Bugünlerde Duyduğum En Güzel İki Haber!?

   Bugünlerde Duyduğum En Güzel İki Haber!?

Her gün televizyonları açtığımızda, gazetelere baktığımızda savaş, terör, deprem, kadın cinayetleri, işsizlik, pahalılık, siyasi kavgalar, beton mikserleri ve vinçlerin havalarda uçuşarak, alttan geçen arabaların üzerine uçmaları, çocuk ölümleri, doğa ve hayvan katliamları… gibi haberler içimizi daraltırken; Aydın-Söke’ye bağlı Ağaçlı Köyü’nden çok güzel, umut veren ve içimizi ısıtan bir haber geldi…

Fox TV’den İsmail Küçükkaya’nın 21 Ağustos günü verdiği habere göre, Ağaçlı Köyü’ndeki bir kıraathanede küçük bir kitaplık oluşturulmuş… Kapısına da şöyle yazmışlar: “Kitap Okuyana Çay Bedava!..” Biraz sosyal bir köyümüz olduğu anlaşılan Ağaçlı Köyü halkının kadınlı-erkekli insanları boş vakitlerinde gelip kitaplarını okuyor, bedava çaylarını içerek, zaman zaman da bir köylü gencin çaldığı kemanı dinleyip gidiyorlar… Böyle bir ortamda, böyle bir köyün bu ülkede olmasından daha güzel, daha umut verici bir olay olabilir mi?

Aydın İlimiz basında sıkça gündeme gelir oldu… Aydın Büyükşehir Belediyesinin çalışkan ve üretken Başkanı sayın Özlem Çerçioğlu, daha doğrusu “Topuklu Efe” namıyla ülkede artık herkesin tanıdığı bu insanımızın bir köyünde böyle bir geleneğin başlatılmış olması çok daha güzel ve anlamlı… Keşke bizim Muğla’dan da böyle güzel haberler verebilsek!.. Söke tarafına gittiğimde, ilk işim bu harika köyü ziyaret etmek olacak!..

Kıraathane sahibiyle konuşan muhabirin söylediğine göre müstecir şöyle diyormuş; “Batarsam eğer, bu güzel hizmet uğruna batayım!.. En büyük eksiğimiz kitap okumak, ben bu işi köyümde başarabilirsem, kendimi dünyanın en zengin insanı olarak göreceğim, bu da bana yeter!” diyormuş… Belli ki, o da çok kitap okuyan ve bunun insana verdiği hazzı içinde hisseden aydın bir vatandaşımız? Helâl olsun böyle güzel insanlarımıza, sağolsunlar!..

İkinci güzel haber de, Hakkâri dağlarında terörle mücadele eden Mehmetçiklerimizin nöbet yerlerinden geldi… Denetim sırasında bir mağarada buldukları üç kediyi dağda bırakmayıp, omuzlarında karakollarına getirmişler… Biri üç yavru doğurmuş, altı kedi olmuşlar… Kediler çatışma ve bomba sesleri altında bile onları terk etmiyorlar, askerlerle nöbete ve arazi denetimine gidiyor, kendilerine yardım eli uzatan insanlarımızdan asla ayrılmıyorlarmış…

Bir hayvanın bile, iyilik gördüğü varlıklara olan vefalarını nasıl gösteriyorlar, görüyor musunuz? Anlayana ders veriyorlar adeta!.. Sevgi, şefkat ve yardımın karşılıksız kalmayacağının en güzel göstergesi, bence bu haberdir dostlar!..  

Sizleri bilemem, ama bu iki haber bana; çölde gün boyu susuz kalmış bir adamın, aniden buz gibi akan bir su kaynağı bulup da, kana kana su içmesi gibi geldi!.. Uzun zamandır böyle umut verici olaylara şahit olamıyor, her gün karamsarlığa kapılmaya başlamıştık… İnşallah yakında birlik ve beraberliğimizi hâlâ koruduğumuz ve buna hâlâ inandığımızı ispatlayan böyle haberler de alırız da, ileriye ve geleceğe dönük ümitlerimiz daha da artar!..

Yazımızı, üstat Orhan Veli’nin konumuzla ilgili birkaç mısraıyla bitirelim:

“Hiçbir şeyden çekmedi dünyada/ Nasırdan çektiği kadar/ Hatta çirkin yaratıldığından bile/ O kadar müteessir değildi…/ Kundurası vurmadığı zamanlarda/ Anmazdı ama Allah’ın adını/ Günahkâr da sayılmazdı/ Yazık oldu Süleyman Efendiye…”

Her gecenin bir gündüzü olduğunu, her sıkıntının arkasından bize ferah veren günlerin geleceğini inananlardanım… Güzel günler göreceğimizden hiç umudumu kesmedim, kesmeyeceğim de; ne olur siz de kesmeyiniz…        Sakin KOŞAR…

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI