BUNUN ADI CEHALET Mİ YOKSA NEDİR?

                        BUNUN ADI CEHALET Mİ YOKSA NEDİR?

Seçimlere Katılabilmek için gerekli koşullara sahip olmak gerekir. Bu yüzden onlarca parti var ama seçimlere girememektedir. Gerekçe olarak da hukukun öngördüğü koşullara sahip değillerdir. Ancak katılma hakkına sahip olanlar katılabiliyor. Yasalar da bunun belirlemiştir. Bazı suçlardan ceza almış olmak, yasanın öngördüğü niteliklerden yoksun olmak durumunda YSK o kişi veya kuruluşların seçimlere girmesine izin vermemektedir. Nitekim son seçimde Bodrum  belediye başkanı adayı olarak katılmak isteyen bir kişiye adaylık izni verilmedi. Benzer bir durum da İzmir’de bir elçede yaşandı.Gerekli koşulları taşımadığı için bir adaya seçime girme izne çıkmadı ama eşine izin verilmişti.

     Devlet yasalarına aykırı bulduğu kişi veya partilerin seçime girmesine izin vermez.Ancak seçime katılma koşullarını yerine getirmişlerin girmesine izin veriyor.Devletin seçime katılmasına izin verdiği kişi veya kuruluşlardan birine “sana seçime girme hakkı tanıyorum ama asla seçimde oy alamazsın birilerinden” diyerek b ir çekince de getirmiyor.Mademki seçimlere girmesine izin verilmiştir  seçime gire öteki kişi ve partilerin yaptığını  da yapma hakkını  kazınmış demektir Örneğin başkalarıyla işbirliği yapar,ortaklıklara   girer-çıkar. Devletin seçime katılmasına izin verdiği kişi veya partilerin isimlerini de seçim listelerinde yazar.Bu listelerin yurttaşların önüne getirilmesini sağlar.yaüni devlet yurttaşların önüne izin verdiği kişi veya partilerin tercih edilebilmesine izin verir..Seçim demek zaten yurttaşların önüne tercih edilsin diye  parti veya kişilerin getirilmesi demektir.Devletin seçimlerde tercih edilebilir diye izin verdiği bir partiye oy vermek suç değil dir elbettir.Çünkü suç olsaydı devlet o partinin tercih edilmesini sağlamak için seçime sokulmasına izin vermezdi.

   Aynı konuyu  seçimden önce yazmıştık ama hala tartışılmakta olduğunu gördüğümüz için yeniden ele almak gerekir   Kimi akıllar neden bölücü parti ile işbirliği yaptı diye eleştirileri getiriyor birilerine ..Özellikle CHP’ye yönelik eleştiriler bunlar. Gerekçe olarak da bölücü diye suçlananların oylarına talip olmayı ileri sürüyor..Devletin seçime girmesine izin verdiği bir parti nasıl bölücü sayılabilir ki?

Eğer bölücü ise neden bu partinin seçime girmesine izin verdi devlet-Üstelik secime katılma hakkını kaz andığı için yaklaşık 100 milyonluk bir yardım bile yatı devlet..Bu partinin aynı zamanda mecliste başkanvekilleri bile bulunmuyor mu?

Bunlar bazı oturumları yönetmiyor mu?

O zaman bir suç varsa tüm bunlara izin vermiş olan anlayışın olmuyor mu bu suç?

  Bu parti adına verilmiş oylar bölücü oyları diyerek bir kenara mı kıldırılıyor ?Yoksa bu partinin aldığı oyları saymıyoruz mu diyor devlet?

   Hukukn iin verdiği bir kuruluş değil mi bu parti? Demokrasinin gereği olarak seçime katılma hakkını kazanmış ve katılabilmiş yazsal bir oluşum değil mi bu?

   Hemen şunu belirtmekte yarar var.Çünkü üstün zekalılar hemen neden savunuyorsun diye düşünebilirler.Bu siyasi anlayışla ne fikri bir yakınlığımız var ne etnik bir özelliğimiz bulunmaktadır.kaygımız sadece demokrasi öncelikli .hukukun üstünlüğü  önceliklidir. Demokrasiyi yıllarca biz Anlayış,saygı,hoş görü yönitimi  olarak öğretmiştik . öğrettiğimize uygun düşünmek zorunda değil miyiz?

   Emperyalizmin körüklediği biz ve onlar ayrımına karşı çıktığımız için.hepimiz insan olmak durumunda olduğumuz için birilerinin farklı algılanmasına karşı çıkmamız gerekmez mi?

    Biraz insaf beyler..biraz mantık efendiler,Biraz akıl anlayış ve hoş görü ey insanlar..

 

 

 

 

 

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI