BİRİLERİ“GÖZ YUMMADAN” OLMAZ BU İŞLER.

BİRİLERİ“GÖZ YUMMADAN” OLMAZ BU İŞLER.

  Mısırda terör 305 can aldı. Bu dünyada yaşanan en büyük terör eylemidir belki de. Bu eylemi gerçekleştiren terörist sayısının 20-25 olduğu söyleniyor.. Bir, iki, üç değil ondan fazla kişi yani.. Bu kadar çok kişinin yer aldığı bir eylemin gizlilik içinde yapılabilmesi ise biraz mantık dışı görünüyor. Yani bunca insanın bildiği bir olayın gizli olması ve hele devlet gibi bir gücünün bundan habersiz olması da biraz mantık dışı duruyor. Bunca insanın yer aldığı bir olayın mutlaka bir yerinden bir sızıntının yaşanması gerekirdi. Bu kadar insanın bildiği bir olayın bu kadar büyük bir sırla gerçekleşmesi de ilginç görünüyor..

   ABD de ikiz kuleler saldırısından bir kaç gün sonra bizim kanalların birinde, eski Cumhurbaşkanlarından sayın Demirel’in yaptığı açıklamalar aklı geldi hemen bu olayı duyduktan sonra. Sayın Demirel  açıklamasında “Her terör eyleminin arkasında devlet vardır”ifadesini kullanmıştı. Bunu söyleyen Sayın Demirel’in devletin tüm önemli kademelerinde görev yapmış bir kişi olması da onun doğru söylediğinin kanıtını veriyor bize. Çünkü en iyi sini  hem içinden hem en yakınından bilen biri konumundaydı Sayın Demirel.. Çok şeylere tanık olmuş biri olarak kullanmıştı bu sözleri..

   Sıradan bir terör örgütünün, gücü ne olursa olsun bir siviller grubunun 11 Eylül gibi bir olayı yaratmasını kimse mantıklı bulamaz ve gösteremez. Hele emperyalizmin merkezinde yaşanıyorsa bu olay.. Dünyanın en güçlü devletinde 11 Eylül gibi bir olay yaratılıyorsa  o zaman denir ki bunu yapan terör örgütü devlette ne de güçlüdür.. Oysa gerçekte buna  asla olanak yoktur dünyamızda..

    Bu söylemin doğruluğunu geçmişti ülkemiz ünlü 6-7 Eylül olaylarında yaşadı. Bu olayın yaratıcılarından olan ve zaman teğmen rütbeli bir subayın açıklamalarını çoğumuz okuduk veya dinledik ekrandan. Geçmişti defalarca bu köşede bile bunlara yer vermiştik. Ne diyordu bu  kişi? “6-7 Eylül olayları özel harp işidir, bu çok başarılı ve mükemmel bir örgütlenme idi. Bu zatın başarılı ve mükemmel saydığı olay ise yüzden fazla vatandaşımızın can verdiği yağmalama olayının yaşandığı bir olaydı..Bu özel harp denilen uzayda yar almış bir güç değil devletin içinde yer alan ve maaşlarını devletten alanların oluşturduğu bir güçtü. Devletin ise bundan habersiz olması nasıl mümkün olabilirdi/Çünkü bu olaydan sonra özellikle İstanbul’da solcu avına başlıyordu devlet. Ne  kadar sosyalist demokrat aydın varsa hepsini yakalıyordu sorumlu diye..

     Çok yakın bir geçmişte de benzer bir örneğe tanık olmuştuk. Bir yetkili kişi “gerekirse Suriye’den 7-8 füze atarım1diyecek kadar açıkça bir ifade kullanmıştı. Bu gerekirse denilen neydi acaba? Niçin buna ihtiyaç duyulacaktı acaba?

   Demek ki birileri ihtiyaç duyduğu eylemleri yapabilsin diye devlet denilen araç ortaya çıkıyor ve terör eylemlerini kotarabiliyordu. Demirel’in anlatmak istediği de buydu işte. Bundan dolayıdır ki terör olaylarının sorumluları bazen hiç bulunamıyor ve yakalanamıyor..

   Mısırda yaşanan terör eylemi bir-iki kişinin örgütlediği bir eylem olamazdı. Çünkü bu terörün silahlarının kullanılan araçlarının çok önemli bir destek tarafından oraya getirilmesi gerekir. Yoksa iki-üç kişinin taşımasıyla olamaz bu..

   Ayrıca devletin bu tür eylemleri için istihbarat birimleri ve gücü vardır. Bu güçleri aşabilecek bir görüntü çıkmıştır ortaya .Bu kadar güçlü ise terörist gruplar devletlere ne gerek vardır. Yıkılsın devletler yerine teröristlerden oluşan bir güç getirilsin.. Mademki devlet bu eylem ve benzerlerini önleyemiyor..

    Ancak önleyemiyor demek yerine önlemek istemiyoruz kullanmak gerekir bu tür olaylarda. Yani biriler dini önlemek için özel ir çabası olması gerekir. Başka türlü nasıl gerçekleşir ki..

 

 

 

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI