TARIMSAL İLAÇ KALINTILARI…

TARIMSAL İLAÇ KALINTILARI…

Medyada yer alan haberlere göre… Avrupa ülkeleri ve Rusya'dan sonra Arap ülkelerinden de Türkiye'den gelen tarım ürünlerinde tarımsal ilaç kalıntıları olduğu yönünde yakınmalar ve iadeler gelmeye başladı…
Hatta bazı ülkeler Türkiye kendi halkına yedirmesin diye iade yerine imha yönüne gidiyormuş.
Epeyce önceydi… İzmir/Hatay pazarında dolaşırken halkın, genişçe bir tezgâhın önünde toplanıp satılan ürünü yağmaladığını gördüm. Merak edip yaklaşınca baktım ki yağmalanan ürün, çok ucuza satılan Türkiye'de hiç görünmeyen türden iri dolmalık biberlerdi… Biberler ince ambalaj kâğıdına sarılmış ve mukavva kutulardaydı.
 “Neden bu kadar ucuz? Türkiye'de biber hiç mukavva ambalajda satılır mı?” demiyordu Benim halkım… Belli ki bu ürün iade edilmişti. Bunu bir çocuk bile anlayabilirdi. Nitekim az ötedeydi ihraç TIR'ı. İhracatçı pervasızca doğrudan pazara getirmiş halkı rahatça zehirleyebiliyordu.  

EVLİLİK VE BOŞANMA… 
Evlilik birlikteliğinin sürdürülmesi önemli... Ne var ki günümüzde evlenmek kadar boşanmak da doğal bir durum…
Boşanmaları hiç sorgulamam… Tarafların anlattıklarını da fazla güvenilir bulmam. Çünkü onlar ne de olsa olayın tarafıdır…
Ayrıca, evlilik yaşamı tüm ayrıntıları ile kimseye anlatılamaz… Onun için söylenenler eksik ve yanlıdır…
Süleyman Demirel üslubuyla anlatmak gerekirse: “Boşanılmışsa boşanılmıştır” o kadar…
Olay yalnız tarafları ilgilendirir…

ÇERÇEVE DIŞI NAFİLE SÖZLER…
Bazen de şeytanın “söyle !” dediğine takılıyor insan…
Siz hiç sağımdan kesilmiş inek, ya da artık iş göremez hale gelmiş bir öküzün kırlarda ölüsüne rastladınız mı? Yanıt hayır değil mi?
O zaman ne oluyor bu hayvancıklara? Ne olacak elbet kasaplara satılıyorlar…
Peki, bir soru daha:  Kasaplarda öküz kıyma,  öküz etinden sucuk ya da inek bonfile satıldığını duydunuz mu? Duymadınız…
Kasapta; hepsi de DANA'ya dönüşüyor değil mi?
Başka sorum yok.

MEMUR GÜVENCESİ…
Öteden beri iktidarlar, memurun “Devletin Memuru” olduğunu bir türlü kabul edemiyorlar. Onları hükümetin emrinde bir işçi gibi düşünüyor oysa işçinin de bir iş güvencesi var ama… Söyledikleri şu: Memurların atamasını mademki biz yapıyoruz öyleyse istediğimiz zaman görevine son verebilmeliyiz, istediğimiz yere “sürebilmeliyiz” 
Memur devletin yasalarını uygulamakla görevli bir kişidir, yasaları uygularken tüm yurttaşlara eşit mesafede durması ve bir baskı altında olmaması gerekir. 
Osmanlı bile bunu düşünmüş bazı güvencelere yer vermişti. 1961 Anayasası memura idarenin işlemleri karşısında yargıya başvurma hakkı tanıdı.
Şimdi geldik gene başlangıçtaki noktaya… Hukuk devletinin ne olduğunu bazılarının anlamaları çok zor. Bu durumda yeniden yeniden anlatmaya devam edeceğiz demektir.

TÜRKİYE'M…
Bölgelerin tamamını, neredeyse tüm illerini gezip dolaştım…
SEN; o kadar büyük, o kadar güzel, o kadar etkileyicisin ki…
Gücüm yettikçe gene gezeceğim... Ne yazık ki anılarla yaşama dönemi de giderek yaklaşıyor…
Seni düşündükçe, beynimin kıvrımlarına yerleşmiş anılarım gün yüzüne çıktıkça, türkülerini, kahramanlık destanlarını dinleyip okudukça gözlerim nemleniyor… 
GÜZEL ÜLKEM TÜRKİYE'M… 
YAZARIN DİĞER YAZILARI