BEKLENEN KİTAP ÇIKTI

          BEKLENEN KİTAP ÇIKTI

          Söz ettiğim kitap: “Muzaffer İzgü ile Gülümsemek”… Sizleri bekletmeden daha fazla merakta bırakmadan açıklayayım… Aşağıda öyküsünü anlatacağım girişimin ürünü… Geliri EÇEV'e (Çevre Eğitim Vakfı) öğrenci bursu olarak kullanılmak üzere Bilgi Yayınevine bırakılması yazarlarınca uygun görülen bir kitap bu…

         Geçtiğimiz yaz aylarında Sevgili İzgü’ye kanser teşhisi konuldu hastalığı hızla ilerliyordu. Dostları, arkadaşları, okurları çok üzgündü elbet… Bir yandan da onu bu amansız hastalığa sürükleyen nedenler üzerine düşünmeye başladılar.

           Yaklaşık bir yıl önce eşi Günsel İzgü’yü yitirmişti.  Eşine çok bağlıydı… Şair Hüseyin Yurttaş’a göre; Günsel ablamızı çok sevmesine karşın “Her başarılı erkeğin arkasında bir kadın vardır.” sözünü asla kabul etmezdi. “Eşin arkada olması ne demek? Benim eşim her zaman yanımda yanıbaşımda yer aldı. Biz her konuda onunla birlikte yan yana yürümüşüzdür.” dediği eşinin ölümü adeta yaşamdan kopardı onu.

             Ölümünden bir süre önce: “Unumu eledim, eleğimi duvara astım. Benim işim tamam çocuklar. Üstüme düşeni fazlasıyla yaptım; çok yazdım çok konuştum, artık bitti.” diyerek karamsarlığını dile getirmişti… Bu sözlerini işitenler elbet üzüldü.

           Yaşama sevincini yeniden yakalamasına yarayacak bir sürpriz yapmak gerektiğine inanan dostları, yakınları, onunla belirli ortamları paylaşan arkadaşları-İçlerinde benim de bulunduğum- harekete geçtiler...

            Hazırlanacak olan kitabın düzenleme görevini: Y.Bekir Yurdakul, Ahmet Günbaş, Biray Üstüner, Mavisel Yener üstlenmişlerdi.

            Anılar, ortak yaşanmışlıklar, onun hakkındaki düşünceler baştan beri kitaplarını yayınlayan Bilgi Yayınevinin de katkısıyla bir kitapta toplanacak kendisine sunulacaktı…

            Tüm yazarlar, çizerler, ressamlar ile ilişkiye geçildi. Kitapta ona seslenmek, onunla ilgili anılarını anlatmak isteyen tam 77 yazar vardı.

             Görev alan herkes canla başla kitabı ortaya çıkarmak çabası içindeydiler. 

             Aralarında Tan Oral, Semih Poroy, Halit Şekerci gibi ünlü karikatüristlerin olduğu sekiz karikatürist, onun yanında sekiz de ressam görev aldı. Kitap içinde karikatürler ve resimlerin yanında İzgü ile birlikte oldukları ortak fotoğraflar da yer alacaktı…

            İzgü’nün oğlum-kızım dediği, kendisine çok yakın hissettiği; dostları da vardı. Onların çocuklarını “torunum” diye çağırırdı. Onlar da Muzaffer Dedeleri ile ilgili anılarını yazdılar. O, çocuklar için diyordu ki: “Okuyan çocuk bir şeyleri düşünmeye başlar. Düşününce soru sorar. Soru soran çocuk ve genç değişmiştir. O artık sürünün koyunu değil, bireydir.”

          Çocuk okuru olmayan toplumun yetişkin okuru da olamazdı ona göre… Bu anlayış içinde yazarlığının olgunluk döneminde daha çok çocuklarla ilgili kitaplar yazmaya yönelmişti. Hele “Bir “Ökkeş” dizisi vardı ki iki kuşak ökkeş öyküleriyle okumayı sevdiklerini, okuma alışkanlığı edindiklerini söylüyorlardı.

Bu arada düzenleme Kurulu, onu okurlarının kendi ağzından anlattıklarıyla tanımak isteyeceğini düşündüler. Böylece kitabın sonlarına doğru; “Konuşa Söyleşe” bölümüne yer verildi. Bu bölümde: Ahmet Günbaş, Etem Oruç ve Kadir İncesu’nun onunla yaptıkları söyleşileri yer aldı. İzgü, burada yoksulluk ve yoksunluklarla geçen çocukluktan başlayarak yaşamının tüm evrelerini büyük bir içtenlikle anlatıyordu.

             O, Türkiye Cumhuriyetinin temel değerlerine, Atatürk ilkelerine tüm yüreğiyle inanan bir yazardı aynı zamanda… Onun bu ilkeleri öğretmenlik yaşamı boyunca nasıl içtenlikle savunduğunun doğrudan tanığıyım. 

            Kitabın kendisini doğrudan anlattığı bölümünde yer alan ve onu en çok heyecanlandıran bir çocuk okurunun:  Ben senin nasıl yazdığını biliyorum.” Söylemini izleyen: “Senin içinde bir çocuk var! O söylüyor, sen yazıyorsun.” Sözleriydi. İzgü’nün her zaman bir yanı çocuk kaldı.

            Muzaffer Ağabey, Adana’da çocukluk yıllarında Halkevi ile tanışmasını kendisi için büyük bir şans olarak görüyordu. Her boş zamanında soğuk yoksul evinden Halk evinin ana kucağı gibi sıcak yuva ortamına sığınmış, kitap okuma alışkanlığını orada elde etmişti. Bunun için şu sözlerini önemli buluyorum: “Bu halk, bu devlet beni okuttu, sırtıma ceketimi verdi, elime kitabımı kalemimi verdi, okulumu gösterdi. Değilse ben çobandım.”

            

            Kitap; özel fotoğrafları, sayıları 154’ü bulan yapıtlarının konularına göre adlandırıldığı bir liste, aldığı ödüller… Adlar Dizini ile son buluyor.

Okunmalı derim.

         Ünlü Gülmece Yazarı Muzaffer İzgü’yü 26 Ağustosta sonsuzluğa uğurladık.

Hızlı hareket edildi. Kitap çıkarıldı çıkarılmasına da ne yazık ki kitabı görmeye ömrü yetmedi…

 TURGUT DERELİ

***Muzaffer İzgü ile Gülümsemek / Bilgi Yayınevi /496 sayfa / 20 TL.

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI