6-7 EYLÜL OLAYLARINI HATIRLAYAN VAR MI?

6-7 EYLÜL OLAYLARINI HATIRLAYAN VAR MI?

 EGEMEN ANLAYIŞLARIN KENDİ ÖNGÖRÜLERİNE GÖRE KULLANDIĞI DEVLET DENİLEN ARAÇ

1955 Yılında bir insanlık ayıbını bir insanlık suçunu işlemişti. Ancak  bu suçtan dolayı bir kez bile özür bile dilenmemiş. Büyüklük şarkıları arasında hiçbir resmi söylemde bu suçun işlendiği dile getirilmemişti. Sağcı zihniyetlerin hiç biri de böyle bir suçun olduğunu ve bundan dolayı insanlıktan özür dilenmesi gerektiğini dile getirmedi. Çünkü o zihniyetin felsefesinde devlet ne yaparsa doğru yapar ve devlet asla özür dilemez mantığı geçerlidir. Dün de böyleydi bu bugün de.. Oysa o gün yaşanan olay öyle gizlenecek bir olay değildi. Tam aksine üzerine gidilmesi gereken bir insanlık ayıbını gösteriyordu..

      Yıllar sonra bu olayı planlayan ve yaratanların içinde yer almış emekli bir General şöyle diyecekti o gün yaşananlar için..”6-7 Eylül olayları özel harp dairesinin işiydi. Bu çok başarılı ve mükemmel bir organizasyondu.”

    Bunları kim söylüyordu dersiniz? Bu olayların yaratıldığı gün küçük bir teğmen olan zat söylüyordu.. Bu zat sonradan bir çok olayda yönlendirici -yönetici olarak görev almıştı. Başarılı bir organizasyon dediği ise devletin kendi vatandaşlarını öldürtmesi organizasyonuydu. Çünkü bu olaylar TC Vatandaşı olan  Ermeniler, Rumlar, Yahudilere karşı yaratılmıştı. başarı dedikleri buydu galiba.. Yani devletin böyle bir organizasyonda bulunmuş olmasıydı onların başarılı saydıkları.. Başarılı iş yaptığı ileri sürüyen devletin içinde yer almış derin devlet ve değişik isimlerle anılan ÖZAL harp dairesi idi.. Yani bu resmi bir kuruluştu devlet içinde.. Kimbilir 80’li yıllara gelinceye kadar kaç tane bu “başarılı organizasyona” devlet denilen araç imza atıyordu. Bu başarılı (?) organizasyonda yer alanların hepsi sonradan devlet tarafından ödüllendirilmişti galiba.. Örneğin bu organizasyonun  olduğu yıllarda küçük rütbeli bir asker olan kişi yıllar sonra generalliğe bile terfi ettirilmişti. Bu başarılı (?) organizasyonun sivil kanadında yer alan biri sonrada İç Anadolu illerinden birine vali yapılmıştı. Bunları ilgili kişilerin kendi anlatımlarından ve anılarında öğreniyoruz .O zamanın  devletin tüm yetkililerin bunları bilmediğini mi düşünmemiz gerekir acaba/

    Kendi tarihimizden bunları öğrenmek asla mümkün değildi. Ancak dönemin araştırmacıları ve yıllar sonra itiraflarda bulunan sorumluların yardımıyla bileiliyoruz bunlara. Ama sağcı anlayışlar için  bunların bilgisi de gerekli değil önemi de yok zaten. Onlar için önemli olan kardeşlik adına söyleneneler galiba.. Ama o kardeşliği katledenlerin kim ve hangi cehahtan oldukları hiç önemli değil onlar için.

   Bu olaylar sonrası  5 Binden fazla işyeri ,ev tahrip edilmişti. Binlerce ev yakılıp yıkılmıştı. Bazı filmlerde ise görüntüleri yıllar sonra izleme şansımız olmuştu. En ilginç gelenler neydi biliyor musunuz? Çamaşır makineleri, buzdolapları sokaklara atılıyor bunlar parçalanıyor.. Kimseler o zaman bunları alıp kaçırmak gibi bir düşünce bulunmuyor. Çünkü ne işe yaradıklarını bilen yok yağmacılar arasında. Gavur araçları diyerek kırılıyor ve parçalanıyordu. Evine alıp götürmeyi bile bilemiyordu yağmacılar. Bu yağmacılar zaten Anadolu’nun İstanbul’un kenar kentlerinden getirilmişti. Onları bir buzdolabının kullanacak ne bilgisi olabilirdi ne de bunlardan yararlanmayı düşünecek kadar akılları..

   Bir teğmenin O zamanki çok başarılı ve mükemmel bir organizasyon dediği 6-7 Eylül olayları bizim en büyük ayıbımız olarak tarihe geçti ama bundan kaçımızın haberi oluyordu dersiniz? Kaçımız bu utancı içimizde duyarak bu günleri yaşamak zorunda kaldık acaba 6-7 Eylüllerde..                                             

    B u tür başarılı organizasyonlar (?) için özel eğitim görmüşler vardır her toplumda. Bunların görevi kendi ülkelerinde ve kendi halklarına karşı, gerektiğinde katliamlar yapmak ve böylece devleti çıkarları için t-kullananların isteklerine yanıt verecek olayları yaratmaktır.. Nitekim 6-7 Eylül olaylarından sonra özellikle üç büyük kentimizde büyük solcu avına geçilmişti. Olayı solcuları yaptı imajı yaratmak çabaları sürmüştü aylarca.. Bu çok önemliydi  anlayanlar için. Demek ki istenilen sorgulamalara zemin hazırlamak için suçlamalara geçebilmek için birileri  olaylar yaratır ve onları başkalarına mal ederek amaçlarına ulaşır. Bunun son yıllardaki örneğini de medyaya yansıyan şu sözlerde gördük: “Gerekirse Suriye’den birkaç tane füze atarız.. “Neden atacakmış o beyefendi füzeleri? Suriye’ye karşı harekete geçebilmek için.. Tıpkı 6-7 Eylül olaylarında olduğu gibi değil mi?

   Siz biliyor muydunuz ki son yıllarda başımıza bela olan FETO denilen zat vaktiyle  böylesine başarılı (?) operasyonlar için yetiştirilmiş bir derin devlet adamı olduğunu? Neden onun bu yanına hiç kimse değinmiyor acaba?

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI