ÇOK TEHLİKELİ BİR DÖNEMECE GİRDİK GİBİ

 

                          ÇOK  TEHLİKELİ BİR DÖNEMECE GİRDİK GİBİ

     Demokrasi çok farklı düşüncelerin birlikte olmasını sağlayan bir yönetim ,yaşam ve devlet şeklidir.Bu farklılığı kabul edemeyenlerin demokrasiyi kabul etmesi de mümkün değildir.Her ne kadar biz demokrasiden yanayız deseler bile bu farklılığı yadsıyanlar asla demokrasiden yana değildir.A               Ayrıca demokrasi her toplum şeklinde olabilen bir yaşam ve yönetim anlayışı değildir.

Feodal kalıntıların geçerli olduğu toplumlarda,teokrat anlayışların var olduğu toplumlarda kimse demokrasiden söz edemez. Onun içindir  dünyamızda az gelişmiş toplumlarda.dinci toplumlarda görülmez..

      Çünkü bu toplumlarda insanların henüz birey olarak görülmediği,biat ve itaat kültürüne bağlı olmak zorunda olduğu bir insan anlayışı geçerlidir.Bu insanın kendi gibi olmayanları kabullenmesi  mümkün değildir hiçbir zaman..Kendi gbi düşünmeyen ve istemeyenleri her zaman düşman olarak görür.Onun aradığı insan kendinden farklı olmayan insandır.Farklı olanlar hep düşmandır.

Devlet anlayışı için de farklı  olanlar hep haindir..

   İşte bu gün bunun sıkıntılarını,sancılarını çekiyoruz maalesef..Bunun için egemen anlayış gibi düşünmeyen herkes e düşman diye ve hain diye bakılmaktadır.Bu yüzden dünyada en çok hain (?) barındıran bir toplum olduk egemen anlayışlar sayesinde..İşte bunun için bu gün iktidar partisi gibi düşünmeyen herkes haindir.herkes düşmandır.tek doğru iktidar partisi gibi düşünmektir.İktidar adına konuşanların tümü aynı sözleri söylemektedir..Bizim gibi düşünmeyen herkes bölücülerden yanadır.Bizim gibi düşünmeyen her görüş bölücülere yarar..

   Geçmişte ünlü bir siyasetçi ne diyordu? Bu memlekete  komünizm gerekirsi onu da biz getiririz..Demek ki aynı mantık aynı anlayış devam ediyor. Mübareklerden başka vatanının seven yok.Onları anaları vatan sevgisiyle doğurmuş ama ötekileri hain olmak için ..Bunlara Nazımın vatan hainliği ile ilgili şiiri tavsiye edebiliriz zadece.

   Egemen anlayış ve siyaset böyle olunca bu toplumda onun gibi olmayanlara sürekli düşman gözüyle bakılacaktır.En yetkili kişiler böyle söyleyince de sıradan cahil yandaşları kendilerinden olmayanlara düşman gözüyle bakacaktır.Nitekim öyle bakmaktadırlar da..CHP liderine yapılan saldırılar CHP partisine yönelik saldırılar işte bu anlayıştan beslenmektedir.mademki CHP bizim gibi düşünmüyor o halde  o  bölücülerden  yanadır.Madem ki bu CHP bizim gibi davranmıyor o da bölücülerin yanındadır bölücülerle işbirliği yapıyor.Bu mantık yerleştirildi birilerinin beyinlerine ve bu yüzden CHP'yi bölücülerle işbirliği yapmakla suçluyorlar.En yetkili kişi ve yandaşları aynı suçlamayı yapıyorlar.Oysa CHP'nin bölücülere herhangi bir desteği görülmedi,Örneğin seçim zamanında bölücü başının,üstelik aranan kardeşini ekranlara çıkarıp ondan Kürt oylarını dilenmek gibi bir davranışı olmadı.Oysa CHP nin herhangi bir sınır kapısında bölücü militanları karşılamak gibi bir görüntüsü yer almadı.Herhangi bir bölücü önderi ile CHPnin yan yana fotoğrafı yer almadı sosyal medyada.O           ysa bu anlatılanlardan daha fazlası iktidar partisi ile ilgili görüntülerde yer almıştır hala sosyal medyada bu görüntüler yayınlanmaktadır.şimdi acaba işbirliği yapan kimler oluyor buna göre?

    Yandaşların da CHP'ye bakışı aynıdır.çünkü onlar aynı bakışı sergilemezse bir takım desteklerden yararlanamayacaklarını biliyorlar.Örneğin aydınlık denilen grup sürekli CHP'yi bölücülerle işbirliği yapmakla suçluyor,herhalde APO denilen adamın önünde onun  militanlarını  selamlarken çekilmiş ünlü bir fotoğraf var.Ona mı benzetiyorlar yoksa  CHP liderini?

   Şöyle veya böyle.Öyle bir noktaya taşındık ki artık bundan sonra bir arada yaşamak neredeyse olanaksız gibi görünüyor. Kim düşmanlarıyla birlikte yaşamak ister ki?

    Bu yaklaşımı değiştirebilmek için önce demokrasiyi yerleştirmek zorundayız.karşıtların varlığını kabullenecek bir anlayışı yaratmak zorundayız. Aksi durumda sürekle siz ve onlar kavgası ile birbirimizi boğazlamakla geçireceğizzamanlarımızı

 

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI