KOMŞULARLA EN AZ SORUN

 

                                              KOMŞULARLA  EN AZ SORUN

Tarihin bize bıraktığı en kötü miras komşularla sorunlar yaşamak olmuştur.Zaman zaman sorunlar ilişkilerimizi olumsuz etkilemiş zaman zaman da iyi görünmek gibi bir seyir izlemiştir.Bu ilişkilerimizi belirleyen olaylar çok eskilere geçmişlere dayandığı için bizim fazla yapabileceğimiz yok.Yani ilişkilerimizi normale dönüştürme çabalarımız olsa da her zaman başarılı olunamıyor nedense.Bu sadece bizim için geçerli değildir.tüm dünya için aynı şekilde geçerlidir.Dünyada komşuluk ilişkileri başarılı olmuş toplumlar örneği yok gibidir.Çükü bu toplumlar arası ilişkilerde  yurtta barış dünyada barış  gibi bir ideal yarleşmemişti.hatta böyle bir idealin olabileceğini dünya cumhuriyetin politikasıyla öğrenebilmiştir.Keşke daha önce böyle bir öngörü devletler arasında yayılmış olaydı..Bu gün nesiller birbirlerine düşman gözüyle bakmayacaktı koşullar ne olursa olsun..Ne yazık ki bu günkü nesiller geçmişin kin ve düşmanlık tohumlarını bilinç altlarında taşıyabiliyorlar.bunu fırsat bilenler de zaman zaman  kaşımaya çalışıyor.Bu yüzden dünyada barış kurulamıyor hala.

   Bizim gelecek kuşaklara   bırakabileceğimiz en büyük miras düşmanlık güdüsünden arındırılmış bir dünya ve insanlık olmalıdır.Bu bir düş değildir ama egemen anlayışlar bu düşün görülmesinden rahatsız lurlar.Onun için böyle bir anlayışın insanlık adına yayılmasını istemezler.Çükü düşmanlıkların olması rant alanlarını besleyen en büyük olgudur.Bunun için kavgalar kopartılır ..yani rant alanlarına götürecek tek araçtır düşmanlıkların olması.Egemen anlayışlar da bunun için sürekli körüklemektedir.Son günlerde Avrupada sahalarda sergilenen ırkçı saldırılar,bakışlar

Düşmanlıkları sürekli canlı tutabilmek içindir.

    TC Devleti anti emperyalist bir dünya görüşüyle beslenerek kurulmuştu.Emperyalizmin temsilcileri olarak Amerika,İngiltere,Fransa gibi ülkelerdi karşımızdaki en büyük düşman.Bunlar inançlarımızın da düşmanıydılar aynı zamanda.yani İslam anlayışının da düşmanıydılar..Bu durumda islamların bizden yana tavır almaları beklenemez mi? Oysa Ortadoğudaki tüm Müslümanlar  onlardan yana olmuştu onlarla işbirliği yapmıştı.Çünkü tarihten gelen bir Türk -Arap düşmanlığı vardı.Tarihin bu konudaki  en büyük mirasıydı bu düşmanlık.İşte bunun için hiçbir İslam toplumu haçlılara karşı değil bize  karşı olmuştu yanımızda olması gerekirken..İşte bu düşmanlık bu gün de hala devam ediyor.Son barış hareketinde tüm adaplar bize karşı olmuştur.Hala Kıbrıs TÜRK kesimini tanımamışlardır  bu müslüman -Arap toplumları..

    Yakın zamanda benzer bir düşmanlık görüntüsünü Irakta gösterdik galiba..Biz de Irakın emperyalizmle olan kavgasında haçlılardan yana tavır aldık öteki Araplarla beraber..

    Bu gün yine Suriye konusunda da iyi bir miras bırakmıyoruz gibi gelecek nesillere..Gelecekte  Suriye -Türk gençleri geçmişi sorgularken bırakılan bu mirası unutacaklar mı?

 Suriyenin bilmem ne camisinde namaz kılmaktan söz edildiğini gelecek Suriye kuşakları hatırlarsa ne olacaktır? sizin namaz kılacak camileriniz yok mu derlerse ne diyeceğiz?   Türkiye Suriye komşuluğu tarih var olduğu sürece olacaktır. Tarih gelecekte bu gün yaşananları ve yaşatılanları yazacaktır elbet. Onun için kavgasız düşmanlıktan uzak bir komşuluk mirası bırakalım.Bu çok mu zor dersiniz..

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI