RIFAT ILGAZ VE CİDE…

RIFAT ILGAZ VE CİDE…
Geçtiğimiz günlerde Kastamonu Üniversitesi; Cide Meslek Yüksek Okulundan “RIFAT ILGAZ” adını kaldırma girişiminde bulundu. Gelen tepkiler üzerine geri adım attı… Umarım iki adım ileri bir adım geri uygulamalarından biri değildir.
Cidelilere şöyle seslenmek istiyorum: “ Siz bu aşağılamayı kabullenirseniz size yazıklar olsun! Sakın ola ki bir daha gündeme getirilmesine izin vermeyesiniz. Aklınızı başınıza alın!”
Rifat Ilgaz, Türkiye'de her ilçenin yetiştirmekten onur duyacağı, adına kültür festivali düzenleyebileceği çok değerli bir ozanımız bir yazarımızdır. “HABABAM SINIFI” nın yazarına böyle bir muamele kimsenin haddi değil… Onun varlığı Türkiye’yi onurlandırıyor.
Eğer öyle bir şey olursa bilin ki Ege’de özellikle Muğla’da onu fahri hemşeriliğe kabul edecek düşünemeyeceğiniz sayıda ilçe belediyesi anında ortaya çıkar haberiniz ola…

ULUSAL FUTBOL TAKIMI... ULUSAL DUYGU…
Gazetelerde haber olarak okudum: "UEFA’dan gelen 8 milyon Euro’yu bölüşen Ulusal takım oyuncuları, 500'er bin EURO pirim almalarına karşın kriz çıkardı... Oysa 11 ülke oyuncularına tek kuruş prim vermedi. Bizden sonra 2. sırada olan Galler'de dağıtılan prim 100 bin Euro'ydu. Fransa'da şampiyonluk primi ise 300 bin EURO.”
Bu nasıl bir ulusal takımdır… Bu nasıl ulusal duygudur bilen varsa beri gelsin… En iyisi; çoğu askerlik de yapmamış, prim krizi çıkaran utanmazları kapının önüne koymaktır.  Onların yaşındakiler dağlarda bir metre yüksekliğinde karlarla boğuşarak bu vatan için karşılıksız can verip şehit oluyor. Şehitlerimizin kemikleri sızlıyordur mutlaka.

AKIL VE BİLİM…
Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri… Katar’da yaşayan vatandaşlarını, gelmezlerse vatandaşlıktan çıkarmakla tehdit ederek geri çağırdı. Bu geri çağırma Katarlılarla evli olanları da kapsadığı için çocukları anne babalarından ayıracak büyük bir insanlık dramı yaşanıyor…
Arap ülkelerinde her konuda fanatizm egemen…
Aklın ve bilimin egemen olmadığı ülkelerde; hukuk da insanlık da sınıfta kalır elbet.

ÇAĞDAŞLIK…
Bir ülkenin çağdaşlık ölçütü; ne otoyolları, ne köprüleri, ne gökdelenlerle dolu kentleridir…
Uygar ve çağdaş ülkeler; hukukun üstünlüğünü tartışmasız kılmış, yurttaşlarına insanca yaşama koşulları sunabilmiş, demokrasi ve laikliği tartışmasız benimsemiş, eğitim ve sağlık hizmetlerini en üst düzeye çıkarabilmiş olanlardır.

 

 YAZARIN DİĞER YAZILARI