HALK OYUNA ATATÜRK’ÜN BAYRAĞI GERİLDİ!

HALK OYUNA ATATÜRK’ÜN BAYRAĞI GERİLDİ!

 

16 Nisan’da halk oy attığı veya oy kestiği kesimlerin kendisine yakın ve uzak sloganlarını tek noktada buluşturdu.

Bu nokta Atatürksüz bir cumhuriyetin asla olamayacağı gerçeğiydi.

Bu noktada halka uzak görünen noktaların prim yapmadığı görüldü.

“Keşke İstiklal Savaşı olmasaydı, hanedansız ve halifesiz kalmayaydık” türünden hafif ve evinsiz görüşleri halk başta Ankara, İstanbul ve İzmir olmak üzere kem sözlerin ancak sahibine yakıştığını söyleyerek tescil etti.

Eğitimin, endüstrinin, sanayinin, böylesine kök saldığı, boy attığı, büyük yerleşim birimlerinde oturan halk, Hayırın sosyolojik yapısını ortak tepkisiyle siyasal haritanın sayfaları arasına nakşetti.

DP AĞIRLIĞI

Hayırda birleşen ortak oyların DP’den gelen varlığını kanaat önderlerinin mesajlarına bakarak çok iyi okuyabiliriz.

Üçüncü Cumhurbaşkanı Celal Bayar’ın kızı Dr. Nülifer Gürsoy’un seçmeni hayıra çağıran mesajlarının özellikle büyük şehirlerde geniş yankı yaptığı görüldü.

Gürsoy’un paralelinde yükselen Hüsamettin Cindoruk, temsil ettiği siyasal misyonun Atatürk’ten vazgeçmeyen yapısıyla geniş seçmen kitlelerinin gönüllerini almasını bildi.

Adnan Menderes, Fatih Rüştü Zorlu, İsmet Sezgin gibi DP kökenli politikacıların ailelerinden hayırda birleşen mesajları halk oylamasına bir noktadan itibaren yön veren DP ağırlığını köy kahvelerinde görüp hissetmek takdire değerdi.

Bütün kahvelerde Atatürk’ün portreleri başköşeye asılmıştı.

Atatürk’ten söz eden konuşmacılara çevrilen dikkatler önemliydi.

DP’nin geleneksel oy ağırlığına sahip olan köylerin halk oylamasında hayırla birleşmelerinin sözcülüğünü sanki Kozağaç’ın Demokrat Süleyman’ı yapmaktaydı.

Kendisi “DP’nin kurucu Genel Başkanı Celal Bayar’ın Atatürk’ün çırağı olmakla öğünürdü” demenin faziletinden hiç vazgeçmemişti.

Demokrat Süleyman Atasever’in bu eşsiz tespiti “Bu Cumhuriyeti kuran iki ayyaştır” lafının sahibince asla tekzip edilemezdi.

Nitekim halk oylamasında 50 yıldan beri ilk kez Cumhuriyetçilerin ve Atatürkçülerin safında bir araya gelen DP’nin eski kaleleri Kozağaç, Denizova, Fadılca(Derinkuyu), Çırpı, Meke, Avcılar, Sarnıç, Yaraş, Ortaköy, Çamoluk(Berdik), Özlüce (Mündüme), Doğanköy’ün seçmenleri hiçbir güç tarafından tekzip edilemeyen eski abileri ve eski parti büyükleri Demokrat Süleyman Atasever’in safında yer alarak Muğla’da demokrasinin örnek bir dayanışma simgesini verdiler.

CHP EGEMENLİĞİ GÜCÜNÜ KORUYOR

DP’nin ünlü Muğla kurucuları arasında Merkeze bağlı Yerkesiği’nin önde gelen isimleri yer alır.

Memduh Özsoy, Feyyaz Özsoy, Haluk Özsoy’un DP’de doldurduğu ağırlığın büyüklüğünü herkes bilir.

 DP ve ardılı olan partilerin Yerkesiği’nde 25 yıl süren egemenliği yine bu öncülerin kendi ailelerinden çıkan ardılları tarafından dumura uğratılmıştır.

Cem Özsoy, Nabi Özsoy, Şahap Özsoy gibi siyasal varlıklarını CHP’ye yanaştıran bu ardılların daha gerilerinde kalan akrabaları, dedeleri Ömer Ağa’nın milli mücadelede tutunduğu varlığından her zaman övünç duyduklarını biliriz.

Bazı yakınlarının aksine Ankara’nın emrinde olmayı kendine ilke edinen Ömer Ağa, Anadolu ve Rumeli Müdafaai Hukuk Cemiyetinin Menteşe Kurucular Kurulu Üyesidir.

Muğla merkezin Kuvvacı toparlanışını ve direnişine TBMM’nin Tekalifi Milliye Yasasıyla büyük destek vermiştir.

Halkın mal ve para varlığının %40’ını toplayarak TBMM’nin emrine göndermiştir.

Menteşe Mutasarrıfı Müştak Bey’in Jandarma Subayı Ulalı Yüzbaşı Cavit Aker’in yüzer gönüllüden oluşan Müzaheret Taburlarına katkısını Muğla’da  bilmeyen yoktur.

Aynı mutasarrıfın Emniyet Müdürü Ödemişli Komiser Hamdi Bey’in Ömer Ağa’dan gördüğü  yardım Kuvvacıların gönüllerinde unutulmaz bir yer tutmuştur.

Son halk oylamasında Yerkesiği, vermiş olduğu hayır oylarıyla rekor düzeyde bir rakamın sahibi olmuştur.

Bu vesileyle Mustafa Kırmızıoğlu, Arif Çavuş Şeker, Enver Özsoy Hayati Gürler, Ömer Gürel, Süreyya Özal, Hilmi Özal,Ahmet Toksöz, Fikri Mavioğlu gibi Ömer Ağa’nın yanından ve izinden hiç ayrılmayan  kuvvacıları rahmetle anmak bugün yerine getirilmesi gereken bir ödev olur.

HERŞEYİN BAŞI İNSAN

Hayırı Muğla’da savunan kadronun yapısına göz atalım.

Dört dönemden buyana her seçimde artan oy desteğiyle, farkıyla belediyesinin başına getirdiği Dr.Osman Gürün, Kuvvacı bir dedenin torunudur.

Muğla Tıp Fakültesi Kurucu Dekanı Prof.Dr. Nurettin Demir, Toros Yörüklerinin Göcek’te Kuvvacılarla karıştığı günlerin günümüzde yaşayan ön önemli temsilcisidir.

Devlet Güvenlik Mahkemeleri savcısı Ömer Süha Aldan, bölücülere ve ayrılıkçılara karşı vermiş olduğu hukuk mücadelesini bugün siyasi ortamda Muğla milletvekili olarak sürdürmektedir.

Atatürkçü dünya görüşünün Milas’ta yetişen önemli temsilcilerinden Avukat Akın Üstündağ’ın politik mücadelesini bugün sevgiyle izleyenler,  onun hayıra çok yakışan insanı kimliğini sevinçle kaydederler.

Dağ köylerinden çıkıp kendisini ülkesinin ve ilinin haritasına ve kadastrosuna adamış olan Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş bugün beşeri ilişkilerde sağlamış olduğu üstün insanı kimliğiyle halkının gönlünde taht kurmuştur.

Tüm bu insani kimliklerin yanı sıra hayırda birleşen Muğla’nın DP, MHP, AKP, DSP, SP, BBP, VP, HDP kökenli  yurtsever insanlarının yeri bugün her türlü saygının üstündedir.

Abdüllatif Şener, Dr.Turan Çömez gibi AKP kurucularını yurdun her yerinde hayır yönünde çalışma yapmaları konuya vurulabilecek üstün sorumluluk mührünün en seçkin sahipleridir.

Meral Akşener, Ümit Özdağ, Sinan Oğan, Koray Aydın gibi üstlerinde devlet ve üniversite birikimleri olan Türk aydınları son oylamanın tarihe geçirdiği hatipleri arasındadır.

Muğla’da ileri yaşına karşın gidebileceği her yere giderek seçmenlerin hayırda birleşmesini öğütleyen Muğla eski AP Senatörlerinden, eski Devlet ve Tarım Bakanlarından İlyas Karaöz, son oylamanın Muğla’da kayda geçen önemli isimleri arasındadır.

Türkiye’nin geleceğine verdiği yön ile tarihe geçen 16 Nisan Halk Oylamasını hep beraber çalışarak gün yüzüne çıkaran ve gelecek yılların umudu haline getiren tüm demokratik kitle örgütlerini, sendikaların, derneklerin, federasyonları ve tek tek mahalle temsilcilerini unutmadan tebrik etmek bugün herkesin ihmal etmeyeceği görev olmalı.

Hafta sonu kutlayacak olduğumuz 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramını verilebilecek en büyük hediye 16 Nisan Halk oylamasıdır.

Bu oylamayı %70 kabul iradesiyle sahiplenmiş olan Muğla, her zaman olduğu gibi 23 Nisan 1920 Meclisinin sonuna kadar sahibi olmayı sürdürecektir.

Halk oylamasında Atatürk bayrağını germe bilincini ve vasiletini göstermiş olan Muğla yurt genelinde edindiği 5. sırayı kendisine verilebilecek en büyük halk ödülü olarak benimsemiş bulunmaktadır.

 

 

 

 

 

 

YAZARIN DİĞER YAZILARI