Üreticilere İthalat Darbesi !..

 

                         Üreticilere İthalat Darbesi !..

Daha önce en fazla 5 Bin ton ithalat kotası olan birçok tarım ürünü ve gıda maddesi, hükümetin son kararıyla 25 ile 100 Bin tona çıkarıldı… İthalatı arttırılan bazı ürünlerin eski ve yeni ton miktarları şöyle:

SAKIZ; eskiden 10 Bin ton, yeni 25 Bin ton… Çikolata; eskiden 10 Bin ton, yeni 25 Bin ton… Hazır gıdalar; eskiden 10 Bin ton, yeni 25 Bin ton… Kavrulmuş hububat, Kakao, Mama; eskiden 10 Bin ton, yeni 50 Bin ton…  Canlı hayvan; eskiden 4 Bin ton, yeni 25 Bin ton… Çocuk maması; eskiden 10 Bin ton, yeni 20 Bin ton… MAKARNA; eskiden 20 Bin ton, yeni 100 Bin ton… ÇİLEK; eskiden 5 Bin ton, yeni 20 Bin ton…

Allah aşkına, Kuzey Yarım Küre’nin en verimli topraklarından birine sahip güzel Anadolu’mda Kahve ve Kakao hariç, bu ürünlerin hangisi bizde yok a dostlar!? İthalatın arttırılması kararının altına imza atanların; şu Makarnayı 20 Bin tondan, 100 Bin tona çıkarırken, yüzleri hiç kızarmadı mı acaba? Evlerde bile kendi yaptığımız makarnayı ithal etmek ne demek?

Şu SAKIZ ithalatı nedir be kardeşim!? Bu meret alınmayıverse ne olur ki? Bir taraflarımız mı şişer!? Çam sakızları bizim neyimize yetmiyordu? Bir reklâm filminde dedikleri gibi; “Olmasa da olur!” deyivermek, bu mereti kendimizin imal etmesi çok mu zor!?

Güzel Anadolu’mun toprakları şu haliyle 250 milyon nüfusu besleyecek kapasitedeyken, bugün 80 milyon nüfusu besleyemez hale getirildi… Neden? Dünyanın en pahalı mazotunu, gübresini ve tohumunu bizim çiftçilere satıyorlar da ondan!.. Adamlar kazanamıyor, geçinemiyor, borçlarını ödeyemiyor ve bunun neticesinde de arazilerini ekmiyor-biçmiyorlar!..

Köylü üreticilere her gittiklerinde; “Biz size tarım desteği veriyoruz; çalışınız, üretiniz” diyorlar… E, tarıma bu kadar destek veriyorsanız, niye biz tam 136 ülkeden tarım ürünü ithal eder hale geldik efendiler!.. Bu köylü ürettiklerini toprağa mı gömüyor, karıncalara mı yediriyor, kaçak olarak yurt dışına filân mı satıyorlar!? Hayır!.. Siz mazotun litresini yat sahibi zenginlere “1 Liradan” verirken, üretici köylüye “4,5 Liradan” satarsanız, bu üreticimiz yabancı üreticilerle nasıl rekabet eder!? Arazileri boş bırakır oldular; onun için mısırı Avrupa’dan, buğdayı Rusya’dan, mercimeği Kanada’dan, hayvanı İran’dan, samanı bile Afrika’dan alır hale getirildik!.. Peki, hal böyle iken, aslan muhalefet partileri ne yapıyorlar? Hiiççç… Boş işlerle gündem yaratan iktidara lâf yetiştirmeyi muhalefet yapmak sanıyorlar!..

Şimdi çok önemli bir tartışma daha başladı: “İthal edilen tarım ürünleri GDO’lu, yani genleriyle oynanmış sebze-meyve-tahıllar, kanser hastalığını çığ gibi arttırdı” iddiaları var… Sadece kanser olsa neyse; diyabet, kalp-damar, böbrek, tansiyon, göz bozukluğu gibi hastalıkların da anormal şekilde çoğaldığı söyleniyor!.. Bunların iki sebebi olarak da; GDO’lu ithal tohumlar ve dayanıklı market ürünleri için imalâtta kullanılan sağlıksız ve hormonlu katkı maddeleri gösteriliyor…

Son yıllarda sık sık duyduğumuz bir söz var; “Biz organik ürün yetiştiriyoruz” diyorlar… Yani, “Genleriyle oynanmamış tohum kullanıyoruz, zirai ilâç-hormon-boya filân kullanmadan ürün yetiştiriyoruz” demek istiyorlar… Yerseniz tabii… Zati bu devirde kim doğruları söylüyor da, bu yetiştiriciler söylesinler ki!.. Bu ülkedeki tavuk çiftliklerinde 35 günde tavukları kesime gönderdiler, şişmanlıktan yürüyemez hale gelen danaları kestiler, hormon olmadan bunların olması mümkün mü?

Ne domateslerin eski tadı-tuzu var, ne patateslerin, ne karpuzun, ne de elma-armut-şeftalinin!.. Bindirildik bir alâmete, gidiyoruz kıyamete!..        Sakin KOŞAR…

YAZARIN DİĞER YAZILARI