara bazı karşı çıkışlar ve eleştiriler yapılmaktadır. Bu kararlarda şahsi çıkarların önde olduğu eleştirileri ise öne çıkmaktadır. Ama eleştirilere karşın alınmış UEFA kararlarına herkes uyar.

    Elbette UEFA kararlarında kimilerine göre siyasi yaklaşımlar da rol oynamaktadır. Kimilerine göre ise şahsi çıkarlar gözetildiği savı ileri sürülmektedir.

    Bu UEFA’nın gelecek olimpiyatların hangi ülkede yapılacağı kararına vermeden önce kararlara yeni bir kriter getirdiğini ve bunun belirlemede esas alınacağını duyurmuştur. Buna göre geçmişin kriterlerine yeni olarak İnsan Haklarına Saygılı kriteri eklenmiştir. Yani ülke belirlenirken öncekilere ek olark bir de ülkelerin insan haklarına bakışı gözetileceği söylenmiştir. Buna göre tüm öteki koşulları uysa bile insan haklarına saygı koşuluna uymayan bir ülkenin seçilmesi mümkün görünmemektedir. Türkiye’nin bu yıl Almanya ile yarışacağı platformda yeni koşul olarak bir de insan haklarına saygı eklenmiş durumdadır.

    İşte bu yeni koşulun eklenmiş olması bizde kimi medyayı telaşlandırmıştır. Neden eklendiği konusunda bir takım varsayımlar üretmeye başlanmıştır. Adeta isyanları oynamaya başlamış bu medyamız. Neymiş bu yeni ölçü bizi devre dışında bırakmak için getirilmiştir. Neymiş başka noktadan bizi eleyemeyeceklerini anlayanlar bu yeni kriterin getirilmesini sağlamıştır. Özellikle Almanya’nın baskısıyla alınmışmış bu yeni kriter..

    İnsan haklarına saygılı ölçüsünün kullanılmak istenmesini belli ki birilerini çok ama çok rahatsız etmiştir. Birilerine bu kadar korku salan bu ölçünün kullanılmasına alkış tutacaklarına üzüntülerini ifade etmektedirler.

    Acaba UEFA’nın bu yeni uygulaması çok kötü bir şey mi ki karşı çıkılıyor? Daha buna alkış tutulması gerekirken “vay efendim sen bunu neden ölçü olarak kullanıyorsun2iye ağlamaya ve saldırmaya başlanılmıştır. UEFA’nın bu kararı açıklandıktan sonra yandaş denilen medyanın spor yazılarında, yorumlarında bir telaş başlamış görünüyoruz. Bu telaş neden dersiniz/Çünkü bu güne dek bir kere bile insan haklarının savunulmasını üstlenmemiş olan, bir kere bile bu hakların çiğnenmesine karşı bir şey söyleyemeyenlerin korkularını görüyoruz bu telaşlarda ve saldırılarda. Çünkü bu yandaş kalemlerin hiç biri AİHM’sinde yıllarca Türkiye’nin “Hak ve özgürlüklerin ihlalinden” dolayı in çok mahküm edildiğini ne gördüler ne böyle bir sonucu okurlarına ilettiler. Böyle olduğu içindir ki bu gün korkuya kapılmaktadırlar. Oysa insan olarak hak ve özgürlüklerin savunulmasına her koşulda yapmak herkesin bir etik borcudur. Bu haksızlığa karşı çıkmak her vicdanın sorumluluğudur.

    Bu anlayışa söylenecek  tek söz var bu gün. Siz  uluslararası yarışmalardan uzak durun beyler.. Sizin yeriniz orası değil. Sizin yeriniz orası olamaz. Orası çağdaş uygarlık ölçülerine göre yaşamaya çalışanların yarıştığı alanlardır. Bırakın onlar kendi alanlarında bizim gibiler da ETNOSPORLAR oyalanmasıyla uğraşalım. Bu kültür festivali dediklerimizde acaba bayanların hangi yarışmaları oluyor? O zaman UEFA bizim organizasyonlara karışmayacaktır çünkü..           

 

 

           

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI