BAHATTİN GÜMÜŞ BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜRLER…

BAHATTİN GÜMÜŞ BAŞKANIMIZA TEŞEKKÜRLER…

Menteşe Belediye Başkanı Bahattin Gümüş ,Cumhuriyetimizin ilk eğitim neferleri olan 8756 Eğitmen’den biri olan Esençaylı Kamil Gümüş’ün torunu,köy öğretmeni Süleyman Gümüş’ün oğlu olarak , 1972 yılında  Muğla merkez’e ( Menteşe ) bağlı Esençay Köyünde dünyaya gelmiştir.İlkokulu  öğretmen babasının görev yaptığı Esençay’da Ortaokulu Merkez Ortaokulunda,Liseyi Muğla Turgut Reis Lisesi’nde parasız yatılı olarak okumuştur. Bu süreçte altı yıl boyunca Muğla Turgut Reis Lisesi pansiyonunda kalmıştır.

 Bahattin Gümüş .Üniversite eğitiminden sonra Muğla merkezde harita kadastro mühendisi olarak çalışmaya başlamıştır . 2004 yılından bu yana CHP’de aktif siyasetin içinde yer almıştır.2009’da merkez İlçe başkanlığını üstlenmiş ve  Mart 2014 yerel seçimlerinde de  Menteşe Belediye Başkanı seçilmiştir.

Bir köy çocuğunun Muğla merkez ilçeye Belediye başkanı olması demokrasimiz açısından çok büyük bir kazançtır.Köy ortamında yoksulluk ve yoksunluk içinde büyümesi onun ‘’halkçı ‘’ kişiliğinin gelişmesine çok büyük katkı sağlamıştır.

Altı yıl boyunca öğrenci pansiyonunda kalması da kendisinde arkadaşlık,dostluk,dayanışma ,paylaşma ve yardımlaşma duygularının gelişmesini sağlamıştır.Belediye Başkanı olmasından sonra da düğünden cenazeye hep hep halkla iç içe olması bunun göstergesidir.

Her zaman gülen yüzü ,etrafına yaydığı pozitif enerji  ve konulara sürekli olumlu yaklaşması ve mütevazi kişiliği  onu farklı bir başkan kılmaktadır.

Bunun yanında başta MUSANDER’in  ( Muğla Sanatseverler Derneği )  etkinlikleri olmak üzere Menteşe ‘deki kültürel etkinlikler destek vermiş ve bu etkinliklerin hemen hemen  hepsinde yer almıştır.Muğla kültürünün araştırılması konusuna büyük destekler verip bir çok yazar ve şairin kitaplarının Belediye bünyesinde basılmasını sağlamıştır.

Bundan ayrı olarak  çocuklara yönelik olarak ‘’Mutlu Çocuklar ,Umutlu Yarınlar’’ projesiyle 8-13 yaşındaki çocukların Menteşe’de misafir edilerek sinema ve tiyatro ile tanışmalarını sağlamıştır.Bu konudaki en önemli çalışması , Muğla’ya kazandırmış olduğu ve her yerden ziyaretçi akınına uğrayan    Çocuk Bilim Parkı ‘dır.

Gençlere yönelik olarak Kötekli Gençlik Şenliği  ,üreticilere yönelik ‘’Üreticilerin Desteklenmesi ‘’,halka yönelik ‘’ Menteşe Sizi Dinliyor’’ gibi, Menteşe’de bir çok proje ve etkinliğin uygulanmasını sağlamıştır.

Bütün bunların dışında en büyük övgüyü hak eden yanı,(dededen ve babadan eğitimci bir aileden gelmesinden dolayı ) eğitime verdiği önemin göstergesi olarak ; güç durumda olan okullarımıza sağlamış olduğu makine,malzeme , teknik destek ve işgücü yardımıdır.

Muğla Turgut reis Lisesi’nin kuzey basketbol sahasının yeniden düzenlenmesi,Muğla Anadolu Lisesi’nin basketbol sahasının yenilenerek  öğrencilerin kullanımına açılması,Rögar kapaklarının tamir edilip temizlenmesi ve en önemlisi  Muğla Anadolu Lisesi’nin giriş kısmı her  yağmur yağdığında su içinde kalmakta ve  öğrenciler  kalaslar ve taşlar üstüne basarak ilerlemek zorunda kalıyordu.

Bir hafta süren bir çalışma sonunda Menteşe Belediyesi teknik ekipleri buraya okulda bulunan mermerleri döşeyerek öğrencileri bu durumdan kurtarmıştır.

Bu yüzden hem Muğla Turgut Reis Lisesi’nde 12 yıl ,Muğla Anadolu Lisesi’nde 8 yıl hizmet vermiş bir eğitimci olarak ; hem de Muğla Anadolu Lisesi Okul Alile Birliği Başkanı olarak Bahattin Gümüş başkanımıza ,Menteşe Belediyesi Fen İşleri Müdürü Onur Uslu’ya ve Menteşe Belediyesi çalışanlarına  sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum.

YAZARIN DİĞER YAZILARI